Hayal Bilgisi Dergisi 13. Sayı

Hayal Bilgisi Dergisi 13. Sayı

Hayal Bilgisi Dergisi 13. Sayı

04.08.2014 - Kitaphaber
Hayal Bilgisi Dergisi 13. Sayı

Hayal Bilgisi'nin 13. sayısını İslam coğrafyasında yaşanan savaşlar nedeniyle hayatını kaybeden tüm sivillere adıyoruz.


Karınca yuvasının önüne kesme şeker bırakan, 'annem, benim sevgi cennetim' diye annesine mektup yazan çocuk. 

Hasta oğlunu sırtında taşıyan 'yaşlı' amca. İsrail'in attığı bomba kapsüllerini saksı yapıp çiçek eken Filistinli kadın. 

Civcivleri büyüyünce tavuk oldu diye ağlayan kız çocuğu. Öğrencisinin yırtılmış ayakkabısını iğne iplikle diken öğretmen. Artanını değil, varını paylaşan 'fakir'. Kanadı kırık yavrusu için kedinin önüne konan anne karga. 

'Çizmelerimi çıkarayım mı, sedye kirlenmesin' diyen yaralı işçi. Sakat bir kediye camide bakan müezzin. Sofradaki ekmek kırıntılarını kuşlar için cebine dolduran esnaf. 

'Kokmuştur' diyerek, yemeğinden bir tabak da komşusuna gönderen anne, Ramazan, oruç, bayram, çocuklar, kitaplar, kayısı ağacı, serçe kuşları var diye; şükür!

Huzuru yazan şair, sigara değil evladı için kitap satın alan baba, para kazanmak için değil çocukluğunu yaşatmak için ahşap oyuncaklar yapan Kayserili usta, sadaka, tebessüm ve namaz var diye; şükür!

Savaşlar da var; işkenceler Irak'ta, Suriye'de, Gazze'de, zalimlere eş olan kadınların evlerinde. Hırsızlar da var; hırs, yalan, kin ve kıskançlık da. Kan var, gözyaşı, ölümler var, ağıtlar. Vefasız evlatlar da var, umursamaz anne babalar. Öğrencisini döven öğretmenler, huzurevlerinde kalanlara zulmeden bakıcılar, zevk için kuşları silahlarıyla öldürenler. Şeriat adına hareket ettiğini zannedip, imanını yitirenler var, demokrasi adına bir nesli yok edenler de. Edebiyatçı olup edebini yitirenler var, simit satan çocukları döven belediyeciler...

Ama şükür işte! Zalimleri helak edecek Allah var! Cennet var ve cehennem! İyilikte yarışanlar, güzel adamlar, gözleri heyecanla parlayan genç kızlar, doğuştan iyi yaratılan çocuklar; dünyada hepimize yetecek kadar iyilik var, şükür!

Şifâ var, şükür! Dua var. Kur'an var.

Gün doğumlarını, yaz yağmurlarını, gökkuşaklarını, gül bahçelerini hediye eden şehirler... 'Okuyacağım ben öğretmenim, sizin gibi şair olacağım' diyen öğrenciler var. Hastasının canı yanınca, başını okşayan doktorlar... 

Ne kadar seviyorsun beni deyince kollarını 'dünyayı kucaklar gibi' açan çocuklar, çocuklar ve çok şükür ki çocuklar var. Gözleri görmese de, dünyanın en güzel gülümsemesine sahip engelliler. 

Çok şükür, şiir var. Kalemini terbiye eden şairler...

Hayal Bilgisi'nin 13. sayısını İslam coğrafyasında yaşanan savaşlar nedeniyle hayatını kaybeden tüm sivillere adıyoruz.

Hayal Bilgisi Edebiyat Dergisinin 13. sayısında eserleriyle yer alan isimler:

Müştehir Karakaya, Abdurrahman Adıyan, Mehtap Altan, Sedat İpek, Yusuf Bal, S İclal Tiryaki, Mehmet Türkmen, GülnazEliaçık, Cihat Şit, Semrin Şahin, Özge Elif Ceylan, Ünal Dereli, Hasan Bozdaş, Esra Pak, Ahmet Can Altıok, Emre Küçükoğlu, F. Sena Karataşlı, Abdulkadir Üstündağ, Ferda Balkaya Çetin, ÜmmüErva, Devrim Horlu, Meltem Dağcı, Zeki Altın, Emre Gürkan Kanmaz, Murat Toluk, Tekin Parmaksız, Beyza Hilal Nur Dindar, Adige Batur, Leyla Arsal, Beyza Alioğlu, Akın Akar, Hasan Bozaslan, Emrah Adaklı, Okan Alay, Özlem Aydın, Arif Onur Solak, Saliha Güngör, Merve Yalçın, Ayşe Ceylan Kebeli, Umut Talha Sevgi, Cihat Albayrak, Ayşe Ünsal

Soruşturma bölümünde yanıtlarıyla:

Murat Soyak, Suavi Kemal Yazgıç, Mustafa Nurullah Celep, Ali Emre

Dergiyi temin etmek isteyenler 05056351554nolu telefonu arayabilir ya da ayse-cihat@hotmail.com adresine mail atabilirler. 

Kitaphaber - 04.08.2014

,

2097

Kitaphaber Hakkında

Kitaphaber

Yayınladığımız ajans haberlerini bu profilden paylaşıyoruz.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin