Hece Dergisi 2017’ye Ahmet Haşim Özel Sayısı İle Başladı

Hece Dergisi 2017’ye Ahmet Haşim Özel Sayısı İle Başladı

Hece Dergisi 2017’ye Ahmet Haşim Özel Sayısı İle Başladı

02.01.2017 - Kitaphaber
Hece Dergisi 2017’ye Ahmet Haşim Özel Sayısı İle Başladı

Aylık edebiyat dergisi Hece, yılda iki kez özel sayı çıkarma geleneğini sürdürüyor. 2017 Ocak özel sayısının adı: Türk Şiirinin Yıldızlarından Ahmet Haşim. Bu özel sayı, birkaç ünlü şiiriyle dar bir şiir sever çevrenin ve edebiyat öğretiminin sınırlarına hapsedilmiş görünen Ahmet Haşim’in şiiri ve şiir anlayışının yanı sıra çeşitli alanlardaki görüş, eleştiri ve önerileriyle de dikkate değer olduğunu hatırlatıyor.

Şiiri’ne ayrılan ilk bölümde 33 yazar, şair ve akademisyen, Haşim’in şirini çeşitli açılardan değerlendiriyor.

İkinci bölüm “Soruşturma” Beşir Ayvazoğlu söyleşisiyle başlıyor. Ardından 17 şair, yazar ve akademisyenin görüş ve değerlendirmeleri sıralanıyor.

Üçüncü Bölüm: Ahmet Haşim için Şiirler Yazılar’da eski yeni 14 metin yer alıyor.

“Yazısı ve Yankısı” başlıklı dördüncü bölümde 28 yazarın kaleminden Ahmet Haşim’in düzyazıları, eleştirileri, gezi yazıları, denemeleri, mektupları üstüne tanıtım ve değerlendirmeler karşımıza çıkıyor.

“Seçilmiş Metinler” başlıklı beşinci bölümde Ahmet Haşim’in şimdiye dek pek görülmemiş yahut görmezden gelinmiş 21 metni yer alıyor.

Alltıncı Bölüm Kaynakça’da Yazılar, Kitaplar, Bölümler, Özel Sayılar, Eserleri, İthaf ve Nazire Şiirler; Röportaj, Soruşturma ve Anketler ile Tezler sıralanmış.

Bugüne dek Ahmet Haşim’in ölümü üzerine Mülkiye dergisinin çıkardığı özel sayı (Haziran 1933) dışında hiç özel sayı çıkarılmamış olduğunu görmek, Hece dergisinin yaptığı işin önemini ve değerini artırıyor.

Yedinci Bölüm: Albüm’de Ahmet Haşim’e ilişkin bazıları ilk kez yayımlanan 19 fotoğraf ve resim yer alıyor.

634 sayfalık özel sayıda sekseni aşkın yazarın doksana yakın çalışmasıyla ortaya konan Ahmet Haşim portresinde şimdiye kadar bilinen ve tekrarlananların yanı sıra yeni, zengin ve renkli çizgiler de dikkati çekiyor.

www.hece.com.tr

hece@hece.com.tr

Konur Sok. 39 / 1 Ankara

0 312 419 69 13-14

Kitaphaber - 02.01.2017

,

1470

Kitaphaber Hakkında

Kitaphaber

Yayınladığımız ajans haberlerini bu profilden paylaşıyoruz.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin