Hece Taşları Dergisi 4. Sayı

Hece Taşları Dergisi 4. Sayı

Hece Taşları Dergisi 4. Sayı

13.06.2015 - Kitaphaber
Hece Taşları Dergisi 4. Sayı

İnsan ikinci kırkını çıkardıktan sonra hatıralarının “arapları” arasında geçmişe doğru seyrüsefere çıkmak ister. Hangi hatıra yüreğini kanatlandırır, hangi hatırada yüreğinde bir yerlerin kanadığını hissederek derinden bir of çeker ama karşısında yıkılacak bir dağ göremez.

 Huma kuşu yükselerde seslenmez, lambada titreyen alev üşümez, incecikten bir kar yağmaz, mezarın üstünde çakırdikeni, bitmeyince gönül yârdan ayrılmaz, yazanlar yazarken mecnun kitabın, seninkini ürüzgâra yazmazlar…

 Efkâr barometrenizi yükselttiysem özür dilerim. Sözün arasına türküleri içyazı olarak girdiğime içten içe kızabilirsiniz ama üşüyen yüreğinizi kızdıracak, sizi kendinize getirecek, kendinize geldiğinizde bir dostunuza götürecek yetik sözlerden ruhunuza gıda ikram etmeme de müsaade etmemezlik etmezsiniz herhalde.

 Anlam kaymasına uğratılan sözlerden, tebessümün yerini alan sırıtmalardan, konuşurken muhatabının cevap hakkını da kullanarak konuştuğumuzun farkına ne zaman varacağız?

 Herkes dilinde bir iğ ile söz eğirip duruyor. Sözü gümüş, sûkutu altın suyuna ne kadar batırırsak batıralım hakiki söz ve sûkut değerini hiçbir zaman yitirmeyecektir.

 Geleneği olmayan hiçbir şeyin geleceği de olmaz. Bizden önce yaşamış, bize bir gelenek bırakmış olan söz ustalarının yüreğimize açmış olduğu edep sofrasında yüreğimizi doyurma gayretindeyiz.

 İnsanın ikinci kırkını çıkarmasıyla birlikte hayatında hissettiği değişiklikler aslında kendisinden önce ve kendisinden sonra ‘ne yapıyorum ve ne yapacağım’ sorusunu kendisine sormasıyla birlikte pişmek için fırına girmeye hazır hisseder kendini.

 Dünya kurulduğu günden beri herkes bir hoş seda bırakabilmek için kendilerinden önce gidenlerin bu hoş seda bayraklarını kendilerinden sonrakilere bırakmak için nefislerinin üzerine basa basa koşarlar.

 Yola çıkarken, yoldaşlarımın yolda çoğalacağına inanıyordum. Geriye bakarak hayıflanmanın yerine ileriye bakarak yeni sözler söylememiz gerektiğini biliyor, klasik hecenin kalıplarından faydalanarak serbest hece ile şiirler yazılacağını söylüyor ve yoldaşlarımın da bu yolda olmalarını arzuluyorum.

 Ne mutlu hece taşlarını döşeyen, bayraklarını devraldığımız bizden önde gidenlere. Ne mutlu bizden sonra bu edep bayrağını edebiyat surlarında dalgalandıracaklara…

HECE TAŞLARI

Aylık Şiir Dergisi

Genel Yayın Yönetmeni

Tayyib Atmaca

Yazışma Adresi

Ihlamurkent Mh. Kıvılcık Sk. F8/3 Odunpazarı/ESKİŞEHİR

Telefon: 0535 391 92 50

hecetaslaridergisi@gmail.com

Sayı 15 Haziran 2015

 ISSN: 2149-4509

Kitaphaber - 13.06.2015

,

2509

Kitaphaber Hakkında

Kitaphaber

Yayınladığımız ajans haberlerini ve kitaphaber adına yaptığımız söyleşileri bu profilden sizlerle paylaşıyoruz.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin