Hiç Değilse Bugün, Edebiyat, Ayşe BAĞCA

Hiç Değilse Bugün yazısını ve Ayşe BAĞCA yazılarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Hiç Değilse Bugün

04.04.2016 09:00 - Ayşe BAĞCA
Hiç Değilse Bugün

Şiir en çok hüznün ve özlemin durduğu yokuşlarda bekler bizi. Bir iz düşümüdür aklın takatinin kesildiği yerde. Özcan Ünlü “hiç değilse bugün” diyor Okur Kitaplığından ikinci baskısı çıkan şiir kitabıyla.

“Hiç değilse bu gün

Bütün kavgalar güzel olabilir

Bunca kabaran yürek bunca tırtıllı söz

Dönebilir olsun kafam güzel”

Bir temenni ve dileklerle başlar hayat çoğu zaman… Şair daha başlangıçta “şöyle yapalım bugün” deyiveriyor hayat bilgisi şiirinde. Arada sırada aşk bahsine dalıyor;

“Aşk mı dediniz

Geçiniz

Beni bir de özlerken görmelisiniz

İnce bir dalın darağacında

Yepelek gibi titrerken o menekşeyi görüp”

Serbest nazım niteliğinde yazılan şiirler yer yer ritmik sesleri de içinde barındırıyor. Anadolu insanının kendine has duygu dünyasında geçmişe, daha basit, daha yaşanılır dünyasına dönme arzusunu fısıldıyor içten içe. Şair bir hayatı çiziyor baştan başa… Anne kokusu sarıyor etrafı, ekmek devrimcisi, özlemle bir baba resmi duvara ve belki kalbin en başköşesine asılmış;”babam hep bir selvi ayışığında devleşen”.

Şehrin caddelerine, semtlerine dalar, insanlardan ülkelerden geçer şair. Yaraların en onulmaz yerinde şiir sözü basmaktır kanayan yere bir bakıma. Kalbin kabaran kavislerinde bir sevdayı, bir hayali, kaybedildiğine hükmedilmiş bir dünyayı aramaktır. Yirmi dokuz şiir düşürmüş şair hayat alfabesinden okumasını bilene.

Özcan Ünlü, zoraki sözcüklerin ardına gizlenmeyip sözle kalbini buluşturmuş bu kitapta. Daha çok yalın ve anlaşılır bir dil kullanırken okuyucunun şiirle bağ kurma hazzı hiç eksilmiyor. Doğumdan ölüme hayat ırmağında setler aşarak, daha çok, özlemle karşı karşıya gelerek ömür yolunun bitiminde “aynaya bak şair” diyor:

“Hurufatı silinmiş alın yazın

Ölüme bir kapı daha aralıyor

Titreyen ve köpüren sesinde

Karanlık sokakların kurazlığı

…………

Şimdi özlemek

Ağaca çıkamayan bir çocuğun

Yerden seyretmesi gibi kirazı”

Hiç Değilse Bugün

Özcan Ünlü

Okur Kitaplığı


Yazar: Ayşe BAĞCA - Yayın Tarihi: 04.04.2016 09:00 - Güncelleme Tarihi: 30.03.2016 11:17

,

2287

Ayşe BAĞCA Hakkında

Ayşe BAĞCA

1983 Haziran ayında doğdu. Zaman içerisinde çeşitli dergi ve edebiyat sitelerinde yazdı. Kitaphaber'le yoluna devam ediyor. 

Ayşe BAĞCA ismine kayıtlı 41 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin