Hısnu'l Müslim - Said El-kahtani, İlahiyat, Ferhat ÖZBADEM

Hısnu'l Müslim - Said El-kahtani yazısını ve Ferhat ÖZBADEM yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Hısnu'l Müslim - Said El-kahtani

31.01.2011 00:46 - Ferhat ÖZBADEM
Hısnu'l Müslim - Said El-kahtani

Kur'an ve sahih sünnet merkezli bir akide ve yaşam sahibi olmak isteyen müminler, farklı anlayışlardan kaynaklanan sebeplerden dolayı bir kısım gereklilikleri ya bilmemekte yada yanlış anlamaktadır. Bunların en başında gelen konulardan biri de, islamda zikir, sünneti hüda (vahiy ile olan sünnet…cemaatle namaz kılmak gibi) ve sünneti zevaidi (beşer olmaktan kaynaklanan sünnet…yeme, içme, yürüme vs.) ihya konusunda farklı yaklaşımlar ve maneviyata dayalı bir hayat sürme konusundaki tıkanıklıktır.

Bir kısım anlayışlardaki, bidaat ve şirke sebep olan uygulamalar, diğer bir kısım Müslümanların bu konuda ifrat edip, tamamen red etmesine ve islamın bir kısım güzelliklerinden (sahih sünnete dayanan güzellikler) imtina etmesine sebep olmaktadır.

Bidaat ve şirkten arındırılmış bir akide ve yaşam sahibi olmak, Kuran'a ve sahih sünnete dayalı bilgi ve anlayış ile mümkündür. Bu noktada üzerinde duracağımız bir eser analizi ile bir eksikliğimizi tamamlamaya, bir yanlış anlayışı düzeltmeye çalışacağız.

Malum olduğu üzere, dua bir çeşit ibadettir. Müslümanlar için duanın ehemmiyeti büyüktür. Furkan suresi 77. ayette: "De ki; "Eğer yalvarmanız/duanız, kulluğunuz olmasa Rabbim size ne değer versin! Sizler Allah'ın ayetlerini yalanladığınız için azap hiç yakanızı bırakmayacaktır. " buyurulmaktadır.

İnceleyeceğimiz eser, Said el Kahtani'nin "Hısnul Müslim" adlı eseri. "Kur'an ve SünnetteMüslümanın Sığınağı Dua Ve Zikirler " alt başlığı ile Türkçeye tercüme edilen eser, verdiği bütün bilgilerin delillerini (sağlam delilleri) vermesi ile göze çarpıyor ve dikkati cezp ediyor.

Bidaatten arınmış maneviyata dayalı bir hayat yaşamak isteyen Müslümanlar için bir başucu kitabı. Eserde geçen bütün dua ve zikirlerin delillerini sahih kaynaklar ile ortaya koyan eser kendi alanında zirvede duran bir eser.

Kuran'da ve sahih sünnette geçen dua ve zikirleri konularına göre tasnif edip, kitabın sonuna da geniş bir kaynakça verilmiştir. Kahtani'nin kitabın önsözünde belirtmiş olduğu üzere, bu eser, "ez-Zikru ved-Duâ vel-ilâcu bir-Rukâ minel-Kitâbi ves-Sünne"/ "Kur'an ve Sünnetten Zikir, Duâ ve Rukye ile Tedâvi" isimli kitabın bir özetidir." Kolay taşınabilmesi için zikir kısmı özetlenerek bu eser meydana getirilmiştir. Kitapta delil olarak verilen hadisler direkt kaynak olarak verilmiştir. Bu hadislerin rivayet zincirlerini ve senedini görmek isteyenler, "ez-Zikru ved-Duâ vel-ilâcu bir-Rukâ minel-Kitâbi ves-Sünne"/ "Kur'an ve Sünnetten Zikir, Duâ ve Rukye ile Tedâvi" adlı esere başvurabilirler.

Kitabın işleniş şekli ise, önce konu başlığı verilmiş, sonra Arapça metin, sonra Türkçe anlamı ve kaynakça verilmiş. Usul olarak ise, konu ile ilgili ayet var ise ayet verilmiş, ayetten sonra konu ile ilgili sahih hadisler verilmiştir. Konu ile ilgili ayet yok ise, direkt sahih hadisler ve kaynakça ile izah edilmiştir.

Kitaptan örnekleyerek anlatacak olursak:

Zikrin Fazileti

Allahu Teâlâ buyuruyor ki: {فَاذْكُرُونِي أَذْكُرْكُمْ وَاشْكُرُواْ لِي وَلاَ تَكْفُرُونِ} [سورة البقرة الآية

"Beni anın ki, ben de sizi anayım.Bana şükredin, sakın bana nankörlük etmeyin!"(Bakara-152)

Peygamber-sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmaktadır:" مَثَلُ الَّذيِ يَذْكُرُ رَبَّـهُ وَالَّذيِ لاَ يَذْكُرُ رَبَّـهُ مَثَلُ الْحَيِّ وَالْمَيِّتِ)""

"Rabbini zikreden İle Rabbini zikretmeyenin misâli, diri ile ölü gibidir."(Buhari-Müslim)

Ayrıca eser Bengalce, İspanyolca, Endonezyaca, Çeçence, İngilizce, Malayca, Peştuca, Japonca, Romence, Almanca, Tamilce, Urduca ve Çince dillerine tercüme edilmiştir.

Allah (cc) Kahtani'ye rahmet etsin. Allah (cc) ecrini arttırsın, makamını yükseltsin. Bizlere de, eserlerinden istifade etmeyi nasib etsin.

Kuranın aydınlığında buluşmak ümidi ile.

Hısnu'l-Müslim
Kur'an ve Sünnette Müslümanın Sığınağı
Dua ve Zikirler
Said el-Kahtâmî
Guraba Yayınları


Yazar: Ferhat ÖZBADEM - Yayın Tarihi: 31.01.2011 00:46 - Güncelleme Tarihi: 24.11.2021 15:52

,

5560

Ferhat ÖZBADEM Hakkında

Ferhat ÖZBADEM

1979 yılının bir Haziran günü Adıyaman’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Adıyaman’da bitirdi. Gül Eğitim Yardımlaşma Dayanışma İlmi Araştırmalar Ve İnsan Hakları Derneği kurucu üyesidir. Özgün İrade, Vuslat, AbıHayat ve Yolcu dergisinde şiir ve makaleleri yayınlanan yazar evli dört çocuk babasıdır.

haberdurus.com, zeynepder.org, dunyabizim.com, kitaphaber.com.tr web sitelerinde belli periyotlar ile yazı yazmaktadır.

YAYIMLANMIŞ ESERLERİ

Düşünce: 40 Esas 40 Düstur, Cennetin Anahtarı, Cennetin Yolu, Kur’an’ı Nasıl Okumalı, Kur’an’ın Gölgesinde Hz. Muhammed

Araştırma: Dünden Bugüne İslami Hareket, Edebiyat Gemisinde Düşünce Adamları

Roman: Brezilya, Muaz, Muhammed Mursi, Saffan Bin Muattal

Şiir: Ebrulim.

Deneme: Ortalama Bir Âşık Olmamı Bekleme Benden.

SERİ ÇALIŞMALARI

Tavsiyeler Serisi (10 Kitap):

Aliya İzzetbegoviç, Fethi Yeken, Hasan El Benna, Hasan En Nedvi, Malcolm X, Mevdudi, Mustafa Meşhur, Said Havva, Seyyid Kutub, Yusuf El Karadavi

Roman (Beşir Serisi, 6 Kitap):

Beşir ve Sultan Abdulhamid, Beşir ve Fatih Sultan Mehmet, Beşir ve Gazali, Beşir ve İbn Haldun, Beşir ve Osman Bey, Beşir ve Selahaddin Eyyubi.

Biyografik Roman (Öncüler Serisi, 14 Kitap):

Aliya, Hasan el Benna, Malcolm X,  Mehmet Akif, Mehmet Akif İnan, Meryem Cemile, Metin Yüksel, Mevdudi, Muhammed Ali, Necip Fazıl, Ömer Muhtar, Said Halim Paşa, Seyyid Kutub, Zeynep Gazali.

Mesajlar Serisi (15 Kitap)

Ali Fuat Başgil, Aliya İzzetbegoviç, Cemil Meriç, Fethi Yeken, Hasan El-Benna, Hasan En-Nedvi, Malcolm X, Mehmet Akif Ersoy, Mevdudi, Mustafa Meşhur, Necip Fazıl Kısakürek, Nurettin Topçu, Said Havva, Seyyid Kutub, Yusuf El-Karadavi

Ferhat ÖZBADEM ismine kayıtlı 202 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 17 kitap bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin