İki Aşk Çiçeği - Ömer Nasuhi Bilmen

İki Aşk Çiçeği - Ömer Nasuhi Bilmen

İki Aşk Çiçeği - Ömer Nasuhi Bilmen

18.05.2012 - Mehmet TÜRKMEN
İki Aşk Çiçeği - Ömer Nasuhi Bilmen

Ömer Nasuhi Bilmen, ülkemizin yetiştirdiği önemli şahsiyetlerden, âlimlerden biridir. Bilmen, 1883 yılında Erzurum'un Salasar köyünde doğdu. İslami ilimlerde öne çıkmış bir aileye mensup olan Bilmen, küçük yaştayken babasını kaybetmesi üzerine Abdürrezzak İlmi Efendi'nin himayesine girdi. 1908 yılında ise İstanbul'a gelen Bilmen, 12 Ekim 1971 tarihinde İstanbul'da vefat etmiştir.

Osmanlı'nın son zamanlarını görmüş, o dönemin geleneksel eğitim yollarından geçmiştir. Bunun yanında Cumhuriyet dönemini de yaşamış, ülkenin çeşitli kurumlarında -gerek Üniversitede gerek Diyanet'te- görev almıştır. Her iki dönemi de bilen Bilmen, bu dönemlerde kendine özgü sorunlarla karşılaşmış ve bu sorunların çözümü için gayret içinde olmuştur.

****
Kitapçıda raflar arasında dolaşırken bulduğum bu kitabı ilk gördüğümde şaşırmıştım. Ömer Nasuhi Bilmen hocanın roman yazdığını bilmiyordum (ki bu benim ayıbımdır ve hocanın nice eserleri vardır) "Aşk-ı Memnu'nun kitabı çıkmış" deyip sevinen günümüz çocukları gibi hissettim kendimi ve bir an utandım.

Kitabın adı İki Aşk Çiçeğidir. Osmanlının son dönemiyle Cumhuriyet döneminde yaşayan Bilmen için Yayınevinin Notu başlığında kısa bir yazıyla karşılaşıyorsunuz. Ömer Nasuhi Bilmen'in hayatını anlatan bir başka başlıkla bu büyük İslam Âlimini tanıyorsunuz. Kitabı sadeleştirenler Binnur&Ahmet Albayrak. Yazarın Önsözü başlığıyla Bilmen, bu kitabı yazmadaki amacından bahsederek edebiyata bakış açısını bizlere sunuyor. Bilmen'e göre, İlim ve kültür, medeni bir milletin saygınlık kazanması ve ün salmasının vesilesidir. İlim ve kültür, cihan medeniyetinin güneşidir. Eğitimden yoksun kalmış yerler, cehaletin gölgesi içinde kalır. Toplumun menfaatlerini gerekli kılan ve hak edenlerin ilerlemesini sağlayan geliştirici faktörlerin hepsi, ilim ve kültürün tarifi içine girer. İlim ve kültürün büyük bir çoğunluğunu edebiyat oluşturur. Fikirlerin aydınlatılmasına, ahlakın güzelliğine ve zihinlerin parlatılmasına hizmet eden her eser, her makale edebiyat içinde yer alır.

Bilmen için edebiyat, hangi türde ürün olursa olsun öncelikle topluma bir şeyler vermek onları hem fikir noktasında hem yaşantı noktasında eğitmektir. O'na göre bir eser ahlaki çöküntüleri çoğaltmaktan ziyade var olan ahlaki, dini, gündelik yaşantıdaki çöküntüleri yok etmek için çözümler üretmeli ve aynı zamanda iyi ahlakı, güzel örneği insanlara yaşatarak öğretmelidir. Bilmen'e göre, bazı tercüme edilmiş eserler, insanlık değerlerimizi ve milli ahlakımızı bozmaktadır. Yabancı dillerden çevrilen çoğu edebi eseri her haliyle taklit etmek davranışlarımıza ve İslam ahlakına vurulmuş büyük bir darbedir. İçi boş eserlerin zihinlerimize katacağı olumsuz etki kendimizden ödün vermemizi başlatacak ve yine kendi ahlakını unutmuş bir toplum haline dönüştürecektir. Bilmen bu düşüncelerle İslam ahlakını bozacak, davranışlarımızı değiştirecek olan bu tarz edebiyata karşı çıkmaktadır.

Bugün ışıltılı ve sevinç dolu bir bahardır;/ Bugün âlemdeki berraklık, kudret tecellisidir. Dizesiyle başlayan kitap 21 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde baharı anlatan, baharın güzelliğinden, insana kattığı ferahlıktan, huzurdan, neşeden bahseden yazar, diğer bölümlerde sevinçle ve güzelliklerle dolu bir manzarada gurbeti yaşayan ve yatağa esir düşmüş bir kişinin halini anlatır.

Kitaptaki ana kahraman Hasan Tahsin'dir. Onun başından geçen hadiseleri, bazen üzgün bazen mutlu olduğu anlarını bizlere anlatıyor. Tahsin'in yüz güzelliğinden, ahlaki meziyetlerinden, eğitiminden, çevresiyle, ailesiyle münasebetlerinden bahsediyor. Kemaleddin Bey'in kızına olan aşkından ve ikisi arasında gelişen olaylardan bahsediyor. Yazar, bunları anlatırken okuyucuya da seslenmeyi unutmuyor. Bazen Tahsin nazarında kendinden bahsederken okuyucuya da ayrı ayrı öğütler veriyor. Kitapta özellikle not alacağınız yerler oldukça fazla. Kitabı okurken karşımda duran bir kişinin masal anlattığını hayal ettim aynı zamanda. Ve bir sohbet meclisinde sohbetçinin sayın dinleyiciler diye hitabını hissettim.

Kitap 88 sayfa. Kısa olmasıyla bir çırpıda okunuyor. Okurken yaşıyorsunuz. Eğer büyük bir aşk yaşamışsanız kendinizi Tahsin'in yerine bile koyabilirsiniz.

İyi okumalar

İki Aşk Çiçeği
Ömer Nasuhi BİLMEN
Semerkand Yayınları

Mehmet TÜRKMEN - 18.05.2012

,

5450

Mehmet TÜRKMEN Hakkında

Mehmet TÜRKMEN

1978'in 1 Mayısında şehr-i yağmurda, Giresun'da doğdu.

İlk ve orta öğretimini Giresun'da tamamladı. Açık Öğretim Fakültesi ön-lisans mezunu. Çeşitli mesleklerde çalışsa da bir zaman sonra devlet memurluğu nasip oldu.

Giresun'da din görevlisi olarak yaşamını sürdürmekte...

Mehmet TÜRKMEN ismine kayıtlı 7 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin