İlk Buluşma: Ercan Soysal, Edebiyat, Bilal CAN

İlk Buluşma: Ercan Soysal yazısını ve tüm Bilal CAN yazılarını Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

İlk Buluşma: Ercan Soysal

18.05.2012 18:12 - Bilal CAN
İlk Buluşma: Ercan Soysal

Bir hikaye düşünün anlatılan konu insanlığın en eski hikayelerinden biri olsun, içinde aşk, sevgi, merhamet, hakikat olsun.Anlatılanlar bize bizi anlatsın. İlk atamız Adem ve Havva'nın yaşadığı olayların tekrardan ama bu sefer ayrıntılı bir biçimde iki insan üzerinden insanlığın çetelesini ortaya koysun.

İnsanlık kendi özüne dönmek için bakışlarını kendine çevirirse ancak eski güzelliğine kavuşabilir. Hızla ilerleyen bir zaman diliminde bakışların, sözlerin, anlamların, seslerin, duyguların kirlendiği bir çağın içindeyiz. Çağın getirisi bilinçaltlarımızda kirlenmiş şeylerin birikmesine neden oldu. İnsan kendini kirlettikçe özünü, hakikatindeki cevheri unuttu, onu görmezden geldi, unuttu. Artık şimdi kendine yabancılaşmış bir varlık olarak dünya üzerinde dolanıyor. Ona sunulan hayatın anlamına dair bir sorgulamaya girmeden, ne için var olduğuna dair varoluş felsefesini sorgulamıyor.

İlk Karı Koca

İlk insan ilk erkekti. İlk erkek ilk peygamber. Daha sonra ilk kadın. İlk eş. İnsalığın ana-babası Adem ile Havva'sı. Tüm ilahi dinlerde, metinlerinde geçen Hz. Adem ile Hz. Havva kıssaları benzerlik göstermektedir. Önce Hz. Adem yaratılır ardından Hz. Havva yaratılır. Cennette mutlu mes'uttular. Daha sonra yasak elma ve dünyaya sürgün olarak gönderilme olaylarını hemen hemen herkez bilir. Dünyaya gönderildikten sonra ayrı düşen Hz. Adem ve Hz. Havva uzun süre birbirlerini ararlar. İlk Buluşma işte bu kıssa üzerinden hareketle onların birbirlerine olan sevgi ve muhabbetleriyle işlenmiş ve buluşmalarını konu alan bir roman olarak okurlara sunulmuştur.

Yazar bildiğimiz Hz. Adem Hz. Havva kıssasını Adem'in diliyle anlatmaya başlar. Bildiğimiz hikayeye yazar tarafından çok farklı anlamlar yüklenerek olayın farklı boyutları karşımıza çıkmaktadır. İlk buluşma ilk kaybın göstergesidir. Bulmak için aramak, aramak için de bulunması gereken bir şeylerin olması lazımdı. Adem Havva'yı, Havva Adem'i arıyordu. Dünya ilk kez iki kişinin birbirlerini aramalarına şahit oluyordu.

"Cezalandırıldık, ilimiz de, ben ve karım, bunu hak etmiştik. Ayrı diyarlara sürüldük. Bu bir sürgün müydü, yoksa olması gereken bu muydu hala bunun muhasebesini yapıyorum.

Eser işleniş bakımdan şaşırtıcı, anlatım tarzı bakımından da özgün bir biçimde ilk sayfalardan son sayfalara kadar kendini gösteriyor. İlk sayfadaki anlatım tarzı daha sonra bölüm bölüm ayrılan konu başlıklarına uygun bir biçimde ilerliyor. Her konu bir bütünün aslında parçaları. Her parça kendi içinde bir bütünlük olarak sunulmuş. Eserin özgünlüğü yazarın diliyle de kendini yoğun bir biçimde hissettirmektedir.

Varlık ve Adem

Bildiğimiz yaratılıştaki olayların farklı bir biçimde tezahürünü anlatan eser Kur'an-ı Kerim'deki bazı ayetleri de kendine referans alarak konunun daha geniş bir biçimde incelenmesini sağlamıştır. Esere sadece bir roman olarak bakmak bu yüzden yanıltıcı olacaktır. İçindeki düşünceler insanlığın asırlardır sorduğu soruların - ilk insansan şimdiye kadar pek bir şey değişmediğini gözler önüne sermektedir.

Eser her ne kadar ilahi kaynaklarla kendini desteklemeye çalışsa da bilimsel verileri de harmanlayarak ilk insandan şimdiye insanlığı sorgulamaktadır. Özellikle "Beşerşer Arasında" isimli bölümde Adem as.'ın Neandertal insanlarla karşılaşması konuyu tuhaflaştırmıştır.


İlk Buluşma
Ercan Soysal
Balkon Sanat Yayınları
221 Sayfa


Yazar: Bilal CAN - Yayın Tarihi: 18.05.2012 18:12 - Güncelleme Tarihi: 23.11.2021 13:10

,

4810

Bilal CAN Hakkında

Bilal CAN

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı.

Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor.

Yayınlanmış Kitapları

Zaman İçinde Mekan, Hece Yayınları, 2021.
İnsanlığın Ağlama Tarihine Bir Giriş, Hece Yayınları, 2021.
Kebikeç, İzdiham Yayınları, 2019.
Kentle Kavga: Mustafa Kutlu Öykücülüğünde Mekan, İzdiham Yayınları, 2017.

twitter: @bilalcan1

Bilal CAN ismine kayıtlı 294 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin