İntihar Eden Ünlüler - Erdal Sarıçam, Edebiyat, Bilal CAN

İntihar Eden Ünlüler - Erdal Sarıçam yazısını ve tüm Bilal CAN yazılarını Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

İntihar Eden Ünlüler - Erdal Sarıçam

15.02.2011 22:50 - Bilal CAN
İntihar Eden Ünlüler - Erdal Sarıçam

Artık zaman değişti ve insanların gözlerinde büyüyen bir haddeye erişti bu intihar edenler. Acaba intihar iyi bir şey miydi! İntiharı ortaya çıkaran sebepler nelerdi. İntihar bir sebep miydi bir sonuç mu!

Erdal Sarıçam yazdığı bu eser ile hayatımızın bir yerlerde isimlerini duyduğumuz haberlerini üçüncü sayfalarda izlediğimiz ünlülerin intihar vakalarını bir kitap içinde toplamış. Ayrıntılı bir şekilde kim oldukları ne iş yaptıkları nasıl intihar ettikleri ve kısa bir hayat hikâyeleri ile birlikte ele aldığı bu kitap kaynak niteliğinde olabilecek bir kitap.

Toplamda 63 kişinin hayat hikâyesini ve intihar şekillerini bize sunan Sarıçam kitabına aldığı değişik yazılarla da değişik yazarların fikirlerine de yer vermiştir.

İntiharın gözler önündeki gerçekliği ve insanın tüylerini ürperten duruşuyla insana sorular sorduran bu kelime günden güne gelişip büyümektedir.

İntihar edenlerin neden intihar ettiklerine sair bir soru sorulacak olursa ilkin intihar edenlerin psikolojik durumlarına bakılmalıdır.

Verilen verilere göre Dünya Sağlık Örgütüne göre dünyada her 30 saniyede bir kişi intihar etmektedir. Yine Dünya Sağlık örgütüne göre her gün 3,000 kişinin intihar ettiği kayıtlara geçmiştir.

İntihar bir paye değildir. İntihar, intihar edenlerin eksikliğidir. Toplumumuzun ve öğretilerimizin bize bildirdiği budur.

Kitapta Banker Kastelli'den Hemingway'a İlhami Çiçek'ten Stefan Zweig'e kadar birçok ünlünün intiharlarını ve kısa yaşam öykülerini görüyoruz.

İntihar sorgulamalarına da yer veren kitap; düşünürlerin intihar tanımlarıyla da zenginleşmiştir.

''intihar, bir insanın doğuracağı sonucu bilerek olumlu veya olumsuz bir eylemle doğrudan veya dolaylı olarak kendini ölüme sürüklemektir" (durkheim)

En dikkatimi çekenler ise Hitler ve Mayakowski'nin intihar yazıları. Geniş bir şekilde anlatılan her yazı iyi bir çalışma olduğunu gösterir niteliktedir.

Yazana bu çalışması için teşekkür ederiz.

İntihar Eden Ünlüler
Erdal Sarıçam
Gezgin Yayınları


Yazar: Bilal CAN - Yayın Tarihi: 15.02.2011 22:50 - Güncelleme Tarihi: 23.11.2021 16:19

,

2735

Bilal CAN Hakkında

Bilal CAN

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı.

Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor.

Yayınlanmış Kitapları

Zaman İçinde Mekan, Hece Yayınları, 2021.
İnsanlığın Ağlama Tarihine Bir Giriş, Hece Yayınları, 2021.
Kebikeç, İzdiham Yayınları, 2019.
Kentle Kavga: Mustafa Kutlu Öykücülüğünde Mekan, İzdiham Yayınları, 2017.

twitter: @bilalcan1

Bilal CAN ismine kayıtlı 294 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin