Işığın Anısı - Bir Efsanenin Sonu

Işığın Anısı - Bir Efsanenin Sonu

Işığın Anısı - Bir Efsanenin Sonu

01.10.2012 - Misafir Köşesi
Işığın Anısı - Bir Efsanenin Sonu

Abdullah Üstündağ Kitaphaber için kaleme aldı...

"Zaman çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur." (Yayınlanan bütün Zaman Çarkı kitaplarının başlangıç cümleleri) Bu satırlarla başlayan ve muhtemelen bu satırlarla sona erecek, 20 küsur yılda yazılmış 14 kitap ve binlerce sayfadan oluşan olağanüstü bir hikâye.

1990 yılında "Dünyanın Gözü" ile başlayan "Zaman Çarkı" efsanesi, 2013'ün ocağında piyasaya çıkacak "Işığın Anısı" ile sona eriyor. 2013 yılının Ocak ayında Brandon Sanderson imzasıyla çıkacak "Işığın Anısı", 23 yıl önce Robert Jordan tarafından bir üçleme olarak tasarlanan "Zaman Çarkı" dizisinin 14. ve en son kitabı olacak.

Hatırlatmak gerekirse, 2007 yılının Eylül ayında, "Zaman Çarkı" dizisinin 11. kitabı "Düş Hançeri"'nin yayınlanmasından 2 yıl sonra hayatını kaybeden Robert Jordan, ardında yüzbinlerce hayranının yıllardır heyecanla okuyup sonunu sabırsızlıkla bekledikleri bitmemiş bir hikaye bırakmıştı. Aynı yıl Aralık ayında, "Zaman Çarkı"'nın yayıncısı "Tor Books", yazarın bıraktığı notlar ve açıklamalar doğrultusunda dizinin son kitabının Brandon Sanderson tarafından yazılacağını duyurdu. Ancak, her şey sona ermeden önce anlatılması gereken o kadar hikâye, bir neticeye bağlanması gereken o kadar konu vardı ki, dizinin son kitabının üçe bölünmesi gerekti. Geçtiğimiz yıllarda Brandon Sanderson tarafından yazılan "Fırtına Toplanıyor" ve "Geceyarısı Kuleleri" hayran kitlesi tarafından genel olarak beğeniyle karşılandı. Şimdi bütün dünyada, "Zaman Çarkı" dizisinin son kitabı, yirmi küsur yıllık uzun bir yolculuğun son dönemeci, yıllarca merakla tartışılmış bütün soruların cevabı, özgün adı "A Memory of Light" olan "Işığın Anısı"'nın yayınlanmasına aylar kalmışken, milyonlarca okur nefesini tutmuş bekliyor.

NASIL BAŞLAMIŞTI?

Üç bin yıl önce, dünya efsaneler çağını yaşarken, insanoğlunu felakete sürükleyen hırs ve merak kadim kötülüğü uyandırıp, ona dünyaya dokunabileceği bir kapı araladığında, barış ve refah içinde yaşayan uluslar savaş ve yıkımla yüzleşmek zorunda kalmış; Ejder, yüz yoldaşıyla beraber, karanlık varlığın zindanını mühürlemeyi başardığında, insanlar ödenen onca ağır bedele rağmen sonunda kazandıkları büyük zaferin coşkusuyla günler ve geceler boyunca eğlenip Ejder'in zaferini kutlamışlardı. Ama yanıldıklarını anlamaları fazla sürmedi. Zaman çarkını döndüren gücün eril yarısı, karanlık varlığın dokunuşuyla lekelenmiş, Ejder de dahil olmak üzere tek gücü kullanabilen erkekler, karanlık varlığın zindanını mühürlemek için kullandıkları o gücü yozlaştıran leke yüzünden sonunda çıldırarak ölmeye mahkum olmuşlardı.

Ejder ve yüz yoldaşı yavaş yavaş delirip, lekenin yozlaştırdığı korkunç güçleri kontrolsüz bir şekilde kullanarak dünyayı büyük bir yıkım ve kaos içinde bıraktılar. Sevdiği her şeyi ve herkesi yok ettikten sonra, acı, pişmanlık ve isyanla güce uzanan Ejder, zaman çarkını döndüren gücün lekenin yozlaştırdığı eril yarısından çektiği muazzam miktarda güçle kendini de yok etti. Ejder'i yok eden güç fırtınası, yerkabuğunu kırarak büyük depremlere yol açtı. Dünya müthiş bir kargaşa içinde çalkalandı. Yer ve gök sakinleşip her şey sona erdiğinde, efsaneler çağından geriye pek az şey kalmış, zengin ve mutlu insanların yaşadığı mamur ülkeler yerini açlığın ve sefaletin kol gezdiği yıkılmış bir dünyaya bırakmıştı. Hayatta kalanlar, yıkılan uygarlığın kalıntıları üzerinde yeniden toparlanıp, lekenin dokunmadığı gücün dişil yarısını kullanan kadınların önderliğinde yeni bir düzen kurdular. Kehanetler Ejder'in yeniden doğacağını, "Son Savaş"'ta karanlık varlıkla yüzleşip insanlığı kurtarırken dünyayı ve bütün bağları bir kez daha kıracağını haber verdiğinde, insanlar umutla ve korkuyla yeniden doğan Ejder'i beklediler. Aradan üç bin yıl geçti.Kehanetler Ejder'in yeniden doğduğunu haber verdiğinde, Karanlık varlığın zindanını koruyan mühürler zayıflamış, kadim kötülük dünyaya bir kez daha dokunup çağların desenini dokuyan çarkı yok ederek kendi sonsuz hükümranlığını ilan etmek için planlar yapmaya başlamıştır. İnsanlar arasından aldanıp kötülüğün hizmetine girmiş karanlık dostları ve kadim kötülüğün daha korkunç ve daha ölümcül hizmetkarları, yeryüzünü dolaşarak, yeniden doğan Ejder'in izini sürmektedir. Onu kadim kötülüğün hizmetkarlarından önce bulup, son savaşta doğru tarafta ve yeterince hazırlanmış olarak yerini almasını sağlamak amacıyla ömrünü bu arayışa vakfetmiş bir kadın da Ejder'in izini sürerek dünyayı dolaşmaktadır. Dünyanın büyük ulusları tarafından unutulmuş küçük bir ülkede, üç delikanlı, kendi kaderlerinden ve dünyayı bekleyen büyük olaylardan habersiz, basit dünyalarının sıradanlığı içerisinde mutlu bir hayat sürmektedir. İçlerinden biri yeniden doğan Ejder'dir ve son savaşta karanlık varlıkla savaşıp kanıyla insanlığı kurtarmaya yazgılıdır.Işığın ve karanlığın arayıcıları, "İki Nehir" olarak bilinen bu küçük ülkeye gelip, onları bekleyen yazgıdan habersiz delikanlılara ulaştığında, "Dünyanın Gözü" adlı bir romanın üçte birini okumayı henüz bitirmiş herhangi bir okurun da, onu yıllarca peşinden koşturacak upuzun ve heyecan dolu bir maceranın yenice başladığından ve binlerce sayfalık bir destan haline gelen bu devasa öykünün nihayet bulmasının tastamam 23 yıl süreceğinden elbette hiç haberi yoktur.

Zaman Çarkı 1 Dünyanın Gözü – Robert Jordan
İthaki Yayınları, Kasım 2003, 817 sayfa

Zaman Çarkı 13 Geceyarısı Kuleleri – Robert Jordan & Brandon Sanderson
İthaki Yayınları, Temmuz 2011, 1000 sayfa


Dizinin son kitabı "A Memory of Light" Işığın Anısı "Tor Books" tarafından İngilizce olarak 8 Ocak 2013'te yayınlanacaktır. Kitabın Türkçe çevirisinin ne zaman yayınlanacağı konusunda henüz bir açıklama yapılmamıştır.

Misafir Köşesi - 01.10.2012

,

3700

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

2010-2017 yılları arasında destek vermiş arkadaşlarımızın yazıları... İlaveten alıntı olmadan ya da talepleri üzerine daha önce yayınlanan yazıları misafir ettiğimiz kalemlerin yazılarını bu profilde paylaşmaktayız.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin