İslam Nedir? - Nuri Yılmaz, Düşünce, Mustafa ATALAY

İslam Nedir? - Nuri Yılmaz yazısını ve tüm Mustafa ATALAY yazılarını Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

İslam Nedir? - Nuri Yılmaz

09.05.2011 18:11 - Mustafa ATALAY
İslam Nedir? - Nuri Yılmaz

Bin dört yüz yıl öncesinin kurduğu ve öncülük yaptığı davayı anlatmak için her yeni gün çıkan yeni bir kitapla uyanıyorsunuz. Dava çetin, dava büyük, dava sahiplenmesi ve bilinmesi gereken bir dava fakat bu kadar eserin bu davayı büyütmeyeceğini artık birilerinin anlaması gerekmiyor mu?

Geçmişin kolları arasında örselenmiş ve her geçen gün yeni bir anlam elbisesine bürünen İslam"ı anlamak ve anlatmak her müslümanın üzerine büyük bir sorumluluktur. Bu sorumluluktan yola çıkarak oluşturulduğu anlaşılan, Mana Yayınları öncülüğünde Nuri Yılmaz'ın kaleme aldığı "İslam Nedir?" adlı eser, tam da sorumluluklarımız ile davamızın büyüklüğü arasında bir yerde konaklamış durumda.

Kitabın ebatı çoğu mana yayınları kitapları gibi 11x21 formatında... Giriş bölümünü ayrı tutarsak, kitap, altı bölümde okuyucuya sunulmuş. Öncelikle "İslam'ın nasıl anlaşıldığı" üzerinde duran yazar, sonraki bölümde çarpık İslam anlayışımızı doğrultmak için "İslam Nedir?" sorusuyla okura tevhidi bir bilinç kazandırmayı amaçlamış. Bu bölümü "Sapma nasıl ortaya çıktı?" sorusunun etrafında şekillenen tarihi gerçekler alırken, buna bağlı olan "dış etkenlerin İslam düşüncesindeki etkileri" konusu da atlanmamış. Tüm bu süreci bir yerlere bağlayan yazar, "gelecek İslam'ındır" bölümüyle yüreklerimizin dar köşelerini genişletmeyi amaçlamış. Bu beş bölümü izleyen "kelimeler sözlüğü" ise, okuyucuyu yormamak için düşünülmüş kısa ve güzel bir bölüm olarak sunulmuş.

Aslında genel olarak temel İslam"i bilgileri edinebileceğimiz eser, çok farklı şeyler söylemiyor aynı kategorideki eserlerden. İslam'ın genel geçer kurallarını çok klasikleşen çağdaş(?) batı aklının yaftalamaları üzerinden anlatmayı yeğliyor.

Bugün İslam'ın yanlış anlaşılmasında sadece batılılaşma ve daha doğrusu modernleşme fikrinin etkisi olmasa gerek. Sapmanın derin tahlilsel sürecinde Müslümanların -zaten meyilli oldukları- güç ve iktidar ve buna bağlı olarak para hırsı göz ardı edilmemeliydi. Kendimizi dış güçlerin baskısı altında hissedip kendi yarattığımız ve çattığımız bu ötekinin ve bu ötekiyle mücadelenin bize kendimizi unutturduğunu ifade etme zamanımız geldi de geçiyor bile. Bu gibi sebeplerden ötürü Müslümanım diyenlerin durduğu noktayı iyi etüt etmeliydi yazar tarafından. Bu açıdan tatmin edici olmaması ve derin fikirsel tezlerin kitapta bulunmamasının okuru hayal kırıklığına uğratacağını söyleyebiliriz.

Toplam 143 sayfadan oluşan eserimiz, bol dipnotları ile okuyucuya ek bilgiler sunması açısından iyi bir noktada. Bol kaynak kullanımı ve alıntılanan sözler, kitabın farklı fikirler çerçevesinde şekillenmesine ve zenginleşmesine katkıda bulunmaktadır. Bu noktada takdir ettiğimiz kitabımız, bazı alıntıların kimlere ait olduğunu gözden kaçırmış, vermemiş bunu da ifade etmeden geçmeyelim.

Okuyucuya sadece hayırda yardımlaşma noktasında katkı sağlamak amacıyla sunulmuş kitabımız, yazarın kendi sorumluluğunu yerine getirmesi düşüncesiyle oluşmuş. İmanın bir kor halinde yürekleri kavurduğu noktada, belki bir serinletici damla hükmünde olsun diye anlaşılabilecek bir nedenle çıkmış olsa da kitap, okuyucuyu yine de tatmin etmekten uzak bulunuyor.

İslam'ın ne olduğundan çok, şu zamanda ne olmadığı hususu üzerinde daha çok durmak gerekiyor. Zihinlere yerleşmiş, İslam elbisesi adı altında yaşanan hayatın, İslam ile uzaktan yakından alakasının bulunmadığını ısrarla hatırlatmak gerekiyor. Zira İslam nedir sorusunu her sorduğumuzda, karşımızda bulamayacağımız bir teslimiyetsizlik ile sorunlara ışık tutmak, cevabı soru olan nice cümleyle bizi karşı karşıya bırakacaktır.

Eserimiz için son söz: Üzerinde durmaya çalıştığımız bu noktalarda eserimiz daha da genişletilebilir. Ekleme-çıkarmalarla daha iyi bir noktaya gelebilmesi için sağlam bir alt yapıya sahip olduğunu ifade etmek isteriz.

İslam Nedir?
Nuri Yılmaz
Mana Yayınları
143 sayfa


Yazar: Mustafa ATALAY - Yayın Tarihi: 09.05.2011 18:11 - Güncelleme Tarihi: 22.11.2021 23:14

,

2703

Mustafa ATALAY Hakkında

Mustafa ATALAY

Bir gölün kıyısında 88 yılının Temmuz sıcağında hayata gözlerini açtı. Eğitiminin büyük bölümünü burada geçirdi. Bir denizin kıyısında 2007-2012 yılları arası Üniversite eğitimiyle birlikte hayat eğitimi de aldı.

Bir gölün kıyısına döndüğü yaşamını, 2012 Ağustos'undan bu yana 'Lale'lerle bezeli düşüncelerle 'Eczane'sinde devam ettiriyor.

Okuyor, yazıyor, çalışıyor ve başka alanlarda eğitimine devam ediyor.

Daha önce Üniversite bünyesinde çıkarılan Sentez Dergisi'nin editörlük ve yazı işleri sorumluluğu görevlerini üstlendi. Kardelen Derneği Bülteni'nin editörlüğünü yaptı. Dernek ve Vakıf bültenlerinde ara ara göründü, Alıntılar Mektebi'nde talebe oldu, Yolcu Dergisi'nde nefeslendi, on5yirmi5.com'da uzun bir serencamı oldu. Kitaphaber.com.tr'yi ise evi gibi görüyor...

Facebook: mvatalay
Twitter: @atalaymstfa
Blog: http://aynsinkaf.blogspot.com.tr

Mustafa ATALAY ismine kayıtlı 99 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin