İslami Hareketin Ahlaki Esasları, Düşünce, Ferhat ÖZBADEM

İslami Hareketin Ahlaki Esasları yazısını ve Ferhat ÖZBADEM yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

İslami Hareketin Ahlaki Esasları

04.03.2013 11:02 - Ferhat ÖZBADEM
İslami Hareketin Ahlaki Esasları

Bu risale, Müslümanların hayatta oynayacakları rolü açıklayarak başlamaktadır. Bu rol insanlığın idaresini üstlenmektir. Onlar musallat olmak ve üstünlük için değil. Hayır, adalet ve hidayetin genelleşmesi ve yaygınlaşması için.

Konuşmasının/kitabın mukaddimesinde lider olmanın önemi ve tehlikeleri ile ilgili derin analizler içeren bir bölüm ile giriş yapılıyor. Ahlak öğretimizin aslında toplumun/dünyanın durumunu belli eden ana unsurlardan olduğuna değiniliyor. Bu noktada ahlak anlayışının bölüm ve mertebelerine değiniyor.

Ahlak olgusunu insanı ve İslami ahlak olarak iki başlık altında ele alan müellif İslami ahlakın mertebelerinin dört olduğunu beyan ediyor. İman, İslam, Takva ve İhsan mertebeleri. Ahlak konusu ile ilgili yanlış yaklaşımlardan örnekler vererek konunun anlaşılmasına katkı sağlıyor.

Müslümanların temel hedefinin inançlarına uygun bir nizama kavuşmak olduğuna vurgu yapan müellif bu büyük ideale giden yolda en önemli unsurlardan birinin ahlak anlayışımız olduğuna vurgu yapıyor. Ahlaki davranışlarımızın insanlar üzerindeki pozitif ya da negatif etkisinin hareketin amacına ulaşıp ulaşmamasında önemli bir yeri olduğu tespitini yapıyor. Bu anlamda ahlak-iman ilişkisi ve ahlak-İslam ilişkisi ile ilgili olan cümleler gerçekten can alıcı tespitler içeriyor.

Bu kitapçık İslam Cemaatinin (Cemaati İslami, Pakistan-Hindistan coğrafyasında neşet bulmuş Mevdudi tarafından kurulmuş, daha sonraki süreçte diğer İslam coğrafyalarına da yayılmış olan ehli sünnet çizgisinde tevhidi hassasiyeti olan bir cemaattir. Varlığını hala devam ettiren bir yapıdır.) 31. 4. 1945 tarihinde senelik kongresinde cemaat üyeleri ve taraftarları huzurunda genel merkezi olan Pencap kentinin doğusunda verilmiş bir konferanstır. Bu konferans sonradan yazılarak merhum Mevdudi tarafından gözden geçirilmiş, konuşma dili olan ve bu bölgedekilerin kullandıkları dil olan Urduca diliyle neşredilmiştir. Daha sonra Arapçaya tercüme edilen eser Arapçadan da Türkçeye tercüme edilmiştir.

Günümüzde pek dillendirilmeyen İslam nizamının hakimiyeti konusunda Müslümanların sorumluluklarını hatırlatma vesilesi olabilecek bir çalışma ile karşı karşıyayız. İslam nizamının gerekliliği ve bu ideale yönelik verilecek çabalar noktasında ahlakın fonksiyonunu öz ve net olarak anlatan bir çalışma. Kitabın metninin konferans olarak verildiği 1945 yılı ile bugün arasında maalesef İslam ümmeti açısından sorunlar aynı ile devam etmektedir. Hatta bugün daha katmerleştiğini söyleyebiliriz. Ümmetin sorun ve sıkıntılarının bertaraf edilmesi için çok fazla çalışmaya ihtiyacımız olduğunu hatırlatalım. İşimizin zamanımızdan çok olduğunun farkında olarak İslam nizamının hakimiyeti için çaba sarf etmeye vesile olması duası ile.

İslami Hareketin Ahlaki Esasları
Mevdudi
Yayınevi Bilinmiyor


Yazar: Ferhat ÖZBADEM - Yayın Tarihi: 04.03.2013 11:02 - Güncelleme Tarihi: 19.11.2021 07:42

,

2517

Ferhat ÖZBADEM Hakkında

Ferhat ÖZBADEM

1979 yılının bir Haziran günü Adıyaman’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Adıyaman’da bitirdi. Gül Eğitim Yardımlaşma Dayanışma İlmi Araştırmalar Ve İnsan Hakları Derneği kurucu üyesidir. Özgün İrade, Vuslat, AbıHayat ve Yolcu dergisinde şiir ve makaleleri yayınlanan yazar evli dört çocuk babasıdır.

haberdurus.com, zeynepder.org, dunyabizim.com, kitaphaber.com.tr web sitelerinde belli periyotlar ile yazı yazmaktadır.

YAYIMLANMIŞ ESERLERİ

Düşünce: 40 Esas 40 Düstur, Cennetin Anahtarı, Cennetin Yolu, Kur’an’ı Nasıl Okumalı, Kur’an’ın Gölgesinde Hz. Muhammed

Araştırma: Dünden Bugüne İslami Hareket, Edebiyat Gemisinde Düşünce Adamları

Roman: Brezilya, Muaz, Muhammed Mursi, Saffan Bin Muattal

Şiir: Ebrulim.

Deneme: Ortalama Bir Âşık Olmamı Bekleme Benden.

SERİ ÇALIŞMALARI

Tavsiyeler Serisi (10 Kitap):

Aliya İzzetbegoviç, Fethi Yeken, Hasan El Benna, Hasan En Nedvi, Malcolm X, Mevdudi, Mustafa Meşhur, Said Havva, Seyyid Kutub, Yusuf El Karadavi

Roman (Beşir Serisi, 6 Kitap):

Beşir ve Sultan Abdulhamid, Beşir ve Fatih Sultan Mehmet, Beşir ve Gazali, Beşir ve İbn Haldun, Beşir ve Osman Bey, Beşir ve Selahaddin Eyyubi.

Biyografik Roman (Öncüler Serisi, 14 Kitap):

Aliya, Hasan el Benna, Malcolm X,  Mehmet Akif, Mehmet Akif İnan, Meryem Cemile, Metin Yüksel, Mevdudi, Muhammed Ali, Necip Fazıl, Ömer Muhtar, Said Halim Paşa, Seyyid Kutub, Zeynep Gazali.

Mesajlar Serisi (15 Kitap)

Ali Fuat Başgil, Aliya İzzetbegoviç, Cemil Meriç, Fethi Yeken, Hasan El-Benna, Hasan En-Nedvi, Malcolm X, Mehmet Akif Ersoy, Mevdudi, Mustafa Meşhur, Necip Fazıl Kısakürek, Nurettin Topçu, Said Havva, Seyyid Kutub, Yusuf El-Karadavi

Ferhat ÖZBADEM ismine kayıtlı 202 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 17 kitap bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin