Kalın Türk - İsmet Özel, Düşünce, Bilal CAN

Kalın Türk - İsmet Özel yazısını ve Bilal CAN yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Kalın Türk - İsmet Özel

16.02.2011 00:25 - Bilal CAN
Kalın Türk - İsmet Özel

Altı çizilecek satırlarıyla kendi küçük sesi büyük bir kitap olan 'kalın türk' medeniyet çatışması ekseninde dönen düşünceleriyle notlar aldırır kendinden. Kalın Türk olabilmek için başka şeyler olmadığının ispatını yaparak bunu dellilleriyle İsmet Özel. Tanımını yağtıktan sonmra kalın Türklüğün gerekliliği hakkında konuşmak lazımdı.

Nerede olduğumuzu bildiysek orada olmayı seçmişizdir. Aynı zamanda konu ne olursa olsun cehalet içine gömülüşümüzü seçme yapmaya gü. yetiremiyişimizin sonucudur! Herşeyin bir seçimle olduğunu ve asıl meselenin seçim yapmamak olduğunun altını çizmek lazım. Alis Harikalar Diyarındaki öykü gibi. seçim yapmamışsak ve ya yapamıyorsak demek ki gideceğimiz ya da ulaşmak istediğimiz bir yer ve zaman ayrıca amaç yoktur demektir.

Medeniyetler ve bu medeniyetlerin tarihsel kaynaklarında gözler önüne serilen savaşlar büyük bir değişime yol açmaktadır. Bu değişimler kimi zaman başka dünyalarmış gibi gösterilmektedir. 1. Dünya, 2. Dünya gibi. İsmet Özel bunu kendi tabiriyle, tarihsel süreci ikinci dünya üçüncü dünyaya iltihak etti. Böylece gizlenen birşey ortaya çıktı, iyidin iyiye tebarüz etti: Demek ki üç değil, iki dünya varmış denetlenen ve denetleyen dünya" sözleriyle sovyetler döneminde üç dünyadan bahsedildiğini ama durumun böyle olmadığını kendince bir bakış açısıyla dillendirmiştir.

İsmet Özel ayrıca medeniyetler çatışması bağlamında Samuel Hungtington'un ve Spenler'in düşüncelerine yer verip bu düşüncelerin ayak seslerini kendi cümleleriyle genişletip okuyuculara sunmuştur.

İsmet Özel'in "Kalın Türk" ü bir konuşmanın metinleşmiş hali. Yazarın 93 senesinde İzmir de yaptığı konuşmanın düzenlenmiş hali olarak karışmızda. Genelr olarak Anlatımında İsmet Özel'in medeniyet tanımı olduğu söylenebilir.

Kitapta katıldığım noktalar dışında katılmadığım noktaları belirginleştirmek gerekirse: Özel'in bir İslam Medeniyeti'nin olmadığını söylemesidir. Özel bu medeniyetinin olmamasının nedeni entellektüel ve iktisadi planda kendilerine mahsus özellikleri olmadığı için yok saymaktadır.

Medeniyetler çatışması'ndan meselesinin özüne yani Türkiye'ye iniyor Özel. Türkiye'yi İslamın anavatanı olaral gördüğünü ve neden Türkiye senin vatanındır sorusuna cevap olarak" Türkiye'de müslümanlar yaşıyor. Türkiye bir dönem müslümanlar tarafından islami vatan kılınmış olduğu için benim vatanımdır" diyor.

Kalın Türk
İsmet Özel
Tiyo Yayınları


Yazar: Bilal CAN - Yayın Tarihi: 16.02.2011 00:25 - Güncelleme Tarihi: 22.11.2021 17:37

,

3112

Bilal CAN Hakkında

Bilal CAN

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı.

Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor.

Yayınlanmış Kitapları

Zaman İçinde Mekan, Hece Yayınları, 2021.
İnsanlığın Ağlama Tarihine Bir Giriş, Hece Yayınları, 2021.
Kebikeç, İzdiham Yayınları, 2019.
Kentle Kavga: Mustafa Kutlu Öykücülüğünde Mekan, İzdiham Yayınları, 2017.

twitter: @bilalcan1

Bilal CAN ismine kayıtlı 294 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 4 kitap bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin