Kaosa Mütevazi Bir Katkı - Murat Menteş

Kaosa Mütevazi Bir Katkı - Murat Menteş

Kaosa Mütevazi Bir Katkı - Murat Menteş

17.02.2011 - Bilal Can
Kaosa Mütevazi Bir Katkı - Murat Menteş

....

“Medyanın kendisi bir put formundadır: Bundan dolayı kitlelerin gece gündüz ödediği faturaları tayine yetkilidir.”

Bu putu kırmak için bir put kırıcı olan “ibrahimlerin” olması gerektiği su götürmez bir gerçek olarak karşımızda belirecektir. Madem ki putlar ve bu putlar karşımızda ufkumuzu daraltmak için her geçen gün yükselmekte o zaman ele gelen baltayla o putun kafasını gövdesinden ayırmanın gerekli olduğunu belirmek lazım.

Dikkatimi çeken yazılar arasında olan “sigara içenlere ateş etmeyin” yazısı, günümüzde geçerliliği gün be gün artan bir yasakla karşımızda dikilmektedir. Karşımızda diyorum çünkü sigara içen biriyim ve kendimi de bu cemaatin üyelerinden kabul ediyorum. Menteş bu yazısında “lanetlenmiş gibi her yerde yasak levhalarına toslayan tiryakiler, dumanlı bir kelime olan kirlilikten birinci derecede sorumlu tutuluyor” diyor. Ben de bunu mimleyerek, ‘bizler nükleer bomba etkisi yapmıyoruz, bacalarımızda tüten duman evlerimizin içinin sıcak olduğunun göstergesidir’ diyorum. Kimin ağzından veya burnundan bir duman çıkıyorsa bilin ki onun keyfi yerindedir ve en fiyakalı hüznün ve sevincin -o an ne hissediyorsa - kralını yaşıyordur. Bu bir sigara yazısı değil. Belki olsa olsa bir sigara aleyhtarlığının medyanın ağzında sakız olması ve bunun aşırı bir şekilde büyütüldüğünün resmidir. Zaten öyle değil midir! Medyanın ağzında sakız olacağına git öl. Ya da kaybol.

Kitapta mimlediğim notlar arasında en hoşuma giden cümle: “Bir sinekle bir devlet adamı adamı arasındaki benzerlik nedir! Sorusunun cevabı 19. yy.da hazırdır: İkisini de gazeteyle öldürebilirsin”

Gazeteler ve medya hakkında kapsamlı ve hoş ve de çekici eleştiriler görmek isteyenlerin başvuracağı kitaplardan bir tanesi de bu olmalı. Menteş, her ne kadar artık bu minval üzerine yazılar yazmasa da ve artık eski Menteş olmadığı için kitap bir dönüşümün de anatomisini ortaya koymaktadır.

Kaosa Mütevazi Bir Katkı, Murat Menteş, Şule yayınları 253 sayfa

Bilal Can - 17.02.2011

,

3758

Bilal Can Hakkında

Bilal Can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede "Mustafa Kutlu Öykücülüğünce Mekân: Bir Edebiyat Sosyolojisi" teziyle tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı. Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor.  Yayınlanmış 2 kitabı vardır. 

twitter: @bilalcan1

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin