Kitap Okutan Ayraçlar

Kitap Okutan Ayraçlar

Kitap Okutan Ayraçlar

01.08.2013 - Fatih Pala
Kitap Okutan Ayraçlar

İnsanı okumaya teşvik eden, okuması yönünde ona yollar açan bazı unsurlar, belli başlı etkenler vardır. Bu, kişiye göre değişiklik gösterir. Bazısı için o anki hali, bazısı için duyguları, bazısı için merakı, bazıları içinse bir görsellik olabilir. Velhasıl okumaya yeltendiren, yönlendiren tüm olgular kıymet ve arz eder.

Sizlerle paylaşmadan edemeyeceğim “bir kitap sevdirici güzellik” var bende, elimde şimdi. İnternet üzerinden kitap satışında bulunan Kitap Pınarı sitesinin kitap ayraçlarıyla, tanıştınız mı? Her biri insanın kitaba ve okumaya dair iştahını kabartan nitelikteki o güzelim ayraçlarla… Ümmetin öncü şahsiyetleri olan müstesna güzellerin resimleriyle süslenmiş tatlı mı tatlı ayraçlarla… Mehmed Akif, Hasan el Benna, Malcolm X, Ali Şeriati… Bu Müslümanların renklendirdiği, şenlendirdiği bir birinden hoş ayraçlardır onlar. Slogan hep aynı: okudular, değiştiler, değiştirdiler…

Okuyan, değişen ve değiştiren bu adamlarla okuma eylemini yerine getirmenin lezzeti bir başka oluyor, inanın. Onlar, kendi anlarında ve mekânlarında soylu değişimleri başlatmış ve gerçekleştirmiş olanlardır. Silik, sinik ve sönük olmayı reddedip tarihe yön vermeyi ve önde olmayı tercih eden şahane şahsiyetlerdir onlar. Vahyin değiştiren, geliştiren ve dönüştüren soluğunu idrak eden ve idrak etmekle de yetinmeyip üstlenen, çağların atar damarlarına aydınlık cümleler sunan/damıtan kutlu sevdanın bereketli neferleridir onlar…

İşte, kitabınızı, derginizi vs. okurken bu dava adamlarıyla göz göze gelmek ve hemen yanı başınızda tutup size ivme katmaları için bu ayraçlara bir an evvel ulaşmalısınız. Onlarla birlikte ve onlar gibi hakikatin anlam deryasına dalmanın esprisini bu ayraçlar vesilesiyle yakalayabilmelidir kaygılı her okuyucu.

Bu takdirlik uygulamaları için Kitap Pınarına teşekkür üstüne teşekkür sunuyoruz. Tarihe izler bırakarak göçüp giden insanların, o izlerin ışığında yol alıp da gidecek olanları bilmeleri ve görmeleri kendileri için ne kadar huzur verici olurdu kim bilir! Peygamber varisi bu salih insanlar, tevhidin, adaletin ve merhametin şahitliğinde günlere “kün” emrini bezeyerek/nakşederek dünyayı adımlamışlardı. Bugün bize düşen, o sönmez ve söndürülemez ulvi meş’aleyi enginlere taşıma görevini erinmeden, olması gerektiği gibi yerine getirmektir.

Bu vesileyle, bir ayraç’ın kitap için ne kadar önem ve kıymet taşıdığının anlamını kavramış oluyoruz. Ayraç deyip geçmemek, ne ifade ettiğini sezinlemek, hissetmek ve fark etmek gerek kısa ve öz bir deyişle.

Bu ayraçlarla daha çok kitap okuruz biz Allah’ın izniyle. Yanımızda, karşımızda el Benna olacak, Akif olacak, Şeriati ve Malcolm olacak da biz okumadan edeceğiz; var mı bunun imkânı aziz kardeşim söyleyin Allah aşkına?

Fatih Pala - 01.08.2013

,

3729

Fatih Pala Hakkında

Fatih Pala

Gümüşhane/Köse doğumlu. 2003’ten beridir Kayseri’de ikamet etmektedir. 

Küçük yaşlarda başlayan okumaya olan sevgisi, şimdilerde, kimi yayıncıların kitaplarının tashihini ve editörlüğünü yapmasıyla daha da büyümektedir. 

"Genç Birikim" dergisinde ve "dunyabizim.com"da düzenli olarak yazmakta. Genellikle portre, deneme ve kitap tahlili türlerinde yazan yazarımızın Mayıs 2017'de Okur Kitaplığı'ndan "Gün Gün Rahmet İklimi - Ramazan ve Oruç" isimli bir kitabı yayınlanmıştır.

Rüveyde Bera, Şüheda Vera ve Sümeyye Sena’dan dolayı Peygamber aleyhisselatu vesselam'ın cennet müjdesine nail olacağına inanıyor. 

E-mail: fatihpalafatih@gmail.com

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin