Kitaphaber Okurları İçin Yazarlara Sorduk, Söyleşi, Bilal CAN

Kitaphaber Okurları İçin Yazarlara Sorduk yazısını ve tüm Bilal CAN yazılarını Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Kitaphaber Okurları İçin Yazarlara Sorduk

15.05.2013 09:05 - Bilal CAN
Kitaphaber Okurları İçin Yazarlara Sorduk

Mustafa Celep'e sorduk

En son hangi kitabı okudunuz?

Hüseyin Cöntürk'ün Çağının Şairi kitabını okudum, bu kitabı da Çağının Eleştirisi adıyla yayınlanan toplu yazılarının içinde yer alıyor. Açıkçası 4-5 yıldır Cöntürk'ün tilmizi olmakla meşgulüm. Çağının Şairi, Cöntürk'ün İkinci Yeni Hareketinin teorik alt yapısını döşediği yeniden, yeni ve çağdaş bir gözle okunması gereken bir tespitler toplamı, teknik bir harç karma, eleştirel inşa denemeleri. Bu kitabın İkinci Yeniyi açıklaması yanında bugünün Yeniden Biçimcilerinin de okumalarında gereklilik gördüğüm teorik bir toplam. Şiirde deformasyon, işlevi ve yapılış gerekçeleri, öz-biçim sorunu, şiir ve müzik ilişkisi vb. konularda bugün de önemini ve geçerliliğini koruyan meseleler sorgulanıp tartışılıyor. Elbette Cöntürk'ün eleştiri penceresinden, titiz kaleminden gündeme getiriliyor.

Okuduğunuz kitaptan bir cümle söyleyebilir misiniz?

''Şair devraldığı şiirde klişe unsurun ne kadar baskın olduğunu hissediyorsa bu unsurun kendi özgürlüğünü tehlikeye koyduğundan ne kadar endişe ediyorsa, o kadar yeni bir dil aramaya, o kadar deformasyon yapmaya kayar. Fakat aşırı bir deformasyona kaymak da tehlikelidir. Çünkü bu onu bir kaosa götürebilir. Deformasyon yapmadan da yeni bir şiirsel şive (poetical idiom) mümkün ise de ölçülü ve bilinç bir deformasyonun şairin imkânlarını çok daha genişletebileceği bundan önceki kuşakların verdikleri ürünlerden anlaşılmaktadır.'' [Çağının Şairi, s,149]

Tavsiye edeceğiniz bir kitap var mı?

Ahmet Güntan'ın ''şiirgeldikelimedeboğuldu.'' adlı 160.kilometre yayınlarından çıkan yazı-söyleşi toplamının, 2000'ler Şiirinin doğasını kavramak, bu şiirin Türk Şiiri perspektifi içindeki yerini okumak, buradan bu şiire yaklaşımda yeni ölçütler geliştirmek için tekrar be tekrar önerilebilecek cins bir kitap olduğunu söyleyebilirim.

Bir kitap okuma biçiminiz var mı?

4 yıl öncesinde 'Defterler'le çalışırdım, şimdilerde kalıcı çalışmalar ortaya koyma cehdiyle 'Defterler'e yeniden döndüm. 30'a yakın bir 'Defterler toplamı' mevcut. Her bir deftere konu başlığı belirler, okuduğum kitaplarda hayata değen taraflarıyla beni etkileyen teorik tespitleri, bu defterlere elle yazar, bu notlar bir yekün oluşturduğunda yazıya dönüştürürüm. Defterlere not almayı güncel edebiyatın hayhuyu içinde epey ihmal ettiğimi görüyorum. Daha somut anlaşılması için defterlerde belirlediğim konu başlıklarını sıralayabilirim: 'Şiir ve Dil', 'Şiir ve Gerçeklik', 'Şiir ve Varlık', 'Şiir ve Anlam', 'İkinci Yeni Defteri', 'Turgut Uyar Defteri', 'Şiir ve Sorumluluk', '2000'ler Şiiri'... Bunlardan birkaçı. Sıkı olduğuna inandığım kitaplardan önemli cümleleri bu defterlere kayıt eder, bıkmadan usanmadan gece boyunca not alırdım. Defterlerde yeni bir cehd dönemi artık kaçınılmaz görünüyor. Çaba bizden Tevfik Allah'tan.


Yazar: Bilal CAN - Yayın Tarihi: 15.05.2013 09:05 - Güncelleme Tarihi: 19.11.2021 01:36

,

2316

Bilal CAN Hakkında

Bilal CAN

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı.

Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor.

Yayınlanmış Kitapları

Zaman İçinde Mekan, Hece Yayınları, 2021.
İnsanlığın Ağlama Tarihine Bir Giriş, Hece Yayınları, 2021.
Kebikeç, İzdiham Yayınları, 2019.
Kentle Kavga: Mustafa Kutlu Öykücülüğünde Mekan, İzdiham Yayınları, 2017.

twitter: @bilalcan1

Bilal CAN ismine kayıtlı 294 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin