Kral Şeffaf - Fadime Özkan

Kral Şeffaf - Fadime Özkan

Kral Şeffaf - Fadime Özkan

04.08.2011 - Bilal CAN
Kral Şeffaf - Fadime Özkan
Ülkelerin birinde giyinişine çok önem veren bir kral varmış cümlesi ile başlayan hikayeyi çoğu kişi bilir. O kral bir gün tüm dünyaya haber salarak bu güne kadar yapılmamış bir giysi yapacak terzileri ülkesine davet ederek büyük bir ihsanda bulunacağını söylemişti. Sonuç herkesçe malum. Kral Şeffaf ismi de bana direkt olarak bu hikayeyi anımsattı.

Kral Şeffaf Fadime Özkan’ın 2005 – 2010 yılları arasında kamuoyunun yakından tanıdığı popüler siyasetçi, bürokrat, gazeteci, yazar ve aydınlarla yapılmış 24 röportajdan oluşmuştur. Eser gazete sayfalarında yayınlanan röportajların daha çok kişiye ulaşmasını sağlayarak bir vesika olmasını da sağlamıştır. Çünkü röportajlar bir çok insanın aktör olduğu olayda, hikayede, belirli görüşler üzerine derinlemesine yapılan çalışmalardır. Bunlar olayın, hikayenin üzerinden hareket kapsamlı bir analizini sağlamıştır.

Gazeteciliğin kökenindeki “konuşmak” eylemi röportajda tam olarak yerine oturan bir eylemdir. Konuşmak gazeteciliğin gerekçelerindendir bu yüzden bu konuşma şekli en çok röportaj ile şekillenir. Fadime Özkan’ın da bu konuşmaları kapsamlı röportajlar halinde okuyuculara sunulmuş.

Daha önce “Yemenimde Hare Var” adli kitabı ile başörtüsünde zülf-ü yare dokunan Fadime Özkan bu eseriyle de röportajlarını derleyip toparlayarak yakın tarihteki kimi olay ve durumlara açıklık getirmiştir. Her röportaja girizgâh niyetinde açılan sayfada o kişiyle o röportajın neden yapıldığına dair bir ön bilgiyle sunulan röportajlar hangi koşullar altında ve nasıl gerçekleştirildiğini de açıklığa kavuşturmuştur.

Konuşmanın gazeteciliğin olmazsa olmazlarından olması ve soru sormanın da bir gereklilik olması açıklanacak konunun biliniyor olsa bile bilmiyormuş gibi davranarak olayı, durumu tekrardan yorumlanmasını istemek tarafsız bir şekilde bunu yazıya geçirip sunmaktır gazetecilik. Röportaj gazeteciliği ise bir seçim bir tercihtir. Merak olgusuyla hareket edilen bu iş olayı çözümlemek adına bin dereden su getirerek verilenle yetinmeyenlerin işidir.

Kral Şeffaf meraklı bir gazetecinin belirli konular üzerinden belirli kişilerle yapılan geniş röportajların toparlandığı bir eser olarak yakın zamanda okuyucuyla buluştu. Kitapta Aydın Menderes, Hrant Dink, Muhsin Yazıcıoğlu, Ömer Lütfü Mete, Türkan Saylan, Armağan Kuloğlu, İnal Batu, Yiğit Bulut, Vural Savaş, Eyüp aşık, Ahmet Ertürk, Dinç Bilgin, Erol Yarar, Mehmet Şevket Eygi, Ahmet Hakan, Nihat Hatipoğlu, Nur Serter, Hüseyin Gülerce, Bülent Yıldırım, Semih Kaplanoğlu, Ahmet Altan, Orhan Pamuk, Elif Şafak,  ve son olarak Cengiz Aymatov ile yapılan röportaj mevcuttur.

Kral Şeffaf
Fadime Özkan
Okur Kitaplığı
331 sy.
Bilal CAN - 04.08.2011

,

2848

Bilal CAN Hakkında

Bilal CAN

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı. Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor.  Yayınlanmış 4 kitabı vardır. 

twitter: @bilalcan1

Bilal CAN ismine kayıtlı 291 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin