Kudüs Kırmızısı

Kudüs Kırmızısı

Kudüs Kırmızısı

15.09.2016 - Alıntı
Kudüs Kırmızısı

- kanla sulanan kutsal -

Türk’ün himayesinden çıkışının 100. yılında Kudüs’ü yeniden hatırlıyoruz. Kudüs Kırmızısı üç semavi din için de kutsal sayılan bereketli toprakları anlatan sekiz hikayeden oluşan bir hikaye seçkisi. Şebnem Pişkin’in 11. kitabı olan Kudüs Kırmızısı, yerle gök, varla yok arasına kurulmuş o bereketli topraklardan bir tat, bir koku, bir esinti taşıması temennisiyle okuyucuyla buluşuyor.

*

“Akşam olup da şehri çepeçevre saran tarihi surların ışıkları bir bir yandığında konuşmaya başlar Kudüs' ün taşları. Muallak Taşı dile gelir, Zeytin Dağı’nın zirvesine bir ışık iner ve Ruhlar Kubbesi'nin altı birdenbire hareketlenir. Beş bin yıllık tarih, duyabilenler için dile gelir.

Davud (a.s)' ın duasıdir Kudüs, Musa (a.s)' nın yalnızlığı, Imran kızı Meryem (a.s.)'ın hüznü, Isa (a.s)'ın sırrı, Muhammed Mustafa (s.a.v.)'in mucizesidir. Bir davanın, bir sevdanın, bir mirasın adıdır Kudüs. Bir şehirden çok daha fazlası, kalplerin kıblesidir.

Kırmızıdır Kudüs' ün rengi. Çünkü Kudüs'e ağlayan gözlerin rengidir kırmızı, kanayan kalplerin rengidir. Öfkenin rengidir, davanın rengidir, kutsalın rengidir. Kana boyanan taşın rengidir kırmızı.

Küdus Kırmızısı

Şebnem Pişkin

Alıntı - 15.09.2016

,

3112

Alıntı Hakkında

Alıntı
Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin