Kültür ve Direniş

Kültür ve Direniş

Kültür ve Direniş

18.01.2016 - Mustafa Öztürk
Kültür ve Direniş

Tarihte edilgen bir toplum durumuna düşürülen Arapların, bu durumdan çıkmaları için mücadele veren ‘oryantalizm’ in yazarı, bu kitabında Filistinli Arapların içlerinde barındırdıkları potansiyeli ortaya çıkarmaları ve kendilerini barışçı bir ortamda ifade etmeleri gerektiğini belirtir. Genelde Ortadoğu, özelde Filistin meselesi üzerinde duran yazar, söyleşi olarak yayınlanan bu kitapta, Filistin meselesinin askeri pozisyon almalarla değil, barışla ve bir arada yaşama kültürüyle düzelmesi gerektiği konusunda uzun zaman mücadele verdi.

Yahudilerin kendi tarihleriyle yüzleştirilmesi gerektiğini ve bunu da ancak Filistinli entelektüellerin yapabileceğini söyler. Yazar ilk intifada sürecinden sonra yapılan barış antlaşmasından dolayı Arafat’ı ciddi şekilde eleştirir. Bu sözde barış sonrasında Filistinlilere polis teşkilatı kurma hakkı tanınır. Bu zaten İsrail’in amaçlarından biridir. Filistinliler İsrail lehine halka karşı polislik yapmak zorunda bırakılmıştır. İronik bir şekilde, isyanları bastıramayan İsrail Filistinli polisler sayesinde nefes almışlardır. Bu süreçte Arafat bile İsrail’den izin almadan Gazze’ye giremiyor. Bu durum Filistinlileri boğarak öldürmeyi amaçlıyor. Bu savaşın değil sözde barışın sonucudur.

Kitap söyleşi türünden olduğu için Filistin özelinde farklı konularda da eleştiri ve teklifler var kitapta. Kitabın bir bölümünde bölgedeki İslamcıların proje yoksunluğundan bahsediyor. İslamcıların halka ulaştırdıkları doğru düzgün bir mesajları yok, çünkü bu örgütlerin gelecekle ilgili bir fikirleri, öngörüleri, ufukları yok. İslam’ın tek çözüm olduğunu söylemek hiçbir şeyi halletmiyor. Elektrik, su, çevre ve ulaşım gibi sorunlara dair söyleyecek sözünüz olmalı. Oysa Hamas, İslami selamet cephesi, ihvan gibi örgütler tamda bu alanlarda çıkmaza sürüklenmiştir.

Yazara göre çözüm; Araplar ve İsrailliler iç içe yaşıyor, öyle ki yeni yerleşimlerde Filistinli işçiler çalışıyor, artık halkların ekonomileri ve tarihleri iç içe geçmiş durumda dolayısıyla yapılacak en iyi şey iki uluslu bir devlet kurmak. Yazara katılmak ya da katılmamak bir tarafa, sunduğu çözüm önerisini şöyle bitiriyor. ‘Araplar İsraillilere şöyle seslenmek durumundalar; biz buradayız, siz de buradasınız, bu gerçeği yadsıyamazsınız. Bizi de ebediyen baskı altında tutamazsınız. Bizim geçmişimizdeki gerçeklerden ve kendi gerçeklerinizden kaçamazsınız.      

Kültür ve Direniş

Edward Said

Agora Kitaplığı

217 Sayfa

Mustafa Öztürk - 18.01.2016

,

2413

Mustafa Öztürk Hakkında

Mustafa Öztürk

1974 yılında Sivas'da doğdum. İmam hatip lisesi mezunuyum. 20 yıldır çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü faaliyetlere katıldım. İstanbul'da yaşıyorum ve üç çocuk babasıyım. Kitap okuma platformlarında okuma faaliyetlerine devam ediyorum. Okumayı bitmeyecek bir arayış çabası olarak değerlendiriyorum.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin