Kur'an Okuma Adabı - İmam Nevevi, İlahiyat, Ferhat ÖZBADEM

Kur'an Okuma Adabı - İmam Nevevi yazısını ve Ferhat ÖZBADEM yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Kur'an Okuma Adabı - İmam Nevevi

26.07.2011 20:26 - Ferhat ÖZBADEM
Kur'an Okuma Adabı - İmam Nevevi

Her şeyin bir adabı olurda Kur'an okumanın bir adabı olmaz mı? Allah rahmet etsin, İmam Nevevi bir risale şeklinde Kur'an'a yaklaşım adabı üzerinde durmuş. Eser küçük bir risale olarak neşredilmiş, Seyfullah Erdoğmuş tarafından tercüme edilmiştir.

Daha çok Kur'an'ın Arapçası ve Mushaf ile ilgili dikkat edilmesi gereken konulara işaret ediyor eser.

Gece namazı ile birlikte, gece Kur'an tilavetinin faziletleri ile ilgili hadisler bu konudaki eksikliğimizi tamamlıyor. Kur'an'ın çok okumak ve unutmamak bahsi insanın tüylerini diken diken ediyor.

İmam Nevevi, Kur'an okumadan önce ağzın misvaklanması/temizlenmesi gerektiğini hatırlatıyor. Kur'an okunan yerin de aynı şekilde temiz olması gerekiyor.

Manasını anlamak gayesi ile ayetlerin tekrarlanmasının güzelliğinden bahsediliyor.

Ağlayarak, tertil ile, cemaat ile, nöbetleşerek, sesi güzelleştirerek okumanın faziletleri beyan ediliyor.

Kur'an okurken, tasdik gereken yerde, kalp ve dil ile tasdikin beyan edilmesi gerektiği ve fazileti üzerinde duruluyor.

Tilavet secdesi ile ilgili genel bilgi veriliyor.

Hatim ve hatim duası ile ilgili deliller verildikten sonra, bir hatim bitince yeni bir hatime başlamanın sünnet olduğuna işaret ediliyor.

İlimsiz şekilde Kur'an'ın tefsir edilmesinin haramdır. Kur'an'ı münakaşaya alet etmemek gerekir.

Şifa niyeti ile Kur'an okumanın sünnet olduğuna işaret ediliyor. Sureler ve surelerin okunma zamanları ile ilgili deliller veriliyor.

Bu tür eserlerin önemi, ihtiva ettikleri bilgilerin sahih sünnete dayanması sebebi iledir. Bazı insanların bilerek yada bilmeyerek, Mushaf'a karşı adabsız yaklaşım ve düşüncelerini çürüten bütün deliller bu eserde mevcuttur.

Kur'an'ın Arapçasından okunmasının faziletlerine ise ayrıca işaret etmek gerekiyor. Anlamını öğrenmenin gereği düşüncesini abartıp, Arapça okunmasını terk eden yada gereksiz gören görüşün yanlışlığı sahih sünnet ile ispatlanıyor.

Kur'an'a yaklaşım adabının sahih sünnete uygun olması kaygısı taşıyan her müslümanın mutlaka okuması lazım gelen bir eser. İlla adab, illa adab, illa adab…

Kur'an Okuma Adabı
İmam Nevevi
Polen Yayınları


Yazar: Ferhat ÖZBADEM - Yayın Tarihi: 26.07.2011 20:26 - Güncelleme Tarihi: 25.11.2021 08:11

,

3642

Ferhat ÖZBADEM Hakkında

Ferhat ÖZBADEM

1979 yılının bir Haziran günü Adıyaman’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Adıyaman’da bitirdi. Gül Eğitim Yardımlaşma Dayanışma İlmi Araştırmalar Ve İnsan Hakları Derneği kurucu üyesidir. Özgün İrade, Vuslat, AbıHayat ve Yolcu dergisinde şiir ve makaleleri yayınlanan yazar evli dört çocuk babasıdır.

haberdurus.com, zeynepder.org, dunyabizim.com, kitaphaber.com.tr web sitelerinde belli periyotlar ile yazı yazmaktadır.

YAYIMLANMIŞ ESERLERİ

Düşünce: 40 Esas 40 Düstur, Cennetin Anahtarı, Cennetin Yolu, Kur’an’ı Nasıl Okumalı, Kur’an’ın Gölgesinde Hz. Muhammed

Araştırma: Dünden Bugüne İslami Hareket, Edebiyat Gemisinde Düşünce Adamları

Roman: Brezilya, Muaz, Muhammed Mursi, Saffan Bin Muattal

Şiir: Ebrulim.

Deneme: Ortalama Bir Âşık Olmamı Bekleme Benden.

SERİ ÇALIŞMALARI

Tavsiyeler Serisi (10 Kitap):

Aliya İzzetbegoviç, Fethi Yeken, Hasan El Benna, Hasan En Nedvi, Malcolm X, Mevdudi, Mustafa Meşhur, Said Havva, Seyyid Kutub, Yusuf El Karadavi

Roman (Beşir Serisi, 6 Kitap):

Beşir ve Sultan Abdulhamid, Beşir ve Fatih Sultan Mehmet, Beşir ve Gazali, Beşir ve İbn Haldun, Beşir ve Osman Bey, Beşir ve Selahaddin Eyyubi.

Biyografik Roman (Öncüler Serisi, 14 Kitap):

Aliya, Hasan el Benna, Malcolm X,  Mehmet Akif, Mehmet Akif İnan, Meryem Cemile, Metin Yüksel, Mevdudi, Muhammed Ali, Necip Fazıl, Ömer Muhtar, Said Halim Paşa, Seyyid Kutub, Zeynep Gazali.

Mesajlar Serisi (15 Kitap)

Ali Fuat Başgil, Aliya İzzetbegoviç, Cemil Meriç, Fethi Yeken, Hasan El-Benna, Hasan En-Nedvi, Malcolm X, Mehmet Akif Ersoy, Mevdudi, Mustafa Meşhur, Necip Fazıl Kısakürek, Nurettin Topçu, Said Havva, Seyyid Kutub, Yusuf El-Karadavi

Ferhat ÖZBADEM ismine kayıtlı 202 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 17 kitap bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin