Kur'an Okuma Adabı - İmam Nevevi

Kur'an Okuma Adabı - İmam Nevevi

Kur'an Okuma Adabı - İmam Nevevi

26.07.2011 - Ferhat Özbadem
Kur'an Okuma Adabı - İmam Nevevi
Her şeyin bir adabı olurda Kur’an okumanın bir adabı olmaz mı? Allah rahmet etsin, İmam Nevevi bir risale şeklinde Kur’an’a yaklaşım adabı üzerinde durmuş. Eser küçük bir risale olarak neşredilmiş, Seyfullah Erdoğmuş tarafından tercüme edilmiştir.

Daha çok Kur’an’ın Arapçası ve Mushaf ile ilgili dikkat edilmesi gereken konulara işaret ediyor eser.

Gece namazı ile birlikte, gece Kur’an tilavetinin faziletleri ile ilgili hadisler bu konudaki eksikliğimizi tamamlıyor. Kur’an’ın çok okumak ve unutmamak bahsi insanın tüylerini diken diken ediyor.

İmam Nevevi, Kur’an okumadan önce ağzın misvaklanması/temizlenmesi gerektiğini hatırlatıyor. Kur’an okunan yerin de aynı şekilde temiz olması gerekiyor.

Manasını anlamak gayesi ile ayetlerin tekrarlanmasının güzelliğinden bahsediliyor.

Ağlayarak, tertil ile, cemaat ile, nöbetleşerek, sesi güzelleştirerek okumanın faziletleri beyan ediliyor.

Kur’an okurken, tasdik gereken yerde, kalp ve dil ile tasdikin beyan edilmesi gerektiği ve fazileti üzerinde duruluyor.

Tilavet secdesi ile ilgili genel bilgi veriliyor.

Hatim ve hatim duası ile ilgili deliller verildikten sonra, bir hatim bitince yeni bir hatime başlamanın sünnet olduğuna işaret ediliyor.

İlimsiz şekilde Kur’an’ın tefsir edilmesinin haramdır. Kur’an’ı münakaşaya alet etmemek gerekir.

Şifa niyeti ile Kur’an okumanın sünnet olduğuna işaret ediliyor. Sureler ve surelerin okunma zamanları ile ilgili deliller veriliyor.

Bu tür eserlerin önemi, ihtiva ettikleri bilgilerin sahih sünnete dayanması sebebi iledir. Bazı insanların bilerek yada bilmeyerek, Mushaf’a karşı adabsız yaklaşım ve düşüncelerini çürüten bütün deliller bu eserde mevcuttur.

Kur’an’ın Arapçasından okunmasının faziletlerine ise ayrıca işaret etmek gerekiyor. Anlamını öğrenmenin gereği düşüncesini abartıp, Arapça okunmasını terk eden yada gereksiz gören görüşün yanlışlığı sahih sünnet ile ispatlanıyor.

Kur’an’a yaklaşım adabının sahih sünnete uygun olması kaygısı taşıyan her müslümanın mutlaka okuması lazım gelen bir eser. İlla adab, illa adab, illa adab…

Kur'an Okuma Adabı
İmam Nevevi
Polen Yayınları
Ferhat Özbadem - 26.07.2011

,

3434

Ferhat Özbadem Hakkında

Ferhat Özbadem

1979 yılında Adıyaman?da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Adıyaman'da bitirdi. Gül Eğitim Yardımlaşma Dayanışma İlmi Araştırmalar ve İnsan Hakları Derneği kurucu üyesidir. Özgün İrade, Vuslat, AbıHayat ve Yolcu dergisinde şiir ve makaleleri yayınlanan yazar evli üç çocuk babasıdır.

zeynepder.org, haberdurus.com, gulder.info, dunyabizim.com, kitaphaber.com.tr web sayfalarında belli periyotlar ile yazı yazmaktadır.

Yayınlanmış Eserleri:

  • Ebrulim
  • Kur'an'ın Gölgesinde Hz. Muhammed
  • Cennetin Yolu
  • Kur'an'ı Nasıl Okumalı
  • 40 Esas 40 Düstur
Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin