Kur'an'ı Anlamaya Giriş, İlahiyat, Misafir Köşesi

Kur'an'ı Anlamaya Giriş yazısını ve Misafir Köşesi yazılarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Kur'an'ı Anlamaya Giriş

08.03.2016 09:00 - Misafir Köşesi
Kur'an'ı Anlamaya Giriş

Yaşar Yeşil yazdı...

Bugün, ülkemizde en çok okunan ve en çok ezberlenen kitabın Kur’an-ı Kerim olduğunu söylersek mübalağa etmiş sayılmayız herhalde…Bu durum her ne kadar sevindirici gibi görünse de, en az anlaşılan kitabın da yine Kur’an olduğu bir realite olarak önümüzde durmaktadır. Bu yüzden, Kur’an şairi Mehmet Akif’in feryadı boşuna değildir:

İbret olmaz bize her gün okuruz ezber de
Yoksa hiç mana aranmaz mı bu ayetlerde
Lafzı muhkem yalnız anlaşılan Kur’an’ın
Çünkü kaydında değil hiç birimiz mananın
Ya açar Nazm-ı Celil’in bakarız yaprağına
Yahut üfler geçeriz bir ölünün toprağına
İnmemiştir hele Kur’an bunu hakkıyla bilin
Ne mezarlıkta okunmak, ne fal bakmak için

En çok okunan ve en çok ezberlenen bir kitabın yeterince anlaşılmaması ne büyük garabet… Bir kitabı anlamaya, mesajını kavramaya dayalı okumuyorsak, içeriği üzerinde yeterince düşünmüyorsak, ondan gerekli dersleri çıkarmıyorsak böylesi bir okumanın kime ne faydası var?

“Apaçık Kitab'a andolsun ki biz, anlayıp düşünmeniz için onu Arapça bir Kur'an kıldık.” (Zuhruf Suresi 2-3)

Demek ki, aslolan bu kitabı “anlayıp düşünmek”tir, kuru kuru okumak değil! Peki, anlayıp düşünmemiz için indirilen bu kitabı, Kur’an’ı nasıl anlayacağız? Bu noktada, yüce kitabımızın mahiyetini, dilini, üslubunu ve yapısını anlatan kitapların varlığından söz etmemiz yerinde olacaktır. Çünkü Kur’an’ı anlamanın yolu ve yöntemi bu kitaplarda anlatılmaktadır.Kur’an’ın anlaşılması konusundayapılan çalışmalar ve ortaya konulan eserlerin varlığı bizi sevindiriyor. Bu çalışmalardan birisi de ilahiyatçı yazar Mustafa Yıldız’ın çalışması...

Gaziantep ilimizin Islahiye ilçesinde yaşayan Mustafa Yıldız, Kur’an’ın anlaşılması için kafa yoranlardan birisi… Allah emeklerini zayi etmesin. Mustafa Hocanın 8 yıl emek vererek hazırladığı “Son Mesaj / Kur’an-ı Kerim ve Gerekçeli Türkçe Meali” okurla buluştuğunda epey beğenilmiş ve takdir toplamıştı. Mustafa Yıldız üstadımızın, bu çalışmanın ardından, Kur’an’ın anlaşılmasına dair mütevazı bir risaleye daha imza attığını görüyoruz. Çıra Yayınları arasında çıkan “Kur’an’ı Anlamaya Giriş”, kişisel çabaları ile Kur’an’ı anlamaya çalışanlar için kaleme alınmış bir eser niteliğinde. Kur’an gibi “özellikli” metinler için, okurun o metin (kitap) hakkında bazı ön bilgilere sahip olması gerekmektedir. “Kur’an’ı Anlamaya Giriş”, Kur’an okurunun hangi ön bilgilere sahip olması gerektiğini, nasıl bir kitapla karşı karşıya olduğunu, bu kitabı anlamak için ne tür problemlerle yüzleşeceğini ortaya koyan on bir makaleden meydana geliyor.

Öncelikle, eserin başında yer alan “Kur’an’ın Kendine Özgü Yapısı” başlıklı makalenin, “Kur’an nasıl bir kitaptır?” sorusuna verilebilecek en isabetli cevabı ihtiva ettiğini belirtmemizde fayda var. Kitaptaki diğer makalelerin de Kur’an’ı anlama gayreti içerisinde olan kimseler için epey faydalı ve ufuk açıcı olacağını düşünüyoruz.Mustafa Hocanın bu mütevazı eseri, Kur’an’ı anlamaya niyetlenmiş ve yolda kolları sıvamış kimseler için ilk adım niteliği taşıyor. Elbette bunun devamını getirmek Kur’an dostunun gayretine, bu yoldaki kararlılığına ve sürekli Allah’tan yardım talep etmesine bağlı…

Goethe “İnsan, anlamadığı şeye sahip olamaz” diyor. Bugün Kur’an-ı Kerim’in fiziki olarak evlerimizin, iş yerlerimizin, ofislerimizin en mutena köşelerinde yer alması ona sahip olduğumuz anlamına gelmiyor. Kur’an’a sahip olmanın yolu onu anlamaktan geçiyor. Ümmetin en hayırlıları; Kur’an’ı öğrenen ve öğreten, anlayan ve anlatandır. Efendimiz (s.a.v) buyuruyor ki: “Kim güzel bir çığır açarsa, bu işin ve o çığırda yürüyenlerin sevabı (onlardan da eksiltilmeksizin) o kimseye verilir.”

Kur'an'ı Anlamaya Giriş
Mustafa Yıldız
Çıra Yayınları


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 08.03.2016 09:00 - Güncelleme Tarihi: 04.03.2016 09:37

,

2842

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 620 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin