Kurtuluş Yolu / Hanifi Tosun, İlahiyat, Ferhat ÖZBADEM

Kurtuluş Yolu / Hanifi Tosun yazısını ve tüm Ferhat ÖZBADEM yazılarını Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Kurtuluş Yolu / Hanifi Tosun

20.11.2013 10:21 - Ferhat ÖZBADEM
Kurtuluş Yolu / Hanifi Tosun

Müminler için kurtuluş yolu Kur’an’da Müminun suresinde anlatılan özelliklere sahip olmaktan geçiyor. Esas kurtuluş ahiret hayatında cennete gidebilmektir. Cennete gidebilmek içinde Kur’an’da insana hitap eden emirleri yerine getirmek, yasakladıklarından da sakınmak ile olur.

Konulu Kur’an çalışmaları örneklerinden biri olarak değerlendirilebilecek olan Hanifi Tosun Hocanın müellifi olduğu Kurtuluş Yolu adlı çalışma Müminun suresinin tefsiri mahiyetinde bir çalışmadır. Dirayet tefsiri olarak değerlendirilebilecek bir çalışma.

Her seviyeden insanın okuyabileceği sadelikte ve ayrıntılı izahlar ile konuların kavranmasını kolaylaştıran bir yöntem ile kaleme alınmış bir çalışma. Özelikle namaz konusuna geniş bir yere vererek bütün ayrıntıları ile ele alması ve namazın terk edilmesinin nelere sebep olacağı üzerindeki derin analizleri okuyucunun namaza bakış açısını değiştirecek kalitede yaklaşımlar olarak dikkat çekiyor.

Konulu Kur’an çalışmalarının birçok faydaları vardır. Özellikle kitap okumaya zaman bulamayan veya kitap okuma kültürü zayıf olan insanların ciltli kitaplara teveccüh etmesi pek ihtimal dahilinde değildir. Bu konumda olan insanların gerek Kur’an okumaları gerekse Tefsir okumaları pek mümkün olmamaktadır. Bu tür konulu sure tefsiri mahiyetindeki eserler daha kolay okunabildiğinden insanlar tercih ederken öncelikli tutabiliyorlar. Konulu tefsir çalışmalarının daha da artması toplumun Kur’an ile buluşması ve Kur’an’ı anlamaya yönelik çalışmaların artmasına vesile olacaktır.

Bu kitabı okuma hikayemden de bahsetmek istiyorum. Güzel bir etkinliğin ilk gününde okunmuş bir eser Kurtuluş Yolu. Erdemli ve bilinçli bir toplumun oluşmasına katkı sağlamak amaçlı organize edilen Adıyaman açık hava kitap okuma etkinliğinin ilk haftasında bu eseri okumak nasib oldu. Kitaplardan bir dünya kurmaya çalışan, kitap sevenler partisine gönül vermiş, okumanın insancıl bir eylem olduğunu düşünen bir grup güzel insanın organize ettiği bu kitap okuma etkinliğinin her hafta Pazar günleri yapılacak olması insanı heyecanlandırıyor. Kitaba/bilgiye yatırım yapan bir toplum olmanın özlemini, hasretini vuslata çevirecek bir etkinlik olarak gerçekten çok faydalı olacağı kanaatindeyim. Katılımcıların kendi kitaplarının kendilerinin getirdiği, kitap içeriği konusunda bir sınırlandırma ve müdahalenin olmadığı, sadece ve sadece kitap okunan bir etkinlik. Kitap dostları ile birlikte bir saat boyunca aynı havayı teneffüs etmek bile insana haz veriyor.

Hanifi Tosun hocanın aynı yöntem ile kaleme aldığı konulu tefsir çalışması diyebileceğimiz başkaca da eserleri mevcuttur. Ankebut suresi tefsiri olarak algılanabilecek Örümceğin evi zayıf olur, muhtelif ayetlerin tefsiri sayılabilecek Rahmet ikliminden esintiler, Hz.Davut kıssasını konu edinen Nehirlerin kıyısında adlı çalışmalar bu açıdan değerlendirilebilir.

Kurtuluşun yolu vahyi kuşanmaktan geçer.

Kurtuluş yolu
Hanifi Tosun
Çıra yayınları


Yazar: Ferhat ÖZBADEM - Yayın Tarihi: 20.11.2013 10:21 - Güncelleme Tarihi: 19.11.2021 16:47

,

2450

Ferhat ÖZBADEM Hakkında

Ferhat ÖZBADEM

1979 yılının bir Haziran günü Adıyaman’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Adıyaman’da bitirdi. Gül Eğitim Yardımlaşma Dayanışma İlmi Araştırmalar Ve İnsan Hakları Derneği kurucu üyesidir. Özgün İrade, Vuslat, AbıHayat ve Yolcu dergisinde şiir ve makaleleri yayınlanan yazar evli dört çocuk babasıdır.

haberdurus.com, zeynepder.org, dunyabizim.com, kitaphaber.com.tr web sitelerinde belli periyotlar ile yazı yazmaktadır.

Yayınlanmış eserleri:

Araştırma-Düşünce: Kur’an’ın Gölgesinde Hz. Muhammed, Cennetin Yolu, Kur’an’ı Nasıl Okumalı, 40 Esas 40 Düstur, Cennetin Anahtarı, Dünden Bugüne İslami Hareket, Edebiyat Gemisinde Düşünce Adamları.

Roman: Muaz, Brezilya, Beşir ve Gazali, Beşir ve Selahaddin Eyyubi, Beşir ve İbn Haldun, Beşir ve Osman Bey, Beşir ve Fatih Sultan Mehmet, Beşir ve Sultan Abdulhamid.

Biyografik Roman: Hasan el Benna, Seyyid Kutub, Mevdudi, Aliya, Malkolm X, Muhammed Ali, Meryem Cemile, Mehmet Akif, Metin Yüksel, Said Halim Paşa, Necip Fazıl Kısakürek, Akif İnan, Ömer Muhtar, Zeynep Gazali.

Tavsiyeler: Hasan el Benna, Said Havva, Yusuf el Karadavi, Hasan en Nedvi, Seyyid Kutub, Mevdudi, Fethi Yeken, Malkolm X, Aliya, Mustafa Meşhur.

Şiir: Ebrulim. Deneme: Ortalama Bir Âşık Olmamı Bekleme Benden.

Ferhat ÖZBADEM ismine kayıtlı 202 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin