Kuş Kanadı ol!

Kuş Kanadı ol!

Kuş Kanadı ol!

26.10.2020 - Necla DURSUN
Kuş Kanadı ol!

Diyelim ki sinemaya gittiniz. Ne tür bir film izleyeceğiniz konusunda pek bir hazırlığınız da yok. Seçim yapmak için gösterimde olan filmlerin afişlerine bakıyorsunuz. Neye dikkat edersiniz? Örneğin gerçek hayattan uyarlanmış filmleri tercih eder misiniz? Kişisel film izleme tercihlerimdeki kriterlerden ilkini oluşturan bu husustaki gözlemim, çok da tercih konusu olmadığı yönünde. Sanırım insanlar gerçek hayattan uyarlanmış, kendilerine bir şeyler katması muhtemel hikâyeler yerinAe, aşk filmlerini, ya da komedi olduğu ısrarla vurgulanan filmlerini izlemeyi uygun buluyorlar.

Bu yazının konusu gerçek bir hayat hikâyesine dayanan senaryosuyla “Karta Eddie” isimli filmdir.

Film Hakkında Kısa Kısa

2016 yılı yapımı olan filmin süresi 106 dakika. Yönetmeni Dexter Fletcher, oyuncuları ise Hugh Jackman, Christopher Walken, Taron Egerton, Jessica Williams, Tim McInnerny’dir. Senaryosunu Simon Kelton ve Sean Macaulay birlikte kaleme almışlar.

Film, Büyük Britanya'nın Kış Olimpiyatları'na katılan ilk kayak atlamacısı olmak için mücadele vererek üstün bir başarı elde eden Michael Edwards’ın hayatını konu almaktadır. Olimpiyatlara katılmak onun çocukluk hayalidir ve hayalini gerçekleştiren nam-ı diğer “Eddie the Eagle” yi Taron Egerton canlandrımış. Eddi’yi 1988 Calgary Kış Olimpiyatlarına hazırlayan antrenörü Bronson Peary’i rolünü ise Hugh Jackman üstlenmiş.

Film, Taron Egerton’un oyunculuğunu konuşturduğu bir yapım olmuş ve role “cuk” diye oturmuş. Bir antrenörden daha çok kovboyu andıran giyim tarzıyla Hugh Jackman’ın oynadığı Bronson Peary rolüyle filmi izlemeyi keyifli hale getiren bir faktör olmuş.

Jenerikte "Eddie'nin hayatından esinlenilmiştir'" ibaresi yazılarak hayatının birebir uyarlaması olmadığı vurgulanmış ve oluşabilecek tartışmaların önüne geçilmeye çalışılan filmdeki Eddie ve gerçekteki Eddie arasında farklar olması normal bir durum olarak nitelenmesi gerektiğine dikkat çekilmektedir.

Çocukluk hayaline ulaşması hiç de kolay olmayan, birçok olumsuz olay atlatmış hatta antrenmanlarda defalarca kırılan kemiklerine rağmen pes etmemiş azimli ve sıradışı bir sporcudur Eddie. Kendisi hakkında, kendisi gibi sıra dışı bir antrenör olan Bronson Pearyve ve film hakındaki düşüncelerini bir röportajında şu şekilde anlatmıştır: “Aslında bir süper kahraman gibi gösterilmekten endişe ediyordum. Ya da daha kötüsü gülünç durumda bir soytarı ya da dalga geçilecek biri gibi. Fakat filmi ilk gördüğümde çok şaşırdım. İnanılmaz bir iş çıkarmışlar. Hikâyenin ruhunu korumayı başarmışlar. Benim başta düşündüğümden farklı bir şekilde, bu gerçekten benim hayatım. Hugh Jackman tek başına sanki benim tüm kayakla atlama antrenörlerimin özeti gibi olmuş. Tabii onun kadar yakışıklı değillerdi. 22 aylık hazırlıklar sırasında 20 belki de 30 antrenörüm oldu ve sanki her birinde Hugh Jackman’dan biraz var gibiydi.” (euronews, 2020)

Filmin yönetmen Dexter Fletcher da Edwards’ın endişelerinin farkında olmakla birlikte bu sıradışı kayakçının gerçek hayat hikâyesini filme aktarmak isteğini netlikle dile getirmiştir: “Onun karakterine, başardıklarına ve tümüyle kişiliğine saygılı bir film ortaya koymak istedim. Başlangıçta çok destek bulmuş olmasa da dünyanın en güzel seyirliklerinden birinin, olimpiyatların parçası olmayı başardı. Hayalleri gerçek oldu ve filmin de özünde bu yer alıyor.” (euronews, 2020)

Küçük Notlar Niyetine

Oğlunun sıvacı olmasını isteyen ve hiç bir zaman sporcu olamayacağını açıklıkla ve defalarca dile getiren babasına rağmen kendisine tüm kalbiyle inanarak destek veren annesiyle yaşayan Eddie, çeşitli spor dallarını denemiş olmasına rağmen tutun(durul)amamıştır. Son olarak 22 yaşına geldiğinde kayakla atlama sporuna yönelmiş olsa da bu spor ülkesi için hiçbir şey şey ifade etmemektedir. Hatta ülke genelinde bu spor dalında ne bir takım vardır, ne bu spora duyan sporcu vardır. Hatta sponsorların böyle bir spor dalı olduğundan haberleri olup olmadığı soru işaretidir. Ayrıca bu spora başlama yaşının 6-8 yaş grubu olduğu gerçeği öğrenilince herkesin onunla dalga geçmesi kaçınılmaz olur.

Babası, diğer sporcular hatta Britanya Olimpiyat Federasyonu bile onu dikkate almazken kalın çerçeveli şişe dibi kadar kalın camlı kocaman gözlüklerinin ardında kendine inanan, azmi göz bebeklerinden okunan cesur bir sporcuyu izler seyirci. Herkesin hafife aldığı cesareti, inanarak azmetmenin, hayallerin peşinde koşmanın ne demek olduğunu da izler film boyunca.

Uluslararası Olimpiyat Komitesinin(IOC) kurucusu Pierre de Coubertin’in sarf ettiği; “En önemli şey kazanmak değil, katılmaktır. Hayatta önemli olan zafer değil, mücadeledir. ” gibi sözlerin bolca duyulabileceği yapım, bir anlamda peri masallarına inanan seyirciyi mest edecek mizahi bir film niteliğini de taşımaktadır.

Eğlendirirken düşündüren filmden bir replik almak gerekirse (kanaatimce) o şu olurdu: “Kuş kanadı ol! Kayakların yukarıda, bacakların geride…”

Gerçek bir yaşam öyküsünün mizahi ve akıcı bir anlatımla sunulduğu filmin finalindeki unutulmaz atlayış sahnesi biraz abartı barındırsa da seyirciye heyecan veriyor ve sanki seyirci de Eddie ile beraber havada süzüldükten sonra piste iniyor.

Sonuç

Sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki: “Gerçek bir hayat hikâyesinden esinlenerek yapılan kötü filme rastlamak dört yapraklı yoncaya rastlamak kadar az ihtimal içeriyor.”

“Kartal Eddie”, başarı, azim ve kazanmak adına verdiği mesajlarla özellikle çocuklu ailelerin izlemesi gerektiğine inandığım filmlerden biri oldu.

Kaynakça

https://tr.euronews.com/2016/03/28/kartal-eddie-azimle-gerceklesen-cocukluk-hayalleri. (tarih yok). erişim trh: 21.10.2020.

Necla DURSUN - 26.10.2020

,

2859

Necla DURSUN Hakkında

Necla DURSUN

1976 Sakarya doğumludur. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Yerel Yönetimler Anabilim Dalı Küresel Şehirler ve İstanbul Araştırmaları Bilim Dalı’nda Yüksek Lisansını “Kuzguncuk Semt Tarihini İnsandan Okumak; Bir Seçki ile Şahsiyetler” konulu yüksek lisans teziyle tamamlamıştır. Finans sektöründe çalışmakta ve İstanbul’da yaşamaktadır.

Necla DURSUN ismine kayıtlı 44 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin