Macar Edebiyatı'ndan Yeni Bir Çeviri: Anlaşılmayan İnsa, Yeni Çıkanlar, Yeni Çıkanlar

Macar Edebiyatı'ndan Yeni Bir Çeviri: Anlaşılmayan İnsan yazısını ve Yeni Çıkanlar yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabil

Macar Edebiyatı'ndan Yeni Bir Çeviri: Anlaşılmayan İnsan

18.01.2019 14:38 - Yeni Çıkanlar
Macar Edebiyatı'ndan Yeni Bir Çeviri: Anlaşılmayan İnsan

Macaristan edebiyat tarihinde en önemli roman yazarları arasında yer alan Géza Gárdonyi, eserlerinde 19. yüzyılın romantik tarzını 20. yüzyılın realist yazı stiliyle karıştırıp özel bir dille hikayelerini önümüze sürüyor.

Hunların torunları Macarlar, bu kardeş halk, klasik edebi eserleriyle Yeni İnsan Edebiyat'ta sıra sıra diziliyor. Tarihi roman okumayı sevenler, gelin bu kez bir büyük Macar romancının gözünden çok çok öncelere gidelim. Ancak coğrafya tanıdık: Trakya. Devletler tanıdık: Bizans ve Hunlar. Hikaye ise çok sıradışı. Hayatına özgür başlayıp köle olarak satılan bir çocuk ve onun adım adım bu karmaşık siyasi iklimde, kendini yokluktan kurtarma mücadelesi.

Anlaşılmayan İnsan, editörlerimizi önce adıyla cezbetmişti. Ne de olsa hepimiz bir miktar bu sıkıntıyı çekeriz. Peki metin; öyle akıcı, öyle ustaca kurgulanmış ki güçlü bir nehir gibi, önüne çıkanı ardına katıp, akıp gidiyor. Üstelik okurun zihninde yeni tarihsel inşalara olanak veriyor, okurun tarihsel imgeleminin sınırlarını zorluyor.

Anlaşılmayan İnsan
Géza Gárdonyi
Yeni İnsan Yayınevi


Yazar: Yeni Çıkanlar - Yayın Tarihi: 18.01.2019 14:38 - Güncelleme Tarihi: 24.11.2021 18:16

,

1821

Yeni Çıkanlar Hakkında

Yeni Çıkanlar

Yeni Çıkan kitaplar hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Yeni çıkan kitaplarınızın tanıtım bültenlerini yenicikanlar@kitaphaber.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Yeni Çıkanlar ismine kayıtlı 185 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin