Masal Yurdu - Yaşar Yeşil

Masal Yurdu - Yaşar Yeşil

Masal Yurdu - Yaşar Yeşil

14.04.2011 - Hilal Bilgeç
Masal Yurdu - Yaşar Yeşil

Bir varmış bir yokmuş. Sinekler berber, develer tellal iken; koca öküz kral, kargalar vezir iken... Leylekler tüccar, kırlangıçlar terzi iken... Köstebekler mimar, minik kaplumbağa doktor iken... Derken, derken akşam oldu erken... Yaşar Yeşil"in "masal yurdu" kitabı Çıra (Çocuk) Yayıncılıktan okuyucularına sunuldu şimdiden...

Çocukları eğlendirirken onları hayata hazırlayan doğruyu ve güzeli gösteren, yine, onları erdemli bireyler olma noktasında öğütleyen sözlü halk edebiyatındaki ürünlere genel anlamda masal diyoruz biz edebiyatçılar. Masal Yurdu"nda da yazarımız okuyucusunu dış dünya konusunda bilgilendirmeyi, onların hayal dünyasını ve hayal kurma becerisini geliştirmeyi hedefliyor.

İyilerin ödüllendirileceğine, kötülerin ise cezalandırılacağına işaret ederek küçük okurlarını bu kavramlar üzerinde düşünmeye sevk ediyor. Daha da önemlisi çocuklara ana dilini doğru kullanmaları konusunda ipuçları vermesi kitabı gözümüzde çekici kılıyor. Bu nedenle, kitabın erken çocukluk döneminde çocuk eğitimi için anne babalara tavsiye edilebilecekler arasında olduğuna inanıyorum.

İnsanlığın vazgeçilmezi olan eğitim, insanın yaşamı boyunca devam eden bir süreçtir. Bu sürecin en önemli evresi ise hiç kuşkusuz çocukluk dönemidir. Çocuklarımızın ruhunu iyi örneklerle inşa etmeleri ve inandıkları yolda güçlükleri yenecek nitelikte birer birey olmaları açısından bu eser bir başucu kitabı olabilecek özellikte yazılmış, sevgili anneler babalar ne dersiniz kuzucuklarınızı geceleri masallarla uyutup büyütmeye"

Masalı masal yapan olağanüstülükler, hayali unsurlardır; fakat çocuklarımıza okuyacağımız ya da okutturacağımız masalları seçerken bilişsel ve duyuşsal gelişimini göz önünde bulundurmalıyız. Belli yaşlarda soyut kavramlar ve kahramanlardan olumsuz yönde etkilenebileceklerini unutmamalıyız. Yazarımız bu açıdan bakıldığında kahramanlarını genelde somut kavramlardan ( çoğunlukla hayvan ve insan figürleri) seçerek bu olumsuzluğu ortadan kaldırmıştır.

Masallar, içinden çıktıkları toplumların gelenek ve göreneklerini yaşam felsefelerini sosyo-kültürel ve ekonomik yapılarını kısaca bağlı oldukları toplumu bütün yönleri ile ortaya koyan kimi zaman korkutan, kimi zaman güldüren, hayal dünyasında gezintiye çıkaran ve özlemleri dile getiren anlatı türleridir. Toplumlar var oldukça ve onlara ihtiyaç duyulduğu sürece yine toplumların aynası olmaya devam edeceklerdir. Yazarımızda kimi eski, kimi yeni masalları bir araya getirerek aynayı bir kez daha kendimize çevirmemizi sağlamıştır.

Kitabın bize sunduğu iletileri şöyle sıralayabiliriz:
- Olaylardan ders almalıyız.
- Açgözlülük yapmamalıyız.
- Zekâmızı doğru yönde kullanmalıyız.
- Her söylenen inanmalıyız.
- Kimseye zarar vermemeliyiz.
- Büyük sözü dinlemeliyiz.
- Dostluk ve arkadaşlık kavramlarının içini doldurmalıyız.
- Kibir ve bencillik ile kendini beğenme ya da küçümseme gibi insanın kalbini karartan duygu ve düşünceleri zihnimizden silip atmalıyız.

Ve daha neler neler anlatmış yazar Masal Yurdu"nda:

"Sevgilerden papatya taç yaptık
Biz el ele veririz
Şarkımızı söyleriz
Şarklımızı duyanlar
Arkadaşımız olurlar."


Gökten üç elma düşer her klasik hikâyede... Bu sefer şöyle düşsün hadi elmalar:
Biri yazarımıza,
Biri okurlarımıza,
Biri deeeee...
Hayır, hayır hepsi masal severlerin başına...

İyi eğlenceler...

Masal Yurdu
Yaşar Yeşil
Çıra Yayınları

Hilal Bilgeç - 14.04.2011

,

2973

Hilal Bilgeç Hakkında

Hilal Bilgeç

1974 doğumlu yazar, Dicle Üniversitesi Edebiyat Öğretmenliği mezunu olup, halen özel bir kurumda öğretmenlik yapmaktadır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Not: Fotoğraftaki şahıs kendisi değildir.

Yorumlar
  • ferhat özbadem 2011.04.14 08:23

    Masal okumalarına tekrar başlama vesilesi olabilecek bir tanıtım yazısı olmuş..Emeğinize sağlık.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin