Mavera Dergisinden Hicret Günlerine

Mavera Dergisinden Hicret Günlerine

Mavera Dergisinden Hicret Günlerine

21.10.2015 - Ferhat Özbadem
Mavera Dergisinden Hicret Günlerine

Bir dergi en fazla ne iş yapar? Ya da bir derginin işlevi ve etkisi ne kadar olabilir ki? Sorularının cevapları klişe olarak üç aşağı beş yukarı bellidir. Ama bazı dergiler vardır ki bu tanımlamaların dışındadır. Kendi dönemine damga vuran ve her yönü ile özgün olan bu dergilerden biri de Mavera dergisidir.

 Mavera dergisi bir dönemin en delikanlı, en afilli, en yakışıklı ve dahi en mekteb olan dergisidir. Kurucuları Yedi güzel adamdır. Erdem Bayazıt, Ersin Gürdoğan, M. Akif inan, Aleaddin Özdenören, Rasim Özdenören, Cahit Zarifoğlu ve Hasan Seyithanoğlu'dur. Hasan bey hariç hepsi yazardır. Hasan bey ise kelimeleri sanat ile cümlelere döken bir hatiptir. 14 sene kadar bir süre neşredilen Mavera dergisi, İslami edebiyat, düşünce ve eylem dergisi olarak tanımlanabilir.

 Mavera’nın özgünlüğü ve güzelliği nerden aklıma geldi ve ne üzerine bu yazıyı yazmaya başladığımı ifade ettiğimde mevzu biraz daha net anlaşılacaktır. 1984 veya 1985 baskısı olan Akabe yayınlarından çıkmış olan Meral Maruf’un Hicret günleri adlı eserini okuduktan sonra bir derginin ne tür güzelliklere vesile olabileceğini gördüm ve çok etkilendim.

 Hicret günleri, Afganistanlı olan Meral Maruf’un Mavera dergisine (Cahit Zarifoğku’na) gönderdiği mektuplaşmalardan müteşekkil bir kitap. Meral Maruf, babasının işinden dolayı yaklaşık 10 sene Türkiye’de kalmış olan sonrasında Afganistan’a oradan da Pakistan’a yerleşerek hayatını devam ettiren bir mücadele kadını. Pakistan’daki gelişmeler ve Afgan cihadındaki gelişmeleri ayrıntıları ile bir film tadında mektuplara işleyen bir güzel insan.

 Maruf ilk mektubunda Mavera ile nasıl tanıştığını şöyle anlatıyor: ““Babam dışarıdan eve geldiğinde elinde bir dergi vardı bana doğru uzattı baktım Mavera adında Türkçe bir dergi. Çok sevindim çünkü evde otura otura canım sıkılmıştı. Sorarsanız niye? Çünkü tam dört ay oldu ki güzel memleketimizden Pakistan’a göç ettik ve göç ettiğimiz günden beri üç dört kere hariç ki o da başka muhacirlerin evine gidiyordum hiç ayağımı dışarıya koymadım.” Sonraki mektuplardan anlıyoruz ki merhum Cahit Zarifoğlu, Maruf’a Mavera dergisinin Pakistan muhabiri olmasını istiyor. Mektuplaşmalar bu minval üzere devam ediyor.

 Mavera dergisi vesilesi ile Meral Maruf gibi bir insanın Türkiye sathında tanınması ve Afgan cihadının bülten şeklinde okuyucular ile paylaşılması o günün şartlarında mükemmel bir çalışma ve özveri gerektirmektedir. Bu hakikat ile birlikte o günün zor şartlarında bu güzellikleri ortaya koyan dergiler ile bugünün geniş imkanlarına rağmen ne o güzelliklerimiz var ne de o güzel insanlar. Bu vesile ile Mavera dergisinin emektarlarının rahmete kavuşanlarına ve yaşayanlarına dua boynumuzun borcudur.

 Hicret günleri vesilesi ile Mavera dergisi ve dergi ekibi içinde Cahit Zarifoğlu’nun edebiyatçı olmak ile birlikte düşünce ve eylem insanı olmanın mümkün olduğunu görüyoruz. Bir edebiyat dergisinin özelde Afganistan genelde ise o dönemde mevcut olan cihad coğrafyaları özelde ilgilendiklerini ve bizatihi mücadeleyi desteklediklerini görüyoruz. Darısı bugünün edebiyat ve düşünce adamlarının başına diyorum. Darısı şu an neşredilen dergilerimizin başına diyorum. Dua ediyorum.

Ferhat Özbadem - 21.10.2015

,

2387

Ferhat Özbadem Hakkında

Ferhat Özbadem

1979 yılında Adıyaman?da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Adıyaman'da bitirdi. Gül Eğitim Yardımlaşma Dayanışma İlmi Araştırmalar ve İnsan Hakları Derneği kurucu üyesidir. Özgün İrade, Vuslat, AbıHayat ve Yolcu dergisinde şiir ve makaleleri yayınlanan yazar evli üç çocuk babasıdır.

zeynepder.org, haberdurus.com, gulder.info, dunyabizim.com, kitaphaber.com.tr web sayfalarında belli periyotlar ile yazı yazmaktadır.

Yayınlanmış Eserleri:

  • Ebrulim
  • Kur'an'ın Gölgesinde Hz. Muhammed
  • Cennetin Yolu
  • Kur'an'ı Nasıl Okumalı
  • 40 Esas 40 Düstur
Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin