Mazgalın Ardında - Ahmet Nacar

Mazgalın Ardında - Ahmet Nacar

Mazgalın Ardında - Ahmet Nacar

31.01.2011 - Ferhat Özbadem
Mazgalın Ardında - Ahmet Nacar
Şiir kitaplarının analizi nasıl yapılır, şiir kitaplarının kritiği nasıl yapılır, şiir kitaplarının tanıtım yazısı nasıl yazılır! Gibi sorular zihnimde pervane şeklinde dönerken, mevzunun ağırlığı ve yazının zorluğu ile birlikte edebiyat alanında ve özellikle şiir kitaplarının tanıtımı konusunda bu tür yazıların eksik olması ve gerekli olması hasebi ile, bu yazımsal çalışmaya başladım.

“Mazgalın ardında” şiir kitabı Maraşlı Ahmet Nacar kardeşimizin yayınlanmış ilk şiir kitabı. 28 şubat sürecinde sırf inancından ve fikirlerinden dolayı medreseyi yusufiyeye girmiş olan şair, şiirlerinden ve kitabın adından anlaşıldığı kadarı ile şiirlerin çoğunluğunu cezaevinde yazmış izlenimi veriyor.

İslami kesimin edebiyat ve şiir alanındaki eksiklik ve tıkanıklığı göz önünde bulundurulduğunda, Anadolu’nun bağrından ruhumuza seslenen bir şairin şiirleri daha da bir önem arz etmekte.

Kitap iki bölümden müteşekkil. “Tel örgüler ve Türküler” ve “Beni hasretin büyütür” bölümleri. Kırk beş şiir ile ruhumuzun tül perdelerini aralayan şair, şiir kitabı geleneğinde olduğu şekli ile, kendi şiirlerine geçmeden. Fuzuli’nin “Su kaside”inden bir beyt ile kitaba giriş yapmış.

Hece ölçüsü ile yazılmış olan şiirlerde, 11′li ve 13′lü hece ölçüsü ağırlıkta olmak ile birlikte 8′li hece ölçüsü de kullanılmış. Kafiye ve rediflerin uyumu ise şiirler okunurken ruhun zevk almasına ayrıca katkıda bulunuyor.

Şiirlerde, divan edebiyatının hemen bir çok özelliğini ve türünü görmek mümkün. Ayrıca tarz olarak, şairin, büyük doğu-ibda şiir geleneğinden ve mavera şiir geleneğinden etkilendiği şiirlerde kullanılan imgelerden anlaşılıyor. Mavera çizgisinin Maraş’ta neşet bulmasının dolaylı etkisi yada hikmetinin tezahürü olarak da algılayabileceğimiz bir durum. Maraşlı şairlerin şiirlerindeki ortak bir derinlik, “Mazgalın ardında” da görülüyor.

Şairin doksanlı yıllarda dergilerde yayınlanmış şiirlerini takip eden biri olarak, kitabın basımına kadar olan şiirlerde hızlı tekamül göze çarpıyor. Kitabın ikinci baskısı için uğraşıldımı bilmiyorum ama, gözden geçirilmiş ikinci baskısının İslami edebiyat ve kültür dünyamız için katkısı olacağından şüphem yok. Ayrıca, Ahmet Nacar’a sormak gerekiyor, neden ikinci şiir kitabınızı yayınlamıyorsunuz! Engel ve sebep çok olabilir lakin, “İmkansıza yok imkan” diyerek, ikinci kitabının basılmasını ümid ettiğimizi buradan duyurmuş olalım.

Şiirlerdeki birkaç küçük eksiklik konusunda pozitif eleştiride bulunmak gerekiyor. Misal olarak, Bizim Müslüman şiirinde, “Kazığa kakılmış bizim Müslüman” satırındaki “kakılmış” kelimesi hem cümle içinde uyumsuz olmuş hem de şiirin genel anlamına ters düşmüş. “Kaderim dedim” şiirinde, kitaptaki diğer şiirlerde olan derinliği göremiyoruz. Acaba, o anki duygu yoğunluğunun sonucu olan kelimelerin yalın şekilde kağıda dökülmesinin sonucu olabilir mi diye insanı düşündürüyor. Aynı şiir de “lan” kelimesinin kullanılmış olması da sanırım ayrıca eleştirilmesi gereken bir durum. Diğer şiirlerdeki teknik güzellikler ve latif imgeler göz önünde olunca, tek bir yerde bir defa da kullanılmış olsa, hata olarak göze batıyor.

“Mazgalın ardında” şiir kitabı, Misyon yayınlarından Mayıs 2004′te çıkmış. Bu tür güzelliklerin çoğalması ümidi ile.

Kuran’ın aydınlığında buluşmak ümidi ile.

Mazgalın Ardında
Ahmet Nacar
Misyon Yayınları Ferhat Özbadem - 31.01.2011

,

2249

Ferhat Özbadem Hakkında

Ferhat Özbadem

1979 yılında Adıyaman?da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Adıyaman'da bitirdi. Gül Eğitim Yardımlaşma Dayanışma İlmi Araştırmalar ve İnsan Hakları Derneği kurucu üyesidir. Özgün İrade, Vuslat, AbıHayat ve Yolcu dergisinde şiir ve makaleleri yayınlanan yazar evli üç çocuk babasıdır.

zeynepder.org, haberdurus.com, gulder.info, dunyabizim.com, kitaphaber.com.tr web sayfalarında belli periyotlar ile yazı yazmaktadır.

Yayınlanmış Eserleri:

  • Ebrulim
  • Kur'an'ın Gölgesinde Hz. Muhammed
  • Cennetin Yolu
  • Kur'an'ı Nasıl Okumalı
  • 40 Esas 40 Düstur
Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin