Mehtap Altan İlk Kitabıyla Okuyucu Karşısında, Yeni Çıkanlar, Yeni Çıkanlar

Mehtap Altan İlk Kitabıyla Okuyucu Karşısında yazısını ve tüm Yeni Çıkanlar yazılarını Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Mehtap Altan İlk Kitabıyla Okuyucu Karşısında

11.12.2013 09:18 - Yeni Çıkanlar
Mehtap Altan İlk Kitabıyla Okuyucu Karşısında

Yazarlarımızdan, söyleşi editörümüz Mehtap Altan'ın ilk kitabı, ilk göz ağrısı Çivi, Ferfir Yayınlarından çıktı. Kitaphaber ailesi olarak ilk kitabının hayırlı olmasını diler, kendisini tebrik ederiz.

Kalbiyle kelimeleri durmadan emziren bir isim Mehtap Altan. Edebiyata olan muhabbeti, şiirleri, söyleşileri, kitap değerlendirme yazıları ve nesirleri ile perçinlenen ama illa ki şiirin eşiğinde usanmadan bekleyen bir şair o. Ferfir yayınlarından çıkan yeni şiir kitabında, kalbinin anahtarını dizelerden bir çiviye asmış, gönlü ulaşabilen alsın, açsın demiş gibi bir kitap kapağı ile karşılıyor bizi. Yeni şiir kitabı Çivi ile edebiyat çevrelerinde adından çokça söz ettirecek gibi. Kitap Haber olarak yazarımızın yeni kitabının yolunun açık olmasını diliyor, kalbinin ritimlerini cümleleri ile durmadan dinlemek temennisi ile diyoruz.

“Mehtap Altan’ın şiirleri, bir yandan gizemli bir dünyanın kapılarını aralarken bir yandan da toplumun içine ayna tutuyor. Çağdaş şiirin önemli özelliklerinden biri olan imge, Mehtap Altan’ın şiirlerinde ağırlıklı bir yere sahip… Hemen hemen bütün şiirleri imgelerle ilerliyor. Şair, modern şiirin imkânlarını kullanırken gelenekten yararlanmayı da ihmal etmiyor. İnsanı merkez alan şiirlerde ana izlek de yine insani duygular etrafında dönüyor. Acı, ıztırap, sevgi, aşk… gibi izleklerin esas alındığı şiirler, örtülü anlatımlarla insani bir dünyayı işaretliyor. Tıpkı şu dizelerde olduğu gibi:

“Bıçağını öpen İsmail’in teslimiyeti düşüyor içime
Küskünlüğüm avuç içimdeki şehrimde saklı eyy!"

Çivi, tarçınlı gurbet kokusunda büyüyen hüzünlerini umudun kozasına asan şairin künyesi olacak."

Çivi
Mehtap Altan
Ferfir Yayınları


Yazar: Yeni Çıkanlar - Yayın Tarihi: 11.12.2013 09:18 - Güncelleme Tarihi: 25.11.2021 16:11

,

2570

Yeni Çıkanlar Hakkında

Yeni Çıkanlar

Yeni Çıkan kitaplar ve dergilerin son sayıları hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Yeni Çıkanlar ismine kayıtlı 859 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin