Mektuplar - Cahit Zarifoğlu, Edebiyat, Bilal CAN

Mektuplar - Cahit Zarifoğlu yazısını ve tüm Bilal CAN yazılarını Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Mektuplar - Cahit Zarifoğlu

26.04.2011 10:34 - Bilal CAN
Mektuplar - Cahit Zarifoğlu

İsmimin Baş Harflerinden acz tutuyorum…

Günümüzde işlevselliğini eskiye nazaran yitirse de mektuplar iletişim aracı olarak bir dönemim en önemli unsurlarındandı. Teknolojinin gelişmesiyle artık mailler, smsler mektupların yerini almıştır. Bu yüzden mektuplar artık sadece belirli kesimin kullandığı bir tür olarak varlığını sürdürmektedir. Postacı şarkılarının, tekerlemelerinin sıklıkla söylenmemesi de bu türün git gide kullanılmasının azaldığını göstermektedir.

Mektuplar yazarların duygu ve düşüncelerini daha iyi anlamak açısından önemli edebi türlerdendir. Örneğin Kafka’nın Milena’ya mektupları edebiyat alanında önemli bir yere sahiptir. Yine aynı şekilde Kafka’nın Babaya Mektup ismiyle bilinen mektupları onun duygu ve düşüncelerinin daha iyi anlaşılması bakımından önemli bir yere sahiptir. Bu türden bir eser de yakın zamanda derlenip toparlanıp okuyuculara sunuldu.

Ahmet Cahit Zarifoğlu’nun Mavera Dergisinin yayınlandığı dönemde dergi için eser gönderen, dergiye katkıda bulunmak isteyen ve Zarifoğlu’nun bizzat şahsına yazılmış mektuplar Mustafa Özçelik’in çalışmasıyla Beyan yayınlarından okuyucuya sunuldu. Mektuplar şairin kişiliğini, düşünce ve duygularını, aksiyon kişiliğini ortaya koyma bakımından ve Zarifoğlu hakkında daha kapsamlı bilgi edinilme bakımından önemlidir. Bu vesileyle Zarifoğlu kitaplığının tamamlanmasına yönelik bir çalışma da olduğu söylenebilir.

Zarifoğlu eserlerindeki dil farklı boyutlardadır. Şiirlerinde metafizik derinlik ve anlaşılmazlık göze çarparken bu düz yazılarda yerini açıklık ve sadeliğe bırakmıştır, hikâyelerindeki aşırı duyarlılık her türden farklı bir yöntemi denediğini ve türler arasında karışıklığa yol açmadan yazdığı türün hakkını vermeye çalıştığının göstergesidir. Mektuplar da Mavera Dergisi etrafında gelişen olayları, durumları Mavera’da yetişen yazarlara bir zarifçe nasıl cevap verilirin göstergesidir.

Mektuplar Zarifoğlu’nun duygu ve düşünce derinliğini açıkça ortaya koyması bakımından önemlidir. Dostlarına, dergiye eser gönderenlere yazılmış mektuplar yazarın hem edebi kişiliğini hem de o dönemin bir resmini ortaya koyar. Mektupların yine bir dönem Mavera Dergisinde eserleri yayınlanmış olan Mustafa Özçelik’in araştırılmasıyla derlenip toparlanması anlamlıdır. Kitap daha kapsamlı ve geniş bir biçimde beklenirken bunun belirli mektuplarla sınırlı kalması özellikle Cahit Zarifoğlu’nu bilip takip edenleri şaşırtmıştır. Eserin 66 mektupla sınırlı tutulması mektupların iyi muhafaza edilmemesi eserin sınırlı kalmasına neden olmuştur.

Zarifoğlu’nun çok sayıda kişiyle mektuplaştığı biliniyor. Bu mektupların sayısının 4 bine yakın olduğu tahmin edilmektedir. Bu mektuplarda kimler yok ki: Ali Haydar Haksal, Ebubekir Eroğlu, Hasan Aycın, Mustafa Aydoğan, Mustafa Ruhi Şirin, eşi Berat Zarifoğlu dâhil 26 kişiye yazılmış toplamda 65 mektup vardır. Bu gün andığımız bu isimler yayın dünyasında önemli yerlere gelmiş kişilerdir.

Zarifoğlu bir Müslüman duyarlılığıyla kalemini oynatan önemli sanatçılardandır. Mektuplarındaki amaçlarından biri de bu duyarlılığı yeni nesillere aşılamaktır. Bu yüzden Mavera Dergisi bir okul, öğretici bir yanı olmuştur. Mektuplar da yeni neslin Zarifoğlu’nu anlama ve onun hakkında düşünmesi için bir vesile olabilir.

Mektuplar
Cahit Zarifoğlu
Beyan Yayınları
192 sayfa


Yazar: Bilal CAN - Yayın Tarihi: 26.04.2011 10:34 - Güncelleme Tarihi: 13.11.2021 23:01

,

4680

Bilal CAN Hakkında

Bilal CAN

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı.

Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor.

Yayınlanmış Kitapları

Zaman İçinde Mekan, Hece Yayınları, 2021.
İnsanlığın Ağlama Tarihine Bir Giriş, Hece Yayınları, 2021.
Kebikeç, İzdiham Yayınları, 2019.
Kentle Kavga: Mustafa Kutlu Öykücülüğünde Mekan, İzdiham Yayınları, 2017.

twitter: @bilalcan1

Bilal CAN ismine kayıtlı 294 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin