Merhem Dersem Çık

Merhem Dersem Çık

Merhem Dersem Çık

Merhem Dersem Çık

Şairlere daha bir yakışıyor duyarlı olmak. Kendimizi birey olarak ve toplumu ince ayrıntılarıyla şairlerin şiirleriyle görmek daha kaçırdığımız, toplumda göremediklerimizi daha bir anlamlı hale getiriyor. Sade dili duyarlılığı ile birleşince okurda daha bir etki bırakıyor kitapta yer alan şiirler.

Merhem Dersem Çık adlı şiir kitabı şairin ilk şiir kitabıdır. İlk şiir kitabı olmasına rağmen şairin duyarlılık kavramını şiire başarıyla yansıtmasıdır. Şiirlerinin genelinde bireysel ve toplumsal duyarlılık başroldedir. Genç yaşına rağmen duyarlılık kaygısını derinden yaşaması ve bunu kalemiyle aktarması takdir edilmesi gereken önemli bir olaydır:

Ben üşüsem

Kimse bana kapıyı açmasa

Camileri seyre dalıp

Süleymaniye dilenci garında uyusam

R-Ezanla uyanıp yalnızlığı karalasam (s.22)

Ölüm insanlığın ortak sonu. Her ne kadar bunu bilsek de başımıza ve çevremize gelmesini istemediğimiz bir misafirdir ölüm. Şair ölümü derinlemesine hissediyor olmalı ki daha kitabının ilk sayfasına konuk etmiş ölümü:

Karşımızda durmadadır / En güzel son giysi/ Beyaz ve dikişsiz/ Ve hep geç gelsin istenen (s.11)

Ölüm şair için en güzel aşkın başlangıcıdır. Ölmek ve en güzele varmak. Şairin arzuladığı bir an önce kavuşmaktır:

Sana ulaşmak...!

Bilirim hak etmediğim şeyi istemekteyim

Ama acziyetimdedir...

İstemekteyim (s.44)

Şair şiirlerinde Müslüman coğrafyasının kanayan yarası Filistin'i unutmuyor. Filistin'de yaşananlar ve acılar şiirinde yer alıyor şairin:

Bir dağ yıkılmadan/ Bir dağ kurulmadan/ Ey Kudüs/ Ey çöl ahalisi!/ Ey İstanbul!/ Uzat ateşe ellerini/ Kır aynadaki kum saatini (s. 50)

Şairin şiirlerinin genelinde bireysel duygusallık hâkimdir. Bu duygusallığı ölüm ile yoğurmaya çalışan şairin gündeminden ve kaleminden ölüm düşmemektedir. Şiirlerine hayat veren kaynağı ölümün gürül gürül akan hissiyatında bulmuştur şair. Ölümün geçmediği mısraları ya da ölümün hissi ile yazmadığı şiirleri kitabında yok denecek kadar az şairin.

Mü'min mü'minin kardeşidir. Sevinç ve kederleri ortaktır. Kaderlerimiz ortaktır. Birimizin burnu karasa diğerimizin kalbi kanar. Bunu bütün içtenliğiyle dile getiriyor şair:

Her acı bir daveti çağırır

Tuz ile merhem düşünceye

Yara'dan ayna yapmış 'Yaratan'

Kader- keder ellerde saklanır

Merhem dersem çık

Tuz dersem çıkma

Mü'min mü'minin yarasıdır (s.38)

Muhammet Sinan Kökcü, Merhem Dersem Çık, Mat Kitap, 2015.

İbrahim Halil SÖNMEZGÜL - 15.04.2016

,

2382

İbrahim Halil SÖNMEZGÜL Hakkında

İbrahim Halil SÖNMEZGÜL

Türk Dili Edebiyatı Anabilim Dalı Yüksek Lisans öğrencisi

İbrahim Halil SÖNMEZGÜL ismine kayıtlı 22 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin