Mesnevi Hikayelerinden: Gafletten Kurtuluş - Kadir Köse

Mesnevi Hikayelerinden: Gafletten Kurtuluş - Kadir Köse

Mesnevi Hikayelerinden: Gafletten Kurtuluş - Kadir Köse

25.01.2012 - Misafir Köşesi
Mesnevi Hikayelerinden: Gafletten Kurtuluş - Kadir Köse

Sümeyye Göçer, Kitaphaber için kaleme aldı

Kadir Özköse’nin Sivas Kültür ve Sanat Evinde gerçekleştirmiş olduğu “mesnevi sohbetleri” konulu konferanslar dizisinin bir derlemesi olan bu kitap birçok mesnevi şarihinin yorumunu  yazarın dilinden okuyucuya sunuyor.

Mesnevi Hikayeleri dizisinin ikinci kitabı olan bu eser hayatını çengi çalarak gaflet içinde geçirip yaşlılığında yalnız ve çaresiz kalan, umutsuzluk içinde bir kabristana giderek bu kez de Allah için çengi çalmaya karar veren bir çengicinin hikayesini anlatıyor. Anlattığı bir hikaye değil esasında ömrü vefa edip yaşlılığa eren her gafil insanın başına geleni /terk edilişi ve en önemli gerçeği: ne olursa olsun her an yanında olacak tek varlığı hatırlatıyor.

Şüphesiz gafletten kurtuluşun ilk adımı gaflette olduğunu fark etmektir. Bunu fark eden kişinin ruhu pişmanlık ateşi ile yanar ki, çoğu zaman bu ateş gaflet adına ne varsa yakar kül eder. Geriye yalnızca temizlenmiş bir kalp bırakır. İşte bu ateş 'Tevbe' ateşidir.

"İhtiyar bunu duyunca titremeye ve elini ısırmaya başladı
"Ey benzeri olmayan Allah'ım! şu zavallı ihtiyar utancından su kesildi, eridi" dedi. O kadar ağladı ki göz yaşları toprağa karıştı. Nihayet çengini yere çalıp parça parça etti. Ve dedi ki: "Ey beni Hak'tan ayıran! Aramıza perde olan! Yolumu kesip beni mağlup eden! Yetmiş yıldır kanımı içtin. Kötü hallerimden yüzümü kararttın. Ey ihsanı çok olan Allah'ım! Boşa geçmiş bu ömre sen acı ve rahmet et." (Mesnevi 2184-2189)

Kitabın konusu genel anlamıyla tevbe. Tevbe kavramı tüm yönleri ile ele alındıktan sonra tevbe aşamalarına değiniliyor.

Tevbe de asıl maksat nasuh ile olandır. Ancak her tevbe nasuh tevbesi olamaz. Gerçekten günahı kökten kazımaksa niyet, tevbeyi bir hayat tarzı edinmek, kendi benliğini tanımak ve zafiyetlerini bilmek gerek.

Kitap mesnevi hikayeleri üzerine geniş bir şerh olması hasebi ile tevbe kavramını ve alt başlıkları tasavvufi bir bakışla incelemiş, tevbeye tasavvufi bir anlam yüklemiştir. Bunun nedenini yazarımız, her şeyin maddeden ibaret görüldüğü şu günlerde gerçek İslam ahlakının tasavvufi bir hayatla mümkün olacağını öne sürerek açıklamıştır.

Takdir okuyucunundur.

Misafir Köşesi - 25.01.2012

,

7518

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin