MOSTAR ARALIK 2014: YAPAY KARAKTERLER ÇAĞINA GİRİŞ

MOSTAR ARALIK 2014: YAPAY KARAKTERLER ÇAĞINA GİRİŞ

MOSTAR ARALIK 2014: YAPAY KARAKTERLER ÇAĞINA GİRİŞ

08.12.2014 - Kitaphaber
MOSTAR ARALIK 2014: YAPAY KARAKTERLER ÇAĞINA GİRİŞ

Mostar, ilgiyle takip edilen bölümleri ve yazılarıyla okuruyla 118. Kez buluşuyor. Aralık sayımızın kapak konusu "Yapay Karakterler Çağına Giriş" Yapay karakterlerin peşisıra gidildiği bir dünyada kendi hikâyemizde silik bir karakter olabiliyoruz; asıl adamların daha güçlü olmak için birbirine diş bilediği yoldan, geçip giden ve kimselerin farkında olmadığı üçüncü ve hatta sayılamayacak denli ortada olmayan insanı oynuyoruz. Böylelikle kendi hikâyemizi kaybediyoruz. Kapak yazımızı Mehmet Erikli yazdı.

 Emre Baştuğ, Aynelhayat bölümünde tekdüze dünyamızın içinde sıradanlaşmamış hikâyeleriyle farklı insan portreleri sunmaya devam ediyor: "Bir Kalp, İki Vatan", Davut Bayraklı, "bu kadar da değildir" diyebileceğiniz ne varsa anlatmaya devam ediyor :"Yesevî Türbesi'nin Ayakta Tuttuğu Coğrafya: Türkistan" Şahin Aslan, incelikli fikirlerle okuruna sesleniyor: "Şükür Ki Hayvanlık Hâlâ Ölmedi!", Sulhi Ceylan, sözünü yeniliyor ve bizi fikretmeye davet ediyor: "Kendine Kapanan Kapı", Mümin Munis, Mâverâ'da bizi bir yolculuğa çıkartıyor: "Pîr-i Türkistan Şeyh Ahmed Yesevî", Ömer Faruk E.  masasında biriken meseleleri kendine has bir dille okumaya, okutmaya çalışıyor: "Felsefe Dediğin Protein Düşmanıdır", Beyaz Arif Akbaş, Sayeban bölümünde ilginç bir hikâyeyi gün yüzüne çıkartıyor: "Hiç Kahvehane İşleten Şeyh Mi Olurmuş", Mihriban Eloğlu, Kentin tam ortasından sesleniyor:"Sabırla Yıkılacak O Yüksek Surlar", Bülent Ata, fragmanlara kaldığı yerden devam ediyor: "Selim'in Rüyası", Meltem Altuntaş, Batı Gözünün gördüğünü bize aktarıyor: "Lady Mary'nin Şark'tan Yazdığı Mektuplar" Halil İbrahim Polat, Paris'e dokunuyor: "Ben Paris'e Gittiğimde Paris Evde Yoktu" Şule Beyaz, Karışık Pide bölümünde bize ilginç meseleleri konu ediniyor: "Açık Öğretime Nasıl Kaydoldum?", Ali Sözer, ajandasındaki notları okurla paylaşmaya devam ediyor. İbrahim Tunca, sözcüklerin ana yurduna varıp bize yeni anlamlar buluyor: "Sözlük: Modernizm", ayrıca Peride Nigâr Hanımefendi, "Memleket Köşe Bucak Dönüşürken Entelijansiya Harcı Karma Yarışında" ve Üstad Muharrem Cezbe "Gâvura Gâvur Demeyince Ne Oldu?" yazılarıyla Kasım sayımızda sizleri bekliyor. Ayrıca dergimize dâhil olan Nasihatçı Nasuh siz okurlarımızın dertlerini dinlemek için Mostar sayfalarında olacak.

 Gündelik hayatın, sosyal konuların, genel kültürün ve mizahın geniş yer tuttuğu yazılar da zevkle okuyacağınız bir bölüm oluşturuyor. "Spor", "İllüstrasyon", "Gençliğin Gündemi", "Kitap", "Külliyat", "Huzursuzun Günlüğü", "Makam", "Portre"  bölümleri de ilginizi bekliyor.

 

 

 

Kitaphaber - 08.12.2014

,

1662

Kitaphaber Hakkında

Kitaphaber

Yayınladığımız ajans haberlerini ve kitaphaber adına yaptığımız söyleşileri bu profilden sizlerle paylaşıyoruz.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin