Mostar Dergisi 136. Sayı Yayımlandı

Mostar Dergisi 136. Sayı Yayımlandı

Mostar Dergisi 136. Sayı Yayımlandı

17.06.2016 - Kitaphaber
Mostar Dergisi 136. Sayı Yayımlandı

Mostar, okuruyla 136. kez buluşuyor. Haziran sayımızın kapak konusu “Kaçış Arayış ve Hakikat Bilgisine Yükseliş”

Varolmak insanın elinde olmadığı gibi varolmamak da insanın elinde değil. İnsanoğlu dünyaya gözlerini açtığından itibaren hem kendi varlığını hem de diğer varlıkların farkına varır ve “Neden ben varım?”, “Var olmanın hikmeti nedir?” gibi soruları sormaya başlar. İşte bu eşik, yani insanın kendini sorgulaması olayına arayış diyoruz. Bu arayışın bir de kaçış süreci var. Kaçış ise insanın kendi benliğiyle karşılaşması ve korkması üzerine çare arama halinin sürecidir. Kaçış, kişiyi arayışa ve arayış ise hakikatin bilgisine yükseltecek hayat basamaklarıdır ve bu basamakları her insan kendince çıkar ya da çıkamaz.

Bu sayımızda Prof. Dr. Haluk Selvi ile Kût Savaşı ve Kûtü’l- amâre’nin stratejik önemi üzerine zihin açıcı bir söyleşi gerçekleştirdik: “İngilizler Kût’ta Hem itibarlarını Hem de Savaşı Kaybettiler”

Sulhi Ceylan: “Kaçış Arayış ce Hakikat Bilgisine Yükseliş”, Ali Muhsin Türkoğlu: “TBMM’de Katledilen Deli Hâlid Paşa”, Ozan Bodur: “Beşiktaş’ın Bilinmeyen Tarihi”, Mehmet Erikli: “Engereğin Peşinde: Kara Mamba”, Ömer Kara: “Saf Aklın Eleştirisi: Königsber’li Kant”, Okay Tiryakioğlu: “Son Yüzyılında Osmanlı Üzerinden Dönen Oyunlar”, Muhammed Yasin: “Sözlük: Ramazan Sokağı”, Davut Bayraklı: “Şapka Kuyruğu Ekmek Kuyruğunu Geçmişti”, Mehmet Ali Özkan: “Ortaçağ’da Karanlığı Kimler Yaşadı?”, Bülent Ata: “Dünya Küçük”, Can Fırtına: “Akşam Ezanıyla Eve Dönen Çocuklar”, Sulhi Ceylan: “İnsan Ölüme Doğru Bir Varlıktır”, Nazım Yılmaz: “Kampüste Fotokopici Olmak”, Ali Sözer: “Tam İftariyelik Bir Dizi: Ramazan Sokağı”, Murat Koparan: “Seyit Ahmet Arvasî”, Hüseyin Aymayan: “Tembele Kapıyı Kapat Demişler, Rüzgâr Çıkar Kapatır Demiş”, Süleyman Salih Şahin: “Küçük Bir Canavarı Sevgi ve İyilikle Dövmenin Dayanılmaz Hazzı”, Eser Sazak: “Güzel Huylarla Süslenmek”, Arif Akbaş: “ Yolu Kasrik’ten Geçenler”, M. Fatih Çakır: “Daru’l – Hilâfeden Bursa’ya” yazılarıyla Haziran sayımızdaki yerini aldı.

Gündelik hayatın, sosyal konuların, genel kültürün, aktüalitenin ve mizahın geniş yer tuttuğu bölüm ve yazılarıyla yeni sayımız raflardaki yerini alıyor.

Kitaphaber - 17.06.2016

,

2383

Kitaphaber Hakkında

Kitaphaber

Yayınladığımız ajans haberlerini ve kitaphaber adına yaptığımız söyleşileri bu profilden sizlerle paylaşıyoruz.

Kitaphaber ismine kayıtlı 767 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin