Muhabbet Olsun

Muhabbet Olsun

Muhabbet Olsun

18.07.2012 - Fatmanur DEMİR
Muhabbet Olsun
"Evlenen kimse dininin yarısını koruma altına almıştır. Diğer yarısı için de yüce Allah'tan korksun." ( Hadis-i Şerif )

Araştırmalar evlilik öncesi kendini yetiştirip, yuva kurma sanatı üzerine bilgi edinen kimselerin evlilik hayatlarının çok daha az sorunla geçtiğini gösteriyor. Kusursuz, dört dörtlük bit yuva hayalde kalır; fakat dört üçlük kurulan ve devam eden yuvalar da yok değildir. Önemli olan bu dereceyi yakalayabilmektir. Bunun için de ilk adım doğru atılmalıdır. Yani eş seçimi. Bu konuda yazar niyeti güzel olanın kazanacağını, bir insanın er ya da geç niyetinin karşılığını bulacağını söylüyor ve eş seçme aşamasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini maddeler halinde sıralıyor.

Eş adayına kısa bir kişilik analizi yapmak amacıyla "Olumsuz yanlarından bahseder misin?" şeklindeki soruların hem vereceği cevaplarla ve hem o anki tepkisiyle birçok şeyi anlamamıza fırsat tanıyacağını söylüyor. Önceliklerimizin uyumlu olması çok önemli... Faklılıklar illa ki olacaktır. Önemli olan o farklılıkların hayatımızın bel kemiği olarak addettiğimiz, olmazsa olmazlarımızdan olmamasıdır. Tehlikeli olan durum budur. Yoksa ayrıntılarda gizli olan farklıklar problemin aksine hayatımızı, bilgi düzeyimizi zenginleştirecektir. Akabinde, erkeklere eş seçiminde kolaylık sağlayacak keşke bayanlara da böylesi yol gösterici açık bir hadis olsaydı- öneri niteliğinde bir hadis-i şerifi zikrediyor. " Bir kadınla dört özelliği için evlenilir: Malı, soyu, güzelliği ve dindarlığı. Sen dindar olanı tercih et ki hayır bulasın." ( Buhari )

"Muhabbet Olsun" adıyla okuyuculara evlilikte muhabbeti artıracak, huzursuzlukları en aza indirecek altın değerindeki öneriler sunuyor. Evlilik okullarına gittiği ve türlü kitaplar okuduğu halde mutluluğu yakalamadığını ve bu gibi çalışmaların işe yaramadığını söyleyenlere yönelik "verilen malzemeyi doğru kullanamadıklarını ve bilgilerini eşlerine uyarlayabildikleri takdirde güzel sonuçlar elde edebileceklerini" söylüyor.

Kıskançlık meselesine de değinmeden geçmiyor yazar. Her konuda olduğu gibi kıskançlığın da dozu iyi ayarlandığı takdirde bilinenin aksine fayda elde edilebileceğini aksi (az yahut çok) durumlarda ise kıskançlığın büyük problemlere zemin hazırlayabileceğini vurguluyor. Evlilik kurumunun ilgisiz kalmaya tahammülünün olmadığını ve sevgiyi taze tutacak girişimlerde bulunmanın gerekliliği üzerinde duruyor. Örneklerle de teyit edilen konular zihinlere kolaylıkla yer ediyor. Aile terapistlerinin her başlık hakkındaki görüşleri ve psikologların tespitleriyle zihinlerde var olan ve belki dile getirilemeyen birçok soruya cevap oluyor.

Kitabın ilerleyen sayfalarında evliliğin zedelenmesinde, yapılan kıyasın önemli bir etken olduğu ve her şeyin dışarıdan görüldüğü gibi olmadığı hatırlatılıyor. Bu bölümü de "Mutluluklar Bazen Paylaştıkça Artmaz." başlığı altında tafsilatlı bir şekilde sunuyor. Kadınların kahve saatlerinde yahut günlerde övünerek anlattıklarının bir başka yuvanın yıkımına neden olabileceğini ve dolayısıyla aile mahremiyetinin önemine dikkat çekiyor.

Neslihan Beyhan'ın Semekand Aile dergisinde altı yıl boyunca yayınlanan makalelerinden oluşan bu kitap yalın bir dille yazılmış olması sebebiyle okuyan herkesin anlayabileceği bir özellikte. Hadis-i şeriflerle ve örneklerle desteklenmiş olan bu kitap evli olsun yahut olmasın herkesin okuması gereken güzel bir eser. Çünkü doğan her kız bir gelin adayı, her erkek ise damat adayıdır. Bilinçli nesillerin yetişmesi, bilinçli anne/babaların varlığıyla başlar. Yola çıkarken yapılan iyi niyet, iyi seçime iyi seçimde iyi nesillere doğru uzar gider. Bu nedenle bu arzuda olduğumuzu Yaradana bildirmek için dilimizden şu duayı eksik etmemeliyiz.

"Rabbimiz! Bize gözümüzü aydınlatacak eşler ve zürriyetler bağışla ve bizi takva sahiplerine önder kıl!" ( Furkan 25/74 )

Evlilik Okulunda İletişim - MUHABBET OLSUN -
Neslihan Beyhan
Eşik Yayınları
160 Sayfa
Fatmanur DEMİR - 18.07.2012

,

2758

Fatmanur DEMİR Hakkında

Fatmanur DEMİR

Zamanının çoğunu hizmete ve kalem-kağıda vermeye çalışan biri... Yazıyı ihtiyaçtan öte bir sevda, kalemi de İnce belli yarim olarak adlandıran ve zamanın cihadının da kalemle yapılması gerektiğini düşünen bir mücahide...

Fatmanur DEMİR ismine kayıtlı 27 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin