Muşta Dergisi 4. Sayı Zilli Eğitim

Muşta Dergisi 4. Sayı Zilli Eğitim

Muşta Dergisi 4. Sayı Zilli Eğitim

17.03.2015 - Kitaphaber
Muşta Dergisi 4. Sayı Zilli Eğitim

Muşta Dergisi, 4. sayısına “Zillî Eğitim” başlığını atarak, eğitim mefhumunun hakîkatine vurgu yapmak yolu ile içinde bulunduğumuz eğitim sisteminin noksanlarını, açmazlarını ve yerliliğini düşünmeye davet ediyor. Eğitim sistemini, modern bakış açısının sunduğu kıstasları bir yana koyarak, saf Müslüman akıl ve fıtrata uygunluk tedirginliği ile yorumluyor.

Derginin 4. sayısının mülâkat köşesini ise, fikirleri ve kişiliğiyle modernizmin Türkiye’de en çok ürktüğü isimlerden biri olan Bülent Akyürek dolduruyor. “Bütün Okulları Kapatıp Hapishaneye Çevirelim” başlığı ile çıkan mülâkat, Müslümanların dünyevîleşme ile olan imtihânının genel hatlarını, Bülent Akyürek üslûbunun sıra dışılığı ile ortaya koyuyor.

Muşta Dergisi bu sayısında, bir ilkeden yola çıkarak, bir ilki gerçekleştiriyor. Modernizm bütün dünyayı hızla bir betonarme enkâza çevirirken, tarafını tabiattan, topraktan ve fıtrattan yana seçen dergi ekibi, okurlarına servi ağacı tohumu emânet ediyor. Okurlarından da bu emânetin gereğinin yerine getirilmesini talep ediyor.

Muşta Dergisi’nin bu sayısında yer alan yazılar:

Sulhi Ceylan – Bilgiyi Metalaştıranlara Notlar
Mücahid İlker – Sokullu Mehmed Paşa, Okullu Mehmed Maşa
Uğur Cumaoğlu – Marshall Defol!
Raşit Ulaş – Ter Kokusu Üzerine Parfüm Sıkmak Olarak Eğitim Sistemi
Şahin Aslan –Ceo’lar Ya Bir Marangoza Çırak Olacak Ya da Bir Çiftçinin Kölesi Olacak
Muhammed Cemal Ünal – Okulsuz Toplumdan Modern Köleliğe
Abdullah Karaca – Tiyatro: Olma Oyunu
Yunus Ahmed – Tatlı Suyun Güzel Müslümanları Sudanlılar
Taha İnci – İhtiyaç Hissi ve İhtiyaca Göre Terkib

Ayrıca derginin sabit bölümlerinden Şirâze’de, eğitime dâir şirazeden çıkmış üç mesele irdeleniyor. Muhafazakârın Dilinden bölümünde ise Mahfuz Aktan isimli karakter, “Manchester City’nin Sahibi Mansur bin Zayed Millî Eğitimi Alsın, Öğrenciler Şampiyonluğa Oynasın” diyerek, eğitim sorununa kendi aklınca bir çözüm getiriyor. Dergi bu ay Huzûrî Baba’dan bir şiiri, İslâm harfleri ile yayınlıyor. Bunlarla beraber bu sayıya Hakan Keleş “T-L-B” isimli hikâyesiyle, Muhammed Cemal Ünal “Arzuhâl” isimli şiiriyle, Abdullah Karaca ve Bahadır Dadak ise illüstrasyonları ile katkıda bulunuyor.

Dergi dibâcesinde “Anâsır-ı erbaa’ya, Hazret-i İnsan’a, akıl ve fikir sahiplerine, vicdanlı gönüllere, gönlü kırık ve endişeli Müslüman’a ve Müslümanca duruşun haysiyetinin çilesini çeken herkese selâm ediyor.
 

Kitaphaber - 17.03.2015

,

2398

Kitaphaber Hakkında

Kitaphaber

Yayınladığımız ajans haberlerini bu profilden paylaşıyoruz.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin