Nun ve Kalem - Mustafa Özçelik

Nun ve Kalem - Mustafa Özçelik

Nun ve Kalem - Mustafa Özçelik

27.04.2011 - Nihat İlhan
Nun ve Kalem - Mustafa Özçelik
Türk Edebiyat hayatımız boyunca yazarlarımız ya da taraflarından yayımlanan eserleri kendisinden sonra gelen veya kendisiyle aynı zamanda yaşayan diğer edebiyatçılar, akademisyenler ve edebiyatla uğraşan belirli kesimlerce değerlendirmeye, incelemeye tabi tutulmuşlardır. Bunda güdülen amaç da; hak ettiği ilgiyi göremeyen ya da hak ettiğinden fazla ilgiyi gören eserleri, yazarları gün ışığına çıkarmak ve aynı zamanda da bu incelemelerle yazarları ve kitaplarını halka tanıtmaktır.

‘Nun Ve Kalem’ de bu tür inceleme kitaplarından birisidir. Mustafa Özçelik tarafından yazılan ve yayınlanan bu incelemeler kendisinin de önsözünde belirttiği üzere ‘kendi şairleri ve yazarları’ üzerine kaleme alınmıştır.

Yakından da görüşüp tanışma fırsatını bulduğum Mustafa Özçelik’in, anlatmayı ve aktarmayı en çok istediği iki öncüsü Mehmet Akif Ersoy ve Yunus Emre’dir. Kitabının birinci bölümünde yer alan konular da çeşitli açılardan Yunus Emre’yi ve Mehmet Akif Ersoy’u anlatmakta.

İlkin Aydınlarımızın gözünden Yunus Emre’yi ele alan Mustafa Özçelik, devamında Yunus Emre’yi gezgin yönüyle ele alarak Mehmet Akif Ersoy’a geçmektedir. Burada da Mehmet Akif Ersoy’u Kur’an Şairi olarak tanıtan Özçelik, aynı zamanda Mehmet Akif’in şiir dili ve şiir tarzına değinerek Akif’in etkilendiği yazar ve eserlerini ele alıyor.

İkinci bölüme gelindiğinde ise daha çok kitaplarının üzerinden yazarlarına değinen Özçelik, burada ‘Huzur’ değerlendirmesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a, belli birkaç kitabı ve tiyatro eserleri üzerinden Necip Fazıl’a ve Diriliş Edebiyatı üzerinden de Sezai Karakoç’a değiniyor. Bu değerlendirmelerin üzerinden bir de zamanımızda ki tutum ve davranışlarda ki bozukluğa işaret eden Özçelik, bu konularda ki tutum ve davranışların düzenlenmesinin yapı taşlarını da usta yazarların düşünceleriyle anlatıyor.

Kitabın son bölümünde bulunan incelemelerde Özçelik’in incelemelerindeki başkahramanların çeşitlilik gösterdiğini görüyoruz. Burada Erdem Beyazıt’ın Sebeb Ey’i üzerine bir değerlendirme yapan Özçelik, çağın problemlerine ve çarpık kentleşme yapılarının gürültüsünden bahsederken bunun dışında Bahaettin Karakoç, Mehmet Akif İnan, Cahit Zarifoğlu gibi edebiyatımıza yön veren şairlerin eserlerine, şiir dillerine, beslendikleri kaynaklara ve kişiliklerine değiniyor. Bunun yanı sıra usta ressam Ahmet Yakupoğlu’nun ressam ve sağlam kişiliğini anlatan Özçelik, Metin Önal Mengüşoğlu’nun ‘Yerler Mühürlendi’ adlı romanını da değerlendirerek eserini güçlendiriyor.

Yazar ve şairlerini tanıtma, onların eserlerinin hak ettikleri ilgiyi karşılama ve anma eğiliminde ele aldığı değerlendirmelerle ve aynı zamanda seçtiği yazar ve şairlerle de çağın bunalımlarını ele alan ve buna karşı çözümlemeler üreten değerlendirmeler karşımıza çıkıyor. Dil yapısı bakımından oldukça sade ve açık olan incelemeler edebiyat hayatı açısından bir kaynak niteliğinde.


Mustafa Özçelik
Nun Ve Kalem
Sütun Yayınları
Yüz Kırk Dört Sayfa
Nihat İlhan - 27.04.2011

,

2776

Nihat İlhan Hakkında

Nihat İlhan

14 Eylül 1991 Bursa/Yenişehir doğumlu. Halen Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Muhasebe Bölümünde okumaya devam ediyor.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin