Okurla Sohbetin Adı

Okurla Sohbetin Adı

Okurla Sohbetin Adı

31.08.2012 - Bilal CAN
Okurla Sohbetin Adı

Kitaplar kimi zaman edebi bir kaygı gütmeden, uzun uzun nasıl demeliyim, nasıl söylemeliyim düşüncesine girmeden okurla hasbihâl eder gibi okura aktarır cümlelerini. Yazar kendinde biriktirdiği özlemleri, acıları, hüzünleri, sevinçleri, üzerine konuşmak istediklerini okurda nereye değeceğini kestirmeden yazar sayfalara. Tahmini bir vuruş olur bu. Acıysa bu acıyı kişisellikten uzakta genel bir kanaatle dillendirir. Hüzünse ortak bir hüzün mirasına kendini ortak kılmak için çevirir kelimeleri.

Ulaşılan tüm cümleler yazarın vermek istediğiyle okurun anlamak istediği arasında bir yere tekabül eder. Bu kısmi olarak acıdır, kısmi olarak sevinç, kısmi olarak üzünç bir yanı dillendirir, kısmi olarak mutluluğu.

Her şey ilk kelimeyle başlar. İlk kelime bütün kelimeleri, cümleleri, noktaları, virgülleri, ünlemleri peşinden sürükleyendir. İlk kelime ile başlar tüm cümleler. Bu yüzden ilk kelime önemlidir çünkü bütün kelimelerin nereye gideceğine dair bir gizemi taşır içinde. İlk kelime girizgâhıdır yazarın içinde besleyip aktarmak istediklerinin.

Diş İle Düş Arasında Bir Yerde

Diş İle Düş Arasında bir diş hekiminin hayata dair biriktirdiklerinin, düşüncelerinin, hayallerinin bir yansıması olarak yazıların toplamından oluşan bir kitap. Okurları düşlere davet ederek açıyor sayfalarını. Eserin en büyük özelliği samimi cümlelerle yazılmasıdır. Edebiyat yapmak için kasmak yerine içinden nasıl geldiyse öyle söylemeye çalışan bir yazarın emeği olan bu eser en çok bu samimiyetiyle ilgi çekiyor.

Yazmayı zevk haline getirenler yazım konusunda en büyük katkıyı yapacak olanlardır. Onlar hiçbir karşılık beklemeden sadece kendilerinde biriktirdiklerini etrafa yayarken masum bir niyet taşırlar. Sırf bu niyet bile ortaya koydukları eserlerin okunması için bir vesiledir.

Diş İle Düş Arasında isimli eser her insan bir çok farklı kimliği kendinde barındıran Müge Sandıkçıoğlu'nun ilk eseri. Sandıkçıoğlu, diş hekimliğini es geçmeden, bir yandan anneliğin vermiş olduğu duyarlılık ve şefkati kelimelere işlerken diğer yandan da hayata karşı kişisel düşüncelerini denemelerden oluşan bu eserine işlemiştir.

Herkes bir yerlerden hayatı izler. Kimileri bu izlencesini bir serap ile mimleyerek düşlerine ekler. Her düş bir diğerini peşinden sürükleyerek kişisel kanaatlerin sesiyle renklendirerek kendine eklemeye çalışır. Yazan kişi kaleme söyler ve kalem artık bu düşlerin, renklerin peşine düşerek onları sayfalara dökmenin aracı olur. Diş İle Düş Arasında işte bu renklerin peşine düşmüş birinin sayfalara verdiği ad olmuştur.

Diş İle Düş Arasında
Müge Sandıkçıoğlu
Portakal Kitap
95 Sayfa

Bilal CAN - 31.08.2012

,

2923

Bilal CAN Hakkında

Bilal CAN

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı. Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor.  Yayınlanmış 4 kitabı vardır. 

twitter: @bilalcan1

Bilal CAN ismine kayıtlı 291 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin