Ölü Köpeğin Dişleri - Taşkın Tuna

Ölü Köpeğin Dişleri - Taşkın Tuna

Ölü Köpeğin Dişleri - Taşkın Tuna

16.02.2011 - Bilal CAN
Ölü Köpeğin Dişleri - Taşkın Tuna
Hazırlığı tam olan bir sözün değeri kalbin mihengine değdiği zaman hangi renge gelir! Hangi renge geliyorsa kalp da onu o renk ile tanır o renk ile bilir.

Ölü köpeğin dişleri Taşın Tuna kitaplarının dokuzuncusu olarak yer almış yazdığı kitapları arasında. Kitaba ismini veren konu ise Asr-ı Saadet Döneminde yaşanan bir meseleye dayanıyor. Peygamber Efendimiz ( s.a.v ) ile sahabeler bir gün bir yerden bir yere giderken yolda bir köpek ölüsüyle karşılaşıyorlar. Sıcak olduğu için de köpek ölüsü güneşin altında kokusunu iyice yaymış olduğu için de çok kötü kokmaktadır. Sahabelerin hepsi bu görüntü karşısında tiksinerek burunları kapatmışlar. Ama Peygamber Efendimiz (s.a.v) ise farklı bir açıdan bakarak ”ama dişleri güzel” demiştir. Kitaba ismini veren bu durum hayata uyarlandığında farklı bakış açıları bize farklı ve güzel şeyler sunabiliri öğrenebiliriz.

Taşkın Tuna yazdığı kitaplarda dili ve anlatımı bakımından okuyucu sıkmadan hatta rahatlatarak yazmıştır eserlerini. Dilindeki sadelik ve bilgi kendini aşikar bir biçimde göstermiştir. Eğer onu gerçek hayatta veya bir tv programında izlemişseniz yüzüne bakıp konuşmalarını dinlediğinizde sıkılmadan kenetlenileceğine eminim.

Fikir ve görüşlerini dolandırmadan cümleler uzatmadan direk söyler ve bu söyleyişini de akıcı bir üslupla engin bir şekilde sunulmuş olan kitap yazarın bu kitap için epey uğraştığının da kanıtı. Taşın Tuna bıu kitabında çoğu şeyden biraz alıp bunu diliyle birleştirdiğinde ortaya çok güzel bir eser çıkmıştır. Bu her şeyin bir araya toparlanması görünürde dağınık olarak gözükse de aslında tek bir amaç için toparlanmıştır. O da bir ”bilinç” elde etmek için.

Kitap ”muhammedi bilinç” in ikinci kitabı olarak yerini almış. Sabır, sevgi, hoşgörü, güven, yardımlaşma, temizlik gibi safi duygular çerçevesi içinde insanlara olaylardan ders çıkartması gerektiğini öğretici nitelikte bir kitap olarak bakış açısını değiştirmek için sayfaları okuyup düşünmek yetiyor. Bilal CAN - 16.02.2011

,

4030

Bilal CAN Hakkında

Bilal CAN

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı. Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor.  Yayınlanmış 4 kitabı vardır. 

twitter: @bilalcan1

Bilal CAN ismine kayıtlı 291 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin