Öteden, Edebiyat, Yakup ÇAK

Öteden yazısını ve tüm Yakup ÇAK yazılarını Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Öteden

02.12.2013 10:41 - Yakup ÇAK
Öteden

Bir yazarın içindeki dünyaya kapı açan edebiyat türü, zannedersem denemelerdir. O nedenle denemeler bir başka çekiyor dikkati. Yazarların iç dünyasının dışa yansıması olan bu eserlerde, kişi daha çok yazılanı değil, yazarı okur. Onun gözüyle bakar hayata.

Ülkemizin kuvvetli kalemlerinden olan Hüzeyme Yeşim Koçak’ta kendine özgü kalemiyle, bakış açısıyla bu alanda kendisine yer bulmuş birisidir. İçsel konuşmalarını en etkili şekilde yazıya aktarabilen yazarımız, aynı zamanda roman ve öykü alanında da eserler vermektedir.

Ötede, yazarın gönül dünyasındaki sızıntılardan oluşan deneme kitabıdır. Otuz yedi konu başlığıyla okurunu çok farklı dünyalara götürüyor. Aidiyet, Sevginin Değeri, Aşk “Bir Münker Rivayet”, Ey Ruhum Gözünü Aç, Bir Güzellik Yatırımı: Güzelleş(tir)me, gibi konuların yanında, Hz. Mevlana Çağ(layan)ı, Hz. Mevlana Sesi, gibi tasavvufi bir yaklaşımla, yön bulmaya çalışmıştır. Aynı zamanda Diriliş Soluğu Yahut Sezai Karakoç, Sezai Karakoç Kokusu ile büyük üstatların izini sürmektedir.

Özlersiniz, ama tâbi olacak kimse yoktur. Kimse sizi çalmaz. (Aidiyet)

Neden bu ülkenin evlatları dik durmasın, özündeki ihtişamın, güzelliğin, şeref ve hasletlerin farkına varmasın… “edepli gönüllerin” sevkiyle, izzetle geleceğe yürümesin, koşmasın. (Toprağım)

Yazar bazı eserlerini, kendisini etkileyen yazarların sözlerine gönderme yapmak suretiyle kaleme almıştır. Birçok ödül kazanmış, usta bir öykücü olan Hüzeyme Yeşim Koçak, Ötede isimli bu deneme kitabıyla, bu ödülleri fazlasıyla hak ettiğini göstermektedir.

Hayatın içindeki birçok konunun farklı bir gözle nasıl okunduğunu görmek, yazarın kendi ötesinde, nasıl bir dünyasının olduğunu görmek için, Ötede okunması gereken bir kitaptır.

“Yeni Yol’da yürürken… o tatlı baygın yüklenmeyi duyardınız.

Lezzetler hiçbir zaman birbirini tekrarlamazdı.

Dolmuş otobüsler “aşk ağırlığını” taşıyamazdı. Ne de olsa dünya araçlarıydı. Siz de “vasıtasız” geçer gider.. Kendi rüzgârınızla serinler, gürler, eserdiniz… (Yeni Yol’un Meram’ı)

Bu güzel deneme kitabında, göremediğimiz güzellikleri, yazarı gözüyle fark ediyoruz. Ötede’yi okuyucuyla Romantik Kitap buluşturuyor.

ÖTEDE
Hüzeyme Yeşim Koçak
Romantik Kitap
136 sayfa


Yazar: Yakup ÇAK - Yayın Tarihi: 02.12.2013 10:41 - Güncelleme Tarihi: 14.11.2021 02:03

,

2720

Yakup ÇAK Hakkında

Yakup ÇAK

1971 Karaman doğumluyum, ilkokulu kendi köyümde, ortaokulu da Karaman'da okudum, Lise'yi ise Konya Meram Ticaret lisesine gittim ama bitirmek nasip olmadı. Şu anda Konya da Özel bir ambalaj tesisinde çalışıyorum. Edebiyata olan düşkünlüğüm elimden kalemi bırakmama müsaade etmedi. Ve kendi imkânlarımla Sızak adında bir roman çıkardım. Halen şiir, hikâye, deneme ve roman alanında çalışmalara devam ediyorum.

Not: Fotoğraftaki şahıs kendisi değildir.

Yakup ÇAK ismine kayıtlı 29 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin