Palto Fanzin'in Yeni Sayısı Çıktı

Palto Fanzin'in Yeni Sayısı Çıktı

Palto Fanzin'in Yeni Sayısı Çıktı

13.04.2016 - Kitaphaber
Palto Fanzin'in Yeni Sayısı Çıktı

Geçtiğimiz kış yayına giren salt öykü fanzini Palto Öykü’nün bahar sayısı çıktı. İlk sayısıyla ses getiren Palto Öykü, “Bahar” sayısıyla daha dolu, daha renkli ve bahar gibi geri döndü.

Kış sayısına nazaran daha fazla öykünün yer aldığı Palto’nun bu sayıdaki öykücüleri Recep Kayalı, Yunus Meşe, Türker Ayyıldız ve Erhan Genç.

“Sevgiyi öyküyle kuracağız” sloganıyla yayın hayatına başlayan ve sadece öyküyü temel alan yazarların oluşturduğu Palto’nun bahar sayısı yazı çeşitliliğiyle öne çıkıyor.

Fikir Yazıları

Recep Kayalı / Arabesk Soslu Hafif Türk Öykücülüğü

Günümüz Türk öyküsünün içinde bulunduğu durumu anlatan Kayalı, bu yazısında öykümüzdeki arabesk temaların, karakter çizimlerinin sıkıntısını, sosyal medyanın öykümüze etkisini incelemiş. Genç bir anlatıcının gözünden günümüz öyküsünün durumunu görüyoruz. Kayalı, bu yazısında nitelikli öykünün şifrelerini veriyor.

Yunus Meşe/ Hikmetten Vitrine

Günümüz öykü anlatıcılarının, mecra farketmeksizin ortaya koydukları üretimin niceliğinden bahseden Yunus Meşe ve bu niceliğin sonucunda ortaya birbirine benzeyen düşük nitelikli ürün çıktığını ve hikmetli öykü kaygısı gütmeyen toplumun öyküye bakışını ortaya koyuyor.

Hikâye

TÜRKER AYYILDIZ/ İĞNE İZİ

Bu sayıda Palto ÖyküFanzin okuyucuları için son dönemin en önemli öykücülerinden birisi olan Türker Ayyıldız sürprizi var.

‘’Çok yorgundum ama uyku tutmuyordu bir türlü. Doğrulup pencereye yürüdüm. Hafif bir esinti vardı havada, şehrin uğultusunu dinledim. Araba lastiklerinin asfalt üzerinde çıkardığı ses duyuluyordu.’’

Recep Kayalı / Solucan Koşusu

Katmanlı yapısı ve oldukça sağlam üslubuyla içinizi şerbetlendirecek, sahici bir hikaye. Recep Kayalı’nınhikâyesi geniş hikaye evreni, kahraman kadrosu, sağlam diyalogları ve tatlı üslubuyla okuru alıp götürüyor.

‘’Köşede Nevzat abi var. Mezar taşlarından birinin üstüne oturmuş. Başı önde. Boynunu bükmüş öylece oturuyor. Öyle bükmüş ki boynunu bir yel esse kafasını da alıp götürecek sanırsınız.’’

Erhan Genç/ Dilek

Türk Edebiyatı dergisinin en değerli kişilerinden biri olan öğretmen öykücülerimizden Erhan Genç bu sayıda Palto’da yer alıyor.

Hikaye başlığına Dilek ya da Dal,Ye, Lam, Kef diyebilirsiniz. İki söyleyişin de aynı yere ulaştıracağını farkettiğiniz hayatın öyküsünden bahsediliyor.

‘’Hiçbir şeyden haberim yoktu. Yaz henüz gelmişti, balkonda oturuyordum. Akşam üstünün tatlı sert rüzgarı sigaramın dumanını kolayca savuruyordu.’’

Yunus Meşe-Plastik Adam

Genç kuşağın yetenekli öykücülerinden biri olan Yunus Meşe Palto Bahar sayısında okuru yine farkı öykü evreninde dolaştırıyor. Meşe bu sayıda bol sürprizli bir hikayeyle karşımıza çıkıyor.

‘’Yine Bir hikaye yazmış. Bu sefer memur olduğuna inanıyor. Hikayeler değişse de değişmeyen tek şey arkadaşı ve kaçış planı.’’

Diğer Yazılar

Kitap Tanıtım

Can Yıldırım/ Bir Nedene Sunuldum-Yalçın Tosun

Öykünün Hafızası Köşesi

Türker Ayyıldız’ın çocukları –Recep Kayalı

Her sayıda bir öykücünün sıklıkla kullandığı bir figürün ele alındığı “Öykünün Hafızası” bölümünde bu sayıda Recep Kayalı Türker Ayyıldız öyküsünde kullanıla çocuk figürünü inceliyor.

Paltomuza Takılanlar Köşesi/ Yunus Meşe

Yunus Meşe son zamanlarda yazılan öyküleri inceliyor. Tavsiyeler veriyor

Ayrıca bu sayıda Ali Ozan Cirit çizimleriyle dergiyi renklendiren bir diğer isim olarak öne çıkmakta.

Palto Fanzinokurula beraber hareket ediyor. Palto Fanzin’e ulaşmak için Paltofanzin@gmail.com ya datwitter adresinden adres bilgileri yazılabilir.

Ayrıca İstanbul, Ankara, İzmir, Malatya ve Konya’da dağıtım noktaları Twitter sayfasından ulaşılabilir

Kitaphaber - 13.04.2016

,

2445

Kitaphaber Hakkında

Kitaphaber

Yayınladığımız ajans haberlerini ve kitaphaber adına yaptığımız söyleşileri bu profilden sizlerle paylaşıyoruz.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin