Papersense Yayınları

Papersense Yayınları

Papersense Yayınları

28.08.2014 - Kitaphaber
Papersense Yayınları

Türkiye'nin yeni yayınevi Papersense, katıldığı ilk organizasyon olan CNR Kitap Fuarı'na özel olarak hazırladığı Muzıkacı Yanko ve Kamyonka adlı kitabıyla okurlarına "merhaba" dedi.

İki hikâyelik kitap, 1905 yılında Nobel edebiyat ödülüne layık görülen meşhur Polonyalı yazar Henryk Sienkiewicz'in imzasını taşıyor. Ülkemizde 1900 yılında Ahmet Rasim çevirisiyle Osmanlıca yayınlanan bu hikâyeleri modern Türkçeye aktarırken, çevirinin aslına mümkün olabildiğince sadık kaldık. On bin adet, ciltli halde bastığımız kitabı fuara dair bir hatıra olması için fuar süresince kitapseverlere ücretsiz dağıttık.

Kitabımız hikayelerin yanı sıra, hem yazara hem de bu defa çevirmen kimliğiyle gördüğümüz Ahmet Rasim'e ait portreler ile 20 yüzyılın başlarında Sienkiewicz hakkında S. C. de Soissons tarafından hazırlanmış kapsamlı bir inceleme içeriyor. Kitabımız Sienkiewicz'in edebi gücüne Ahmet Rasim'in harikulâde Türkçesinden bakmayı vaat ediyor...

Farklı alanlarda yayıncılık yapmayı hedefleyen Papersense'in dizi başlıklarından biri de, İlk Tercümeler adını taşıyor. İlk Tercümeler, 19. asırda yapılan edebi ve fikri tercümelerin dil ve harf inkılabı sonrasında doğan kuşaklarla bağını yeniden kurmayı amaçlıyor. Papersense, dönemin tercüme tercihlerini ve dilini göstermesi açısından kıymeti haiz olan ve uzun süredir Latin harflerine aktarılmayı bekleyen pek çok eseri günümüz alfabesine aktarmaya bundan sonra da devam edecektir.

Papersense Yayınları

Kitaphaber - 28.08.2014

,

2419

Kitaphaber Hakkında

Kitaphaber

Yayınladığımız ajans haberlerini ve kitaphaber adına yaptığımız söyleşileri bu profilden sizlerle paylaşıyoruz.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin