Papersense Yayınları, Kara Tahta, Kitaphaber

Papersense Yayınları yazısını ve tüm Kitaphaber yazılarını Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Papersense Yayınları

28.08.2014 13:42 - Kitaphaber
Papersense Yayınları

Türkiye'nin yeni yayınevi Papersense, katıldığı ilk organizasyon olan CNR Kitap Fuarı'na özel olarak hazırladığı Muzıkacı Yanko ve Kamyonka adlı kitabıyla okurlarına "merhaba" dedi.

İki hikâyelik kitap, 1905 yılında Nobel edebiyat ödülüne layık görülen meşhur Polonyalı yazar Henryk Sienkiewicz'in imzasını taşıyor. Ülkemizde 1900 yılında Ahmet Rasim çevirisiyle Osmanlıca yayınlanan bu hikâyeleri modern Türkçeye aktarırken, çevirinin aslına mümkün olabildiğince sadık kaldık. On bin adet, ciltli halde bastığımız kitabı fuara dair bir hatıra olması için fuar süresince kitapseverlere ücretsiz dağıttık.

Kitabımız hikayelerin yanı sıra, hem yazara hem de bu defa çevirmen kimliğiyle gördüğümüz Ahmet Rasim'e ait portreler ile 20 yüzyılın başlarında Sienkiewicz hakkında S. C. de Soissons tarafından hazırlanmış kapsamlı bir inceleme içeriyor. Kitabımız Sienkiewicz'in edebi gücüne Ahmet Rasim'in harikulâde Türkçesinden bakmayı vaat ediyor...

Farklı alanlarda yayıncılık yapmayı hedefleyen Papersense'in dizi başlıklarından biri de, İlk Tercümeler adını taşıyor. İlk Tercümeler, 19. asırda yapılan edebi ve fikri tercümelerin dil ve harf inkılabı sonrasında doğan kuşaklarla bağını yeniden kurmayı amaçlıyor. Papersense, dönemin tercüme tercihlerini ve dilini göstermesi açısından kıymeti haiz olan ve uzun süredir Latin harflerine aktarılmayı bekleyen pek çok eseri günümüz alfabesine aktarmaya bundan sonra da devam edecektir.


Yazar: Kitaphaber - Yayın Tarihi: 28.08.2014 13:42 - Güncelleme Tarihi: 23.11.2021 00:03

,

2562

Kitaphaber Hakkında

Kitaphaber

Kitaphaber adına bazen yeni çıkan bir kitabı tanıtırken bazen bizden bir şeyler paylaşırken ve bazen de alıntı ve yeni çıkanlar kullanıcı isimleriyle paylaşmayı tercih etmediğimiz veya hangi profil altında paylaşmanın uygun olduğunu bilemediğimiz içerikleri bu kullanıcı profiliyle paylaşıyoruz. Bir dönem kitaphaber adına yaptığımız söyleşileri de bu isimle paylaştığımız olmuştur.

Kitaphaber ismine kayıtlı 107 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin