Peltek Vaiz - İbrahim Tenekeci, Edebiyat, Bilal CAN

Peltek Vaiz - İbrahim Tenekeci yazısını ve Bilal CAN yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Peltek Vaiz - İbrahim Tenekeci

17.02.2011 19:01 - Bilal CAN
Peltek Vaiz - İbrahim Tenekeci

"Artık şiir dizelerle değil, kelimelerle, hatta harflerle yazılıyor"

Şiirlerini harf harf işleyendir şair. Harflerini kelimelere çarpıp döker fazlalıkları, en güzel cümleyi alıp işler en güzel cümlesine. En güzel cümlelerle yazılır şiir. Şiir o pcümlede her reng taşıyan bir bütünlüktür. Şiir o bütünlük içinde bazen sarı, bazen kırmızı, bazen yeşil, bazen mavidir. Haflerin kelimelere, kelimelerin cümlelere, cümlelerin şiirlere giden bir yolculuktur şiir. Her şiir sayıız yapma ve sayısız bozmayla olur kimi zaman. Bir anda söylenmişi de olur.

Şair şiirini yazarken o cümle üzerinde sayısız düş kurar. O düşünü hayatın gerçekliğinden alır. Hyatın gerçekliği bazen acıdır. Bazen ölümdür, bazen güzeldir, renklidir, gökkuşağı gibidir, deniz gibidir. Şair "mavi denizlerde mavi gözlü devler yaşar" demişse o cümlesinde okuyucu hayal ülkesine, şairin kurduğu, yazdığı, belirttiği düşünceye dalar. Şair "hayat ölüm kadar gerçektir" demişse bu gerçeklik adına diline düşen sözleri bekletir suskunluklarında.

Şair bir kelime işçisi midir yoksa bir yürek işçisi mi! Bu konu bazen çok düşündürür beni. Ama ortak paydada şöyle bir kanaate varırım: şair kelime işçiliğini yüreğindekilerle yapan bir deli adamdır. O normal bakmaz çoğunluğun normal gördüklerine, o en ince ayrıntısına kadar indirger bakışlarını ve yüreğiyle adaş olan halleri yazar sayfalara.

İbrahim Tenekeci de işte bu şairlerden biridir. Yazdıkları ve söyledikleriyle bütün bir şairdir. Tamama eren şiirlerinden çok tamama ermeyen şiirlerinin çoğunlukta olduğunu ve bu tamamlığın hangi eksiklikten doğduğunu bilen bir şairdir. Söyledikleri bazen giderken söylenmiştir, bazen peltek bir vaizin söylediğiyle eşdeğerdi, bazen ağır bir misafir gibi yavaşça gelir. Gelirken kendileriyle bıraktığı cümleler ve duygular önemlidir. İbrahim Tenekeci şiiri işte bunların bir bütününden doğmuş inci taneleri gibidir. Kimi zaman sert bir rüzgar gibi eser söyledikleri, kimi zaman durgun- ama akışkan- bir su gibidir. Usul usul akar derinden ama biz göremeyz.

"bir silah biliyoruz anne kadar gerekli
kuş olmak zorundadır yere inmezse uçak
bir sandal düşün dostum, evet, bir tek kürekli
deniz bayırdır ona, elbette ki korkacak."

Peltek Vaiz sıralı şiirleriyle oluşmuştur. Dikkat çeken şiirlerden bir diğeri ise Sonsuz Atlara Binen başlıklı şiir

"ele geçirmiş çocuk meleğin tarifini
komik bir tarafı var bu sırrı saklamanın"

Peltek Vaiz
İbrahim Tenekeci
Profil Yayınları


Yazar: Bilal CAN - Yayın Tarihi: 17.02.2011 19:01 - Güncelleme Tarihi: 23.11.2021 17:52

,

3337

Bilal CAN Hakkında

Bilal CAN

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı.

Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor.

Yayınlanmış Kitapları

Zaman İçinde Mekan, Hece Yayınları, 2021.
İnsanlığın Ağlama Tarihine Bir Giriş, Hece Yayınları, 2021.
Kebikeç, İzdiham Yayınları, 2019.
Kentle Kavga: Mustafa Kutlu Öykücülüğünde Mekan, İzdiham Yayınları, 2017.

twitter: @bilalcan1

Bilal CAN ismine kayıtlı 294 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 4 kitap bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin