Polisiye Hikâye Seçkisi: Velinimet Kırtasitesi, Yeni Çıkanlar, Yeni Çıkanlar

Polisiye Hikâye Seçkisi: Velinimet Kırtasitesi yazısını ve Yeni Çıkanlar yazılarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Polisiye Hikâye Seçkisi: Velinimet Kırtasitesi

01.10.2019 15:15 - Yeni Çıkanlar
Polisiye Hikâye Seçkisi: Velinimet Kırtasitesi

Türk polisiye kitaplarını okumayı sevenler için güzel bir haber vereceğim. Polisiye dergi Dedektif 'in polisiye hikaye seçkisinin ikincisi, geçtiğimiz günlerde Herdem Yayınları'ndan çıktı. Dedektif, iki ayda bir yayınlanan bir e-dergi. Yayın hayatına üç yıl önce başlamış. Dedektif'in polisiye hikaye seçkisi Velinimet Kırtasiyesi'nde on beş polisiye yazarının hikayesi var. Türk polisiyesini sevenlerin, özellikle polisiye hikayelerden hoşlananların keyifle okuyacakları bir kitap.

Yok ben Türk polisiyesi okumuyorum, güzel olmuyor diyorsanız, sadece on beş hikaye ile Velinimet Kırtasiyesi fikrinizi değiştirebilir. Tadı damağımda kaldı, daha fazla yok mu diyenler için ise Dedektif Dergi'nin web sitesinde yüzden fazla polisiye hikaye, okurları bekliyor. Hatta Dedektif'te bir de polisiye yazarlarının kendi hikayelerini seslendirdikleri bir bölüm var; adı da: hikaye dinle. İşten eve seyahat ederken, evi işi yaparken ya da uykuya dalmadan önce kulaklığınızı takıp sesli polisiye hikayeleri dinleyebiliyorsunuz.

Yeni bir polisiye kitap Velinimet Kırtasiyesi

Polisiye kitap Velinimet Kırtasiyesi, Mete Karagöl'ün Marangozhane adlı hikayesi ile başlıyor. Hikaye, ön yargıların nasıl ölümcül sonuçlara yol açabileceği üzerine kurulu. Ceyda Kiremitçi Vasilev'in hikayesi Apartman, Dedektif Herkül Adnan'ın, yaşadığı apartmanda işlenen bir cinayeti çözme süreci anlatılıyor. Nurhan Işkın'ın Gölge adlı hikayesinin heyecan dozu oldukça yüksek. Kalp atışlarınız artabilir ve biraz gerilebilirsiniz. Söylemedi demeyin! Yetenekli Bay Haydar ile Reha Avkıran, yetenek ile zeka birleştiğinde nelerin başarılabileceğini anlatıyor; iyi ve kötü olarak elbette. Orçun Yenilmez, Tutsak adlı hikayesinde Başkomiser Cengiz ile bir intihar vakasını soruşturuyor. Ona katılıp bu araştırmada ipuçlarının peşinden koşmaya hazır mısınız? Kitaba adını veren hikayesi ile Onur Okan, bizi bir küçük esnafın ekmek teknesine, Velinimet Kırtasiyesi'ne götürüyor. Biraz garip isimli bu ufak dükkanda neler dönüyor dersiniz? Oysa herşey normal gibi. Kapıdaki Tişört isimli hikaye, İzzet Otru'ya ait. Tuhaf bir ölüm vakasını inceleyen dedektifler acaba bir seri katil vakası ile mi karşı karşıyalar? Nilgün Kolgar Çalışkan, kadın polis karakteri Seden Komiser ile zorlu bir dosyayı aralıyor. Olayın çözümü hem zeka hem cesaret istiyor. Necati Göksel'in Gabriel adlı hikayesi gizem ağırlıklı. Sahi, kim bu Gabriel? Necva G. Esen, İskoçya'da geçen gotik bir hikaye ile seçkide yer alıyor. Ürkütücü bir malikane ve çevresindeki dehşet verici olayların anlatıldığı etkileyici bir hikaye bu. Funda Menekşe, suç-ceza-adalet kavramlarını düşündürten Hepsi Canavardılar hikayesinde değişik bir seri katil profili çizmiş bize. Turgut Şişman'ın Moby Dick hikayesinde ise yolumuz Galler'e uzanıyor. Sisli bir gece ve Galler'de yolunu kaybetmiş bir araç sürücüsü. Üstelik yeni yıla girmeye birkaç saat var. Tuğba Turan'ın Ermeni kadın dedektifi Tilda, yeni bir macera için Londra'da. Hikayede kimler ve neler yok ki? Kraliçe Elisabeth'den Amy Winehouse'a, Downing Street 9 numaradan Başbakan Theresa May'e kadar eğlence ve entrika dolu bir kaçıp kovalamaca hikayesi: Aşk, Müzik ve Yalnızlık. Haluk Seyit'in Esrarengiz Adam hikayesi kısa ama etkili. Kitabı hazırlayan Gencoy Sümer'i yazdığı dedektif romanlarından tanıyoruz. Kitapta onun da bir hikayesi var: Uyku. İşsiz bir adamın, sıradan gibi görünen ama hiç de sıradan olmayan yaşamı ve şaşırtıcı sonunu anlatmış.

Türkiye'de polisiye yazılıyor, hem de en âlâsından. Dedektif Dergi'nin 2. hikaye seçkisini polisiyeseverler mutlaka okumalı.


Yazar: Yeni Çıkanlar - Yayın Tarihi: 01.10.2019 15:15 - Güncelleme Tarihi: 24.11.2021 18:23

,

1037

Yeni Çıkanlar Hakkında

Yeni Çıkanlar

Yeni Çıkan kitaplar hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Yeni çıkan kitaplarınızın tanıtım bültenlerini yenicikanlar@kitaphaber.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Yeni Çıkanlar ismine kayıtlı 185 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin