Resimde Görünmeyen - A. Ali Ural

Resimde Görünmeyen - A. Ali Ural

Resimde Görünmeyen - A. Ali Ural

15.02.2011 - Bilal Can
Resimde Görünmeyen - A. Ali Ural
Her resmin görüntüsünden seçtiğimiz sadece o resim karesine sığanlardır. O resimde duran kişiler veya nesneler dondurulmuş zamana kalıcılık verirken eskiye dönmek ya da o ana yeniden dönmek için bir zaman makinesi görevi üstlenen şeylerdir.

Resimdekiler gözlerimizin önünde durur. Anlamak için resimlere bakmamız yeterlidir. Hangi resme bakarsak o resmin zamanın bir anında gözümüzde duracak hafızamızda canlanacak bir şeyler gizlediğini ve o şeylerin bizler için çok önemli olduğunu resim sanatına bakarak anlaşılabilir.

Ali Ural ”resimde görünmeyen” kitabında resimlerde görünmeyen şeyleri göstermeye yönelik yazdığı kitabında gazete köşelerinde geçen veya ajanslarda tuhaf haberler olarak söylenebilir haberleri konu etmiş kitabında. Her haberden önce ilkin yazarın kendi yorumunu, kendi düşüncesini, samimi ve akıcı diliyle okuyucuya sunmuştur.

Resimlerde muhakkak görünmeyen bir şeyler vardır. Resim önümüzde gözümüzün önünde duranları görebiliriz. Ya göremediklerimiz neler.

Bu sorgulamayı kendi içimizde yapabiliriz. Her olayın, geçen günlerin, söylenen sözlerin, göze gelenlerin, akılda kalanların ardında başka bir şeylerin olduğu bir gerçektir.

‘‘birini sevmek prim yaptığı süreci onu sevenler, sevdikleri gözden düşünce, gözünü oyuyorlar sevgilerinin”

”Resimde görünmeyen” okuyana ince ayarlar veren ve retinamızın arkasında canlanan resimleri bir bir canlandıran tasvirleriyle düşündürmeye devam edecek okuyanları.

”Kaybolan e ” de bir harfin nelere gücü olduğunu ve o harf olmadan neler yapılmayacağını gördük. Harflerle işlenen kelimelerde biz bile yazarken kaç ”e” harfini kullandığımızı bilmiyoruz.

Özenle yazılmış ve kısa anekdotlarla bize güzellikler katacak bir kitap olmuş.

Yazanına teşekkür ederiz

30.06.2009 Bilal Can - 15.02.2011

,

2841

Bilal Can Hakkında

Bilal Can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede "Mustafa Kutlu Öykücülüğünce Mekân: Bir Edebiyat Sosyolojisi" teziyle tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı. Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2012 yılından beri Kitaphaber.com.tr nin editörlüğünü, 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor.  Yayınlanmış 2 kitabı vardır. 

twitter: @bilalcan1

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin