Romanları Roman Yapan İçindeki Mesajdır

Romanları Roman Yapan İçindeki Mesajdır

Romanları Roman Yapan İçindeki Mesajdır

01.04.2013 - Fatih PALA
Romanları Roman Yapan İçindeki Mesajdır

Aziz İslam'ın bağlılarının, yani Müslümanların hidayet güneşiyle nasiplendikten sonra, mücadeleci ve davetçi kimliğe bürünerek hayatın akışını Müslümanca bir gidişata çevirmenin derdini taşıyan kahramanları olan nadide romanlar vardır. Onların bu cihette verdikleri amansız mücahedeyi soluksuz ve pür dikkat okursunuz. Kendinizi kahramanlarla bir tutar, onlar gibi yekinirsiniz, atağa geçersiniz.

Romanlar, okumaya alıştıran ve o eylemi sevdiren kitap çalışmaları olma özelliğini ezelinden beridir ödünsüzce sürdürürler. Genelinde yazarın hayalinde canlandırdığı olay örgüleri öne çıkar. Bunu, yaşadığınız hayatla, yaşadıklarınızla kıyasladığınızda kolayca anlayabiliyorsunuz. Kimi romanlar da ise hayattan birebir kesintiler vardır. Kimisinde de yine yazarın, idealize ettiği standart üstü hayatlarla karşılaşır okuyucu.

Bilinçlenme evremizin ilk zamanlarında roman çalışmaları dimağımızı zenginleştirirdi. Okuduğumuz her bir roman, bize yeni ve farklı bir serüvenin kapısını aralardı. Bazılarının rüyasını bile görür olmuştuk. Rüyalarımızı hareketlendiren romanlardan birisi Ahmed Pakalın'ın Şehid Hama idi. Romandaki her bir karakter aslında birer kahramandı. İşten onlardan birisi olan Hümam ile birlikte savaşım verdiğimi, şehadet yoluna doğru koştuğumu dün gibi hatırlıyorum. Rüyaların büyük olanlarını hep sevmişimdir. Bari rüyalarımız büyük olsun değil mi aziz okuyucu?

Teorinin pratik yüzünün uzun soluklu hikâyelerle resmedildiği çalışmalardır romanlar. Dinlendirici ve sevdirici yönleri ağır basar. Okur-yazar kesiminden, roman okuyup da şikayetlenici sözlerin sadır olduğu pek vaki değildir. Okunduktan sonra unutulmuşluğa ve raflara hapsedilmeye mahkûm edilemez bizim romanlarımız. Elden ele dolaşırlar ve muhataplarını coştururlar.

Gelelim İslamoğlu Yayıncılık'ın doksanlı yılların başlarında, çıkardığı Sadık Tekin'in romanlarına. Toplam dört roman çalışması olan yazarımızın kalemi öyle bereketli ki, hala okunmaya elverişli bir güzellik taşıyor. Onların isimleri şöyle: Bir Soluk Cennet, Poliçerhi Hapishanesi, Müslüman Savaşçı ve Okyanusun Ötesinde.

Bir Soluk Cennet, 1990'da kitabevlerinin raflarını şenlendirmiş. Farklı kişi ve kanallar aracılığıyla İslam'ın yüceliğiyle tanışıp öncü Müslüman olmanın yolunu tutan üniversiteli iki gencin hikâyesi var Bir Soluk Cennet'te. İdeal bir buluşma, tanışma ve koşuşturma numunesidir onlarınkisi. Kitap okuyarak değişim gerçekleştirmenin ağırlığını ve ilginçliğini hissediyor okuyucu bu romanda.

Poliçerhi Hapishanesi, 1992'de çıkarılmış. Yegâne Rab ve İlah olarak kabul ettikleri Allah(azze ve celle)'nin istediği şekilde bir ömür sürdürme tasasında olan Müslümanların kaçınılmaz durakları olan hapishane macerası konu ediliyor. Orada yolları kesişen mücahidler ve Yusuf Medresesine dönüştürülen kapkaranlık dört duvarlar...

Müslüman Savaşçı da, 1995'te okuyucusuna ulaşmış. İnancının mücadelesine yoğunlaşmış bir genç Müslüman'ın öyküsüdür bu roman. Roman boyunca Abdullah isimli genç kahramanımızın bir mafya babasına karşı verdiği soylu direnişini gözleriniz ışıldayarak okuyorsunuz. Ve zalime karşı hakkın temsilcisi olmanın örnekliğine şahit oluyorsunuz.

Ve Okyanusun Ötesinde'nin 1998 yılında Sadık Tekin takipçileriyle buluştuğunu görüyoruz. Özünde İslam olmayan garip bir Müslümanlığı yaşayan bir ailenin oğlunun Amerika'da yaşadıklarının, orada karşılaştığı gerçek inananların, onlarla girdiği doyumsuz ve dönümsüz yolculuğun, Hakkı razı kılmanın kaygısını güderken kendisini mahpusta bulanların, her ne pahasına ve her ne şart ve ortamda olursa olsun Müslümanca bir hayatın şahitliğini yapma izzetini ve şerefini kuşanan azimli yiğitlerin destansı gayretlerinin hikayesi roman sayfalarını doldurmuş. Öyle hayatlar ki, sayfalara sığmayacak bir keyfiyet taşıyor.

İslamoğlu Yayıncılığın kitapları 1998'den sonra Bengisu yayınları çatısı altında çıkmıştı. Bahsimize aldığımız romanlar 1998'den sonraki tarihlerde yeni yayınevi ismiyle çıktı. Şimdi ise bu kıymetli yükü Çıra Yayınları üstlenmiş durumda. Bu yayınevinden yeni baskılarıyla çıkmaya devam eden ve isimlerini anmadan geçemeyeceğim bazı romanlar var: bunlar, özellikle yukarıda da değindiğim Ahmed Pakalın'ın romanları Mushaflar ve Bombalar, Şehid Hama ve Hamalı, Hüseyin Kartal'ın Tunus Kıyamında Bir Şehid Ömer'i, Yusuf Koç'un Bir Firavun Bir Mücahid'i, ve Yusuf el Karadavi'nin Âlim ve Tağut'udur. Fikirlerin hayat bulduğu, sevdalı romanlardır bunların her biri. Bugünün roman yazarlarından, mücahid kimliklerle yoğrulan kaliteli romanlarla okuyucunun doğrulmasına vesile olmalarını ciddiyetle bekliyor ve sözlerimize ricalar ekliyoruz.

Daha çok okunacak ve okutulacak romanlarımız var. Genç kardeşlerimizin direngen ruhlu roman çalışmalarına özellikle nazar etmelerini ve dönüşümlü olarak okumalarını istirham ederek 'romansız olmaz' kardeşlerim, 'romansız kalınmaz' demeyi bir görev bilirim.

Fatih PALA - 01.04.2013

,

2373

Fatih PALA Hakkında

Fatih PALA

Gümüşhane/Köse doğumlu. 2003’ten beridir Kayseri’de ikamet etmektedir. 

Küçük yaşlarda başlayan okumaya olan sevgisi, şimdilerde, kimi yayıncıların kitaplarının tashihini ve editörlüğünü yapmasıyla daha da büyümektedir. 

"Genç Birikim" dergisinde ve "dunyabizim.com"da düzenli olarak yazmakta. Genellikle portre, deneme ve kitap tahlili türlerinde yazan yazarımızın Mayıs 2017'de Okur Kitaplığı'ndan "Gün Gün Rahmet İklimi - Ramazan ve Oruç" isimli bir kitabı yayınlanmıştır.

Rüveyde Bera, Şüheda Vera ve Sümeyye Sena’dan dolayı Peygamber aleyhisselatu vesselam'ın cennet müjdesine nail olacağına inanıyor. 

E-mail: fatihpalafatih@gmail.com

Fatih PALA ismine kayıtlı 20 yazı bulunmaktadır.

Yorumlar
  • Sabri Ünal 2016.02.12 23:06

    Bir konuşma arasında bir abi SADIK TEKİN müstearının kime ait olduğunu da söylemişti ama unuttum. Bir TV de mi ne çalışıyormuş nedir ?

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin