Ruhun Sevinci - Seyyid Kutub, Düşünce, Ferhat ÖZBADEM

Ruhun Sevinci - Seyyid Kutub yazısını ve Ferhat ÖZBADEM yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Ruhun Sevinci - Seyyid Kutub

13.07.2011 20:21 - Ferhat ÖZBADEM
Ruhun Sevinci - Seyyid Kutub

Bir insanın ölümü beklemesi nasıl bir duygu acaba? Kesin olarak öleceksin. Daha da dramatik olan asılarak öldürüleceksin. Ne hisseder acaba insan?

Ölümü bekleyen insan neleri düşünür? Düşünceleri kaleme nasıl yansır? Düğüm düğüm olan düşünceler kağıda dökülünce çözülür mü acaba? Kelimeler, kağıtları tutuşturur mu acaba?

Bir kitap düşünün. Fikir ve düşüncelerinden dolayı idama mahkum edilen bir mütefekkirin kız kardeşine yazdığı mektuplardan meydana gelmiş olsun. Ne hissedersiniz?

Kitabı kamil manada anlamak için, Seyyid Kutub'un hayatı, fikirleri ve mücadelesini iyi bilmek gerekiyor.

Ruhun sevinci, Seyyid Kutub'un idam edilmeden önce, zindandan kız kardeşi Emine Kutub'a yazmış olduğu on beş mektuptan meydana geliyor. Kitap otuz altı sayfa fakat, en az otuz altı bin sayfalık bir etki bırakıyor insanın ruhu, kalbi ve zihninde. Seyyid Kutub'un Türkçeye tercüme edilen son eseri diyebiliriz. Bu mektuplar ilk defa Tunus'ta "Fikir" dergisinde yayınlanmıştır.

Özellikle on beşinci mektup şahsımı derinden etkiledi. "şimdi gelse ölüm beni korkutmaz" cümlesi ile başlayıp, göz pınarlarını hareketlendirecek kadar duygusal cümleler ile ruhun sevincinin etkisini ortaya koyuyor.

Kitaptan orijinal cümleler:

Hayat, daima diri olan Allah'ın kuvveti ile canlanır ve gelişir.
Biz başkaları için yaşadığımız zaman, kendimiz için daha dolu bir hayat yaşarız.
Kötülük ağacı kısa sürede büyür.
Her insanda güzel bir sözü hak eden bir yan vardır.
Duygu alış verişinden dolayı sevinmek…
İnanç ve fikirlerimizi kendimizden daha değerli görmeliyiz.
İdrak edebilme gücü… Entelekt…
Zaman olur kölelik özgürlük kisvesine bürünür.
İnanç olmadan ilke bir işe yaramaz.
Yaşayan bir düşünce insan kalbini besler.
Aşağılık bir yöntem kullanılarak, şerefli bir hedefe varılmaz.
Şimdi gelse ölüm, artık beni korkutmaz çünkü şu hayattan çok şey aldım.
Şimdi gelse ölüm, artık beni korkutmaz çünkü elimden geldiği kadar çok şey yaptım.
Şimdi gelse ölüm, artık beni korkutmaz çünkü elimden geldiğince iyi olmaya çalıştım.

Ruhun Sevinci
Seyyid Kutub
Dünya Yayınları


Yazar: Ferhat ÖZBADEM - Yayın Tarihi: 13.07.2011 20:21 - Güncelleme Tarihi: 22.11.2021 22:09

,

4328

Ferhat ÖZBADEM Hakkında

Ferhat ÖZBADEM

1979 yılının bir Haziran günü Adıyaman’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Adıyaman’da bitirdi. Gül Eğitim Yardımlaşma Dayanışma İlmi Araştırmalar Ve İnsan Hakları Derneği kurucu üyesidir. Özgün İrade, Vuslat, AbıHayat ve Yolcu dergisinde şiir ve makaleleri yayınlanan yazar evli dört çocuk babasıdır.

haberdurus.com, zeynepder.org, dunyabizim.com, kitaphaber.com.tr web sitelerinde belli periyotlar ile yazı yazmaktadır.

YAYIMLANMIŞ ESERLERİ

Düşünce: 40 Esas 40 Düstur, Cennetin Anahtarı, Cennetin Yolu, Kur’an’ı Nasıl Okumalı, Kur’an’ın Gölgesinde Hz. Muhammed

Araştırma: Dünden Bugüne İslami Hareket, Edebiyat Gemisinde Düşünce Adamları

Roman: Brezilya, Muaz, Muhammed Mursi, Saffan Bin Muattal

Şiir: Ebrulim.

Deneme: Ortalama Bir Âşık Olmamı Bekleme Benden.

SERİ ÇALIŞMALARI

Tavsiyeler Serisi (10 Kitap):

Aliya İzzetbegoviç, Fethi Yeken, Hasan El Benna, Hasan En Nedvi, Malcolm X, Mevdudi, Mustafa Meşhur, Said Havva, Seyyid Kutub, Yusuf El Karadavi

Roman (Beşir Serisi, 6 Kitap):

Beşir ve Sultan Abdulhamid, Beşir ve Fatih Sultan Mehmet, Beşir ve Gazali, Beşir ve İbn Haldun, Beşir ve Osman Bey, Beşir ve Selahaddin Eyyubi.

Biyografik Roman (Öncüler Serisi, 14 Kitap):

Aliya, Hasan el Benna, Malcolm X,  Mehmet Akif, Mehmet Akif İnan, Meryem Cemile, Metin Yüksel, Mevdudi, Muhammed Ali, Necip Fazıl, Ömer Muhtar, Said Halim Paşa, Seyyid Kutub, Zeynep Gazali.

Mesajlar Serisi (15 Kitap)

Ali Fuat Başgil, Aliya İzzetbegoviç, Cemil Meriç, Fethi Yeken, Hasan El-Benna, Hasan En-Nedvi, Malcolm X, Mehmet Akif Ersoy, Mevdudi, Mustafa Meşhur, Necip Fazıl Kısakürek, Nurettin Topçu, Said Havva, Seyyid Kutub, Yusuf El-Karadavi

Ferhat ÖZBADEM ismine kayıtlı 202 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 17 kitap bulunmaktadır.

Yorumlar
 • Tevhid_yolcusu34 2011.07.15 18:17

  Sünneti; Hep şu şekilde tarif ettiler; Rasulun sünneti seniyesi yaptıkları fiilleri, sözleri davranışları.takrirleri şeklinde. Bu tanımlar kesinlikle doğru değil saptırmadır. Rasullerin, insanların SÜNNETİ olmaz. SÜNNET ALLAH’INDIR.
  Sünnet: Kur’an’i kavram olup Allah bunu Kendisine “HAS” kılmıştır. Allah’ın kavimlere/toplumlara, Rasullerine, insanlara öncekilere ve sonrakilere uyguladığı Yasası/Nizamı /Dini/kanunudur. SÜNNET. Geçerli tek sünnet Allah'ın sünnetidir.
  Rasul ve insanların yasası /din koyma /nizam belirleme hakkı yetkisi kesinlikle yoktur. Bu hak yaratanındır. Rasulu, ve Din adamlarını; hüküm koyucu din belirleyici konuma koyanlar O’na Allah’a ortaklar Şerikler koşanlar Rasulu’de Rabb gibi ilah/Allah gibi görmek göstermek isteyenler bu batıl Şirk’i uzun yıllar bu şekilde sunarak, “şeytanlık”/saptırıcılık/belamlık/iblislik, yapmışlardır. İnsanları saptırmışlardır. Uydurdukları hadislerle, fıkıhlarla, usullerle, kaidelerle, Kendilerine paye/deger/çıkar/rant sitatü/unvan/makam /şöhret/ gelir kazandırdılar. Oysa Kur’an’da “Sünnet” bakın ilgiyat bağı olan ayetlerle nasıl kullanılmıştır.


  **
  -SÜNNETELLAHİ- - Lİ’SÜNNETİLLAHİ-
  Allah'ın daha önceden geçenler hakkındaki SÜNNETİ’DİR. Sen, Allah'ın SÜNNETİN’DE bir değişiklik bulamazsın. (Ahzab:62)
  "ALLAH'IN öteden beri cereyan edegelen "SÜNNETİ", Allahın o SÜNNETİNE" bir tebdil/değişme/değişiklik de bulamazsın (Fetih:23)
  Çünkü onlar yeryüzünde büyüklük taslıyor ve kötü tuzaklar kuruyorlardı. Halbuki kişi kazdığı kuyuya kendi düşer. Onlar öncekilerin SÜNNETİN’DEN (onlara uygulanandan) başkasını mı bekliyorlar? Allah'ın SÜNNET’İNDE asla bir değişme bulamazsın, Allah'ın kanununda kesinlikle bir sapma da bulamazsın.(Fatir:43)
  Ama baskınımızı görüp de öylece inanmaları kendilerine fayda vermedi. Bu; Allah'ın kulları hakkında öteden beri cari olan SÜNNETİ’DİR. Ve işte kafirler burada hüsrana uğramışlardır.(Mümin:85)
  Allah'ın nebi'ye farz kıldığı şeylerde ona bir güçlük yoktur. Bu, Allah'ın öteden beri, gelmiş geçmişlere uyguladığı SÜNNETİDİR. Allah'ın emri şüphesiz gereği gibi yerine gelecektir. (Ahzab:38)


  **
  -SÜNNET’E- -Lİ’SÜNNETİ’NA-
  Senden evvel göndermiş olduğumuz Rasullerin SÜNNETİ (de böyle idi) ve Bizim SÜNNETİMİZ için bir değiştirme bulamazsın. (İsra:77)
  **
  -SÜNNET’ULEVVELİYNE-
  “Ona iman etmezler, halbuki önlerinde EVVELKİLERİN SÜNNETİ geçmiştir.(Hicr:13)
  Kendilerine hidayet geldiği zaman insanları inanmaktan ve Rablerinden bağışlanma dilemelerinden alıkoyan şey, ancak EVVELKİLERİN SÜNNETİNİN kendilerine de gelmesi ya da azabın onları karşılarcasına kendilerine gelmesi(ni beklemeleri) dir.(Kehf:55)
  O küfre sapanlara de ki: «Eğer vazgeçerlerse geçmişte (yaptıkları) şeyler bağışlanacaktır. Ama yine dönecek olurlarsa, ÖNCEKİ/EVVELKİ (toplumlara uygulanan) SÜNNET, muhakkak (başlarından da) geçmiş olacaktır.» (Enfal:38)


  **
  SÜNNET’TE “ HADİS’TE” ALLAH’IN DIR…

  Birde bazı Rasul/İslam/KUR’AN düşmanları: bazı sözleri ÇAKMA kitaplarla (kutsanmış kişler vasıtasıyla) Rasule isnat ederek KUR’AN gibi bunlarla kitleri adatmışlardır. “KİTAP ŞİRKİ” işletmişlerdir. Rasulede iftira atmışlardır. “HADİS”/SÖZ Kur’ani kavramdır. Ve Allah bu kavramıda hep ayetler için kullanmıştır. Rasul dine ilave yapmamış Vahy dışında hiçbir söz /hadis söylememiştir. Din adına /nizam/adına/yasa adına /ibadet adına/ ölçü adına. Vahye /Kur’an’a uymuştur. Şunu Rahatlıkla söyleyebiliriz ki Kim Diger insanlar için yasa/nizam/ölçü/hayat Nizamı ibadet belirleme yetkisini kendine veriyorsa o ilahlık iddia ediyor başkasına bunu veriyorsa şirk koşarak Müşrik oluyor…

  “Hadis” kavramınıda olumsuz kullarak; gerçek “hadis’lerin kuran ayetleri olduğu vurgusu vardır: sünnet’te “ hadis’te” Allah’ın dır…
  Kuran'ın Benzeri Bir Hadis Yoktur. Hadis ve sünneti Kuran'a eş koşanların kutsal kabul ettiği Ebu Davut'ta yer alan bir hadise göre, "Muhammed'e Kuran ve benzeri hadis verilmiştir." Hadisleri Kuran'a denk tutan bu hadisin Kuran'ın meydan okumasına müşriklerin bir yanıtı olduğu aşikardır.

  HADİS’İN
  Bunlar göklerin, yerin ve Allah'ın yarattığı her hangi birşeyin tedbir ve tasarrufu hakkında hiçbir fikir yürütemediler mi? Ve bir de şu ecellerinin yaklaşmış olması ihtimalini hiç düşünmediler mi? O halde buna inanmadıktan sonra hangi “HADİSE” inanırlar.(Araf:185)
  İşte bunlar; Allah'ın ayetleridir. Onları sana hak ile okuyoruz. Artık Allah'tan ve onun ayetlerinden sonra hangi “HADİSE” inanırlar. (Casiye:6)
  Artık bu Kur’ân’a da inanmazlarsa, hangi “HADİSE” inanırlar acaba? (Murselat:50)

  VE LA YEKTUMUNELLAH’E “HADİSEN”:
  O gün, küfre sapıp da Rasule isyan edenler, yerle bir olmayı 'severek-isteyecekler.' Oysa Allah'tan hiç bir “HADİSİ” gizleyemezler.(Nisa:42)

  Her nerede olursanız, ölüm sizi bulur; yüksekçe yerlerde tahkim edilmiş şatolarda olsanız bile. Onlara bir iyilik dokunsa: «Bu Allah'tandır» derler; onlara bir kötülük dokunsa: «Bu sendendir» derler. De ki: «Tümü Allah'tandır.» Fakat, ne oluyor ki bu topluluğa, hiç bir “HADİSİ” anlamağa çalışmıyorlar? (Nisa:78)


  “MİN ALLAH’I HADİSEN: Allah'tan daha doğru “HADİSLİ/sözlü kim olabilir?

  Kendisinden başka İlah olmayan Allah, sizleri geleceği kuşkusuz olan Kıyamet günü kesinlikle bir araya getirecektir. Allah'tan daha doğru “HADİSLİ/sözlü kim olabilir? (Nisa:87)

  Gerçekten onların kıssalarında akıllılar için bir ibret vardır! Kuran uydurulabilen bir “HADİS” değildir. Fakat kendinden önceki Kitapları tasdik eden, inanan millete her şeyi açıklayan, iman eden toplum için bir rahmet ve bir hidayettir.(Yusuf:11)

  ALLAH O İSLAM/KUR’AN /RASUL DÜŞMANLARA MEYDAN OKUYOR:
  Eğer iddialarında samimi iseler Kuran'ın benzeri bir “HADİS” meydana getirsinler.(Tur:34)
  **
  RASUL/VE İNSANLARIN / BU KONUDA TEHDİT ALMALARI:

  “İSRA” SURESİNDEN
  73. -Sana vahyettiğimizden başka bir şeyi bizim hakkımızda uydurarak neredeyse seni fitneye düşüreceklerdi. İşte o zaman seni dost edineceklerdi.
  74. Eğer seni sağlam tutmamış olsaydık, az da olsa onlara meyledecektin.
  75. O zaman ise, sana hayatın da ve ölümün de azabını kat kat tattırırdık. Hem de bize karşı bir yardımcı da bulamazdın.
  76. Neredeyse seni yurdundan çıkarmak için zorlayacaklar. O zaman, onlar da senin ardından çok az bir zaman kalabilirler.
  77. Bu, senden önce gönderdiğimiz peygamberlerin sünnetidir. Bizim sünnetimizde bir değişiklik bulamazsın.

  “HAKKA” SURESİNDEN
  42. O, kahin sözü de değildir. Ne kadar az düşünüyorsunuz.
  43. Alemlerin Rabbinden indirmedir.
  44. Eğer O(Muhammed/Rasul/Elçi/peygamber) bizim hakkımızda sözler uydurmuş olsaydı.
  45. Onun gücünü kuvvetini alırdık.
  46. Sonra onun şah damarını elbette keserdik.

 • Ömer Faruk KARATAŞ 2012.01.12 00:47

  Ruhu şad olsun şehid üstadın!

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin