Sadakat Risalesi

Sadakat Risalesi

Sadakat Risalesi

16.09.2014 - Bilal Can
Sadakat Risalesi

Bağ, Bağlanma, bağlayış, rabıta. İnsan ancak sevdiğiyle beraberdir. Bu cümle insanoğlu için sevilecek ve sevilmeye hazır kalbe dair sahih ifadeler barındırır. Kişi kimi sevmişse onunladır, bu sevgi sadece kalbi bir bağlanma değil, zihinsel bir serüvene de tekabül eder. Nuri Pakdil'deki Fethi Gemuhluoğlu da işte bu zihinsel bir serüvene tekabül eden bağlanma ile anılabilir. Pakdil, Gemuhluoğluna adadığı eserine şöyle başlar: "Fethi Gemuhluoğlu'nun büyük anısına bitimsiz saygıyla" Bu saygı sadece sevgiyle bağlanan bir kalbin değil, düşüncenin sevgiye dönüş hali olarak da kendini gösterir.

Bağlanma bir dosta dostane cümleler ile ithaf edilerek girer meseleye. Pakdil'in kaleminde yer edinmek için gönlünde yer edinmek lazım evvela. Kalemine düşmüşse eğer o zaman bu dostluk sade bir dostluktan ötedir. Arada gönül bağı vardır, fikir alışverişi vardır. Belki de fikirsel yakınmalar... Ama hep o ahenkli duyuş, hep o vurgulu söyleniş, hep o titizlikle söylenilen sözler var.

"Bir bir vurguluyordu: aşılması gereken dönemeçleri: dirençle. Tanrı inancı ile Önder bağlılığından kaynaklanan evrensel ısıydı, dostluk coşkusuydu sunduğu. İnsanın elinden tutuyor, âdeta çağa çıkartarak yürüyüşe alıştırıyordu. İnsan; arttığını, çoğaldığını duyumsuyordu O"nun yanında..."

Fethi Gemuhluoğlu'na yazılan bu kitap Nuri Pakdil'in iç dünyasında onun hakkında düşündüklerini, ondan aldığı sesleri, fikirleri, düşünceleri, hisleri topladığı bir eser. Eserin bir diğer niteliği bu büyük dostluğa sadakat örneği olarak karşımıza çıkar. Dostluğun sınırlarını, haddini, serüvenini açıklar. Bir dost diyoruz, aralarında yaş farkı olsa da.

Dostluk için yaşın önemi yok. Hele bu dostluk düşünceyi besleyen, bilinmeyen yollara bir dostun belirttiği yoldan ilerlemek ile devam etmişse. O zaman o dostluk bir bağlanma ve sadakat örneği olarak belirir.

Gemuhluoğlu'nu daha iyi tanımak ve fikirlerinin, söylediklerinin bir insan üzerinde nasıl etkili olduğunu büyük usta Pakdil üzerinden görmek mümkündür. Kitap bir sadakat risalesi, unutulmayan dostluk adına yazılmış hatıralarla dolu olduğu için bir nevi hatıra kitabı olarak da değerlendirmek mümkün.
Kitap Pakdil'in Gemluoğlu'yla tanışmasıyla bu dostluğun nasıl pekiştiğini, geliştiğini, ondan neler aldığı üzerine parçalar içererek devam ediyor.

"Önder'e bağlanmadan yürünmez" derdi "Aşılmaz hiçbir engel" derdi, "Önder le algılanabilir yeryüzü" derdi.

Bağlanma, Nuri Pakdil, Edebiyat Dergisi Yayınları

Bilal Can - 16.09.2014

,

2095

Bilal Can Hakkında

Bilal Can

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede "Mustafa Kutlu Öykücülüğünce Mekân: Bir Edebiyat Sosyolojisi" teziyle tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı. Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2012 yılından beri Kitaphaber.com.tr nin editörlüğünü, 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor.  Yayınlanmış 2 kitabı vardır. 

twitter: @bilalcan1

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin