Sayfalar Dolusu Cümlenin Ağırlığını Taşıyan Seçkin, Edebiyat, Misafir Köşesi

Sayfalar Dolusu Cümlenin Ağırlığını Taşıyan Seçkin Cümleler yazısını ve Misafir Köşesi yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizde

Sayfalar Dolusu Cümlenin Ağırlığını Taşıyan Seçkin Cümleler

21.12.2012 14:02 - Misafir Köşesi
Sayfalar Dolusu Cümlenin Ağırlığını Taşıyan Seçkin Cümleler

Veysel Karani Özdemir, Kitaphaber için kaleme aldı.

Yazar okuyucuları için; ''Hakikati arayanlar'' diye mırıldandı, "onun dehlizlerinde kaybolmayı göze almalıdırlar." Dedirtiyordu kahramanına, küçük hacminin üstünde duran bu öykü demetinde.

Kitabımıza ismini veren Otoyol Uykusu'yla başlayan bu öykü demeti; başka bir âlemin koynundaki uyanışla bitirilmekte, sağlam kurgusu ve ironik bir dilin anlatımıyla kendi kesitlerimizle bizi yine bize aynalamaktan, bir yağmur altında bırakmaktan çekinmiyordu. Sayfalar dolusu cümlenin ağırlığını taşıyan seçkin cümleleriyle.

Otoyol Uykusu ile postmodern savrulmalarımızı, rekabetlerimiz altında ezdiğimiz ruhları, aşktan yana olan çelişkilerimizi ve cemiyet buhranlarını yüklerken Çöp Kız Selma'ya bizler varoluşun tematik arayışlarına ulaşmaya başlıyor ve kahramanımızın ansız bir uykuya dalışındaki ölümüyle buluyorduk; Bruce'la olan rüyamızı ve hakikatini arıyorduk rüyamızın ki, tabirsiz kalan yanında öğreniyorduk tabirsizliğini Abdülvacid'le. Daha sonra iç dünyamıza varıyor bir devrimin sorgularıyla tomurcuklanan çiçeklerini okşamaya başlıyor ve Terk-i Terk ederek kalbin son durağına, ritmin başladığı ana ulaşıyorduk eve dönüş yolunda söndürmeye kıyamadığımız kalp fenerimizle. Daha sonra betimlemelere başlıyorduk bir çocuğun diliyle siyah beyaz fotoğrafların kucağındaki suretleri, renkleri ve Aptirimin Emmi'yi. Betimlemelerin kucağında buluveriyorduk kırık dökük, vazgeçilmiş hülyalarımızı, toprak kokusunda Seniha'nın mahallesine varıyor; menekşelerini sularken buluyorduk, avuçlarımızın ıslaklığına yaslanan yaralarımızı.

Mahallenin bakkal amcasıyla özlemlerimizi birazda pişmanlıklarımızla kanatıp, o bütün mahalleyi saran menekşe kokularıyla Bismi-Allah diyerek Marakeş'te bir çöle kavuşuyorduk Doktor Alvarez'le birlikte ve gün batımının sessizliğini dinliyorken kâinatın sesinde; bir çöl sıcaklığının koynunda buluyoruz yağmura sarıp cananla olan uykularımızı koca koca adamlar olarak. İlerlemekten vazgeçmek mi?

Tam tersine ilk öyküden son öyküye kadar içine çeken kitap bizleri yağmurlu bir pazar gününe bırakıyordu Nurseli Abla'nın bizleri anlayacağını varsayarak ki anlıyordu gökyüzünde kuşlar var deyip bir güz yağmuruyla ıslanmamızı bekliyor ve derken kendimizi bir yerlerden duyduğumuz "in your green eyes" ile hatırlıyorduk. O mağlubiyet kokan zaferlerin ardından giden prensesi uğurlamanın acısıyla bir merdivenin başucunda duruyor ve ıslanıyorduk artık. İlerledikçe deldiğimiz dağların gerisinde bıraktığımız nefsin mağlubiyetini kutluyor ve bir duanın semaya yükselişiyle bu uykudan uyanmamın vaktinin geldiğini anlıyorduk artık rüyalar, gerçekler, tasavvufi göndermeler, psikanaliz, ironinin arasında yüzünü gösteren hikmetli sözler, çocukluk yaraları, yalnızlık, kalbe dönüşler eşliğinde ki üç kıyametin kendimize uygun düşenini seçerek

Otoyol Uykusu
Kemal Sayar
Timaş Yayınları


Yazar: Misafir Köşesi - Yayın Tarihi: 21.12.2012 14:02 - Güncelleme Tarihi: 24.11.2021 13:23

,

3158

Misafir Köşesi Hakkında

Misafir Köşesi

Kitaphaber ailesine misafir olmuş konuk yazarların yazılarını bu profilde bulabilirsiniz.

Misafir Köşesi ismine kayıtlı 620 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin