Şehir, Kente Karşı, Yeni Çıkanlar, Yeni Çıkanlar

Şehir, Kente Karşı yazısını ve Yeni Çıkanlar yazarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Şehir, Kente Karşı

15.01.2014 09:44 - Yeni Çıkanlar
Şehir, Kente Karşı

Lütfi Bergen’in belediye hizmetleri ve çalışmaları kapsamında Batı’dan kopya edilerek getirilen teknik aktarımlara (Marmaray, TOKİ, teleferik, otoyol, kentleşme yoğunlaşmaları, çiftçiliğin tasfiyesi, üretimin endüstriyelleşmesi, vs) sistematik olarak eleştiri getirdiği hususuna da değinilmelidir. Şehir’in “yürüyüş mesafesi" çapında olabileceği fikrinde olan yazara göre şehirde yaşayanların “ufku görebilme hakkı (manzara hakkı)" başkalarının “mülkiyet hakları" tarafından ihlal edilemez. Otomobilleşmenin insanları “sakatladığı" ve protezli varlıklara döndürdüğünü söyleyen yazar, toprağın asfaltla ve betonla kaybedildiğini, oysa insanın topraktan yaratıldığını vurguluyor. Kitap radikal bir kent eleştirisi içeriyor.

Kitap yedi bölümden oluşuyor ve şehri kurmaya yönelik önemli başlıklara yer veriyor. Kitaptaki makalelerin isimleri de kapitalizm kent eleştirisi ardından Müslüman Şehri’n inşasına yönelik ütopist ve romantik bir inanışı dile getiriyor.

Kenti Durduran Şehir
Lütfi Bergen
MGV Yayınları
408 sayfa


Yazar: Yeni Çıkanlar - Yayın Tarihi: 15.01.2014 09:44 - Güncelleme Tarihi: 25.11.2021 13:17

,

1956

Yeni Çıkanlar Hakkında

Yeni Çıkanlar

Yeni Çıkan kitaplar hakkındaki kimi içerikleri bu profil altında yayımlıyoruz. Bu içerikler tanıtım bülteninden derlenmiş olabileceği gibi alıntı da olabilir. Nadiren kendi yazdığımız içerikler de olabilir.

Yeni çıkan kitaplarınızın tanıtım bültenlerini yenicikanlar@kitaphaber.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Yeni Çıkanlar ismine kayıtlı 187 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin