Sevdiğim İkinci Kadınsın Sen - Ceyhun Yılmaz

Sevdiğim İkinci Kadınsın Sen - Ceyhun Yılmaz

Sevdiğim İkinci Kadınsın Sen - Ceyhun Yılmaz

20.02.2011 - Nihat İLHAN
Sevdiğim İkinci Kadınsın Sen - Ceyhun Yılmaz
Ceyhun Yılmaz'ı tanımayan yoktur. Medyatik mesleklerde -dizi ve sinema oyunculuğu ve radyo programcısı gibi- elde ettiği başarılar ve hem sempatikliği hem de sevecenliğiyle kendisini özellikle genç kitleye sevdirmiş bir isim. Ancak bütün bunların üstüne Ceyhun Yılmaz'ın bir de şairlik yeteneği olduğunu öğrendim ve 'Sevdiğim İkinci Kadınsın Sen' adlı şiir kitabını değerlendirdim.

Kendisini televizyonda ve yayın yaptığı radyo kanalında hep sevecen tavırlarıyla izleyip, dinlediğimiz bu adamın hüzün yanının da olması beni biraz şaşırttı. Fakat şu ifadelerle de her kim olursa olsun yahut ne kadar güleç yüzlü yanları olursa olsun, her insanın hayatın acı yanlarıyla kavrulduğunu ve hüzne sahip olduğunu anladım; 'Adalarım görünmüyor işte sisten/ Her hüznümü saklıyorum sizden'
'Sevdiğim İkinci Kadınsın Sen' adlı kitabında Ceyhun Yılmaz'ın, hayata karşı anımsadıklarını, sevgiliye karşı özlemi, ayrılışları ve unutuluşları ele aldığını görüyoruz. Şiirlerinde açık ve sade, anlaşılır bir dil kullanmakla beraber 'yumuşak' bir anlatım tarzını yeğliyor.

"Sancılar kaldı benden anneme
Anlamak isterken doğum ağrılarını
Yine annem bıraktı giderken bana aynılarını"

Her şairin örnek alabileceği bir şair, bir üstat mutlaka vardır. Ceyhun Yılmaz'ın -önsözünde de belirttiği ve teşekkür ettiği gibi- Sunay Akın'dan etkilendiğini görüyoruz. Şiirlerinin onun şiirinden bazı özellikler taşıdığı anlaşılabiliyor. Örneğin Sunay Akın'da şiirlerinde kapalı anlatımdan yana olmayıp -akılcı- cümleler kurup, 'yumuşak' bir tarzda yazıyor. Ceyhun Yılmaz içinde bu akıma uyduğunu söyleyebiliriz.

"Onun kadar sev beni yeter
O doğurdu, sen öldürme"

Kitabın mantığı aslında bu iki cümle de. Sevgiliye, onun kendisini ne mertebede sevmesi gerektiğini -annesiyle kıyaslayarak- anlatıyor.

"Avazım çıktığı kadar bağırmaya/ Neşeye hazır bir adamdım/ Anneyi ve bebeyi kaybettik dedi/ Sana çok benzeyen bir hemşire" mısralarından anlaşıldığı gibi Ceyhun Yılmaz -evli olmamasına rağmen- kendisiyle ilgisi olmayan konuları da şiirinde işliyor. Meselelerin kendi hayatına aksetmesine gerek duymayan Yılmaz, başkalarının dertlerini kendi meşalesine yansıtıyor. Ki bir röportajında da okuduğum üzre kendisinin hiç aşık olmadığını ve kendisiyle ilgisinin olmadığı şiirleri de yazabildiğini söylüyordu.

Serbest şiir tarzına uyanlardan birisi. 'Olay'ımsı anlatım tarzının yanında biraz da sevgiliye 'mektup'umsu bir işlenim görüyoruz. 'Ayrılık- sevda ve unutuluşlar' üçgeninde ele aldığı şiirlerini açık ve sade bir anlatıma kavuşturuyor ve şiirler genellikle günlük olayları teşkil ediyor, 'Uyandım, bulamadım gibi'.

"Benden kim ne aldıysa
Aklım kaldı
Ama seni
Aklım almadı"

Zaten bir radyo kanalında da yayın yapmakta olan Ceyhun Yılmaz'ın, bu kitabın satışlarından doğacak geliri bir hayır kurumuna bağışlayacağını da duydum. Kendisini bu yanıyla da tebrik ediyorum.

Ceyhun Yılmaz
Sevdiğim İkinci Kadınsın Sen
Parantez Yayınları
Nihat İLHAN - 20.02.2011

,

4400

Nihat İLHAN Hakkında

Nihat İLHAN

14 Eylül 1991 Bursa/Yenişehir doğumlu. Halen Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Muhasebe Bölümünde okumaya devam ediyor.

Nihat İLHAN ismine kayıtlı 36 yazı bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin