Şiirin ipek sesi, Edebiyat, Bilal CAN

Şiirin ipek sesi yazısını ve Bilal CAN yazılarına ait tüm yazıları Kitaphaber.com.tr sitemizden okuyabilirsiniz.

Şiirin ipek sesi

15.08.2014 09:53 - Bilal CAN
Şiirin ipek sesi

Şiir üzerine yazılan, üzerine emek verilip şiirin katkısına sunulan eserler her geçen gün artarak devam etmekte. Bu da şiiri farklı bakış açılarıyla irdeleyip incelemeye imkân sağlamaktadır. Şiir tamamen kişisel bir yaklaşım olmak iken şiir üzerine yazılan incelemeler de bana göre tamamen yazanın kişisel kanaatlerinin olduğu metinlerdir.

Şiir üzerine yapılan hiçbir çalışmayı önemsiz göremem sanırım şiire verdiğim değerden kaynaklanmaktadır. Bu bir tercih meselesidir. Şiiri sevip sevmeme. Böyle bir ayrıma düşüp kendi kendinize cevaplar üretebilirsiniz.

Vereceğiniz cevap da sizin şiire yaklaşımınızı belirleyecektir. Fakat şiire ön yargı davrananlara önerim peşin hükümlü olmamalarıdır. Bir gün öyle bir şiir çıkar karşınıza ve sizi alt üst eder.

Şiir üzerine yazılan eserlerin her geçen gün artarak devam ettiğini söyledik. Her eseri takip etmenin zor olduğu da muhakkak. Bu bakımdan şiirle aramız iyiyse en azından elimizin ulaşabileceği şiir üzerine kitaplara bakmanın gerekliliğine inanıyorum. Bu herhangi bir yazarın şiir üzerine yazdığı herhangi bir kitabı olabilir.

Bizim payımıza Cevat Akkanat'ın Şiirin İpek Sesi* isimli eseri düştü. Şiir gibi bir isimle okuyucusunu karşılayan eser Akkanat'ın belirli aralıklarla şiir üzerine yazdığı veyahut şiir ana temasıyla yazdığı yazıların derlemesinden oluşan bir kitap.

Şiirin İpek Sesi isimli eserde şiir üzerine yazdığı yazıların temelinde bir edebiyat hocasının şiiri insanlara sevdirmek olduğunu düşünüyorum.

Eğer her kitabın bir niyeti olduğuna inanıyorsak ve niyetsiz hiçbir şeyin olmadığına kendimizi inandırmışsak. Bana göre bu eserin de temel derdi şiiri insanlara sevdirmek. Eser belirli aralıklarla yazıldığı belli olan yazıların derlemesinden oluştuğu için her yazının aynı seslilik halini vermemesi, ya da en azından benim ilgimi çekmemesi eserin kalitesini düşürmüştür.

Cevat Akkanat uzun yıllar edebiyata emek vermiş ve edebiyat alanında çok iyi çalışmalara imza atmış önemli bir yazar olarak karşımızda durmaktadır. Eğer mail adresiniz bir şekilde kendisine ulaşmışsa mutlaka yaptığınız işlerden haberiniz olacaktır. Bu bakımdan interneti de yerinde kullanan yazarlarımızdandır. "Gelenek ve İkinci Yeni" kitabıyla tanıdığım Cevat Akkanat'ın şiir üzerine yaptığı bu çalışmaları önemsiyorum. Yeni çalışmaların artarak devam etmesini diliyorum.

*Şiirin İpek Sesi

Cevat Akkanat

Okur Kitaplığı


Yazar: Bilal CAN - Yayın Tarihi: 15.08.2014 09:53 - Güncelleme Tarihi: 07.12.2015 16:45

,

2096

Bilal CAN Hakkında

Bilal CAN

Dumlupınar Üniversitesi Sosyoloji lisansını tamamladıktan sonra yüksek lisansını da aynı üniversitede tamamladı. Sosyolojik çalışmaları mekân, kent, şehir ve edebiyat sosyolojisi üzerine yoğunlaşmıştır. Şiirleri, denemeleri, kitap değerlendirmeleri ve eleştirileri bir çok dergide yer aldı.

Kitaphaber.com.tr sitesinin kurucuları arasında yer alıyor ve 2015'ten itibaren genel yayın yönetmenliğini yapıyor.

Yayınlanmış Kitapları

Zaman İçinde Mekan, Hece Yayınları, 2021.
İnsanlığın Ağlama Tarihine Bir Giriş, Hece Yayınları, 2021.
Kebikeç, İzdiham Yayınları, 2019.
Kentle Kavga: Mustafa Kutlu Öykücülüğünde Mekan, İzdiham Yayınları, 2017.

twitter: @bilalcan1

Bilal CAN ismine kayıtlı 294 yazı bulunmaktadır.

Yazarımıza ait 4 kitap bulunmaktadır.

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin